Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden muslim ubodal ve Skotsku druhého za to, že popřál křesťanům veselé Velikonoce. Soukmenovci ho na sociálních sítích oslavují, prý zachránil integritu Proroka Mohameda. To se smí?

12.04.2016
Jeden muslim ubodal ve Skotsku druhého za to, že popřál křesťanům veselé Velikonoce. Soukmenovci ho na sociálních sítích oslavují, prý zachránil integritu Proroka Mohameda. To se smí?

Foto: Ilustrační foto archiv

Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Server britského bulvárního deníku The Sun na konci března přinesl informace o muslimském prodavači z novinového stánku ve skotském Glasgow, jenž byl ubodán jen pár hodin poté, co popřál křesťanům veselé Velikonoce. Jeho příběh má podle The Sun děsivou dohru.

Taxikář Tanveer Ahmed se přiznal, že ubodal oblíbeného obchodníka Asada Shaha. Prý proto, že se povyšoval na úroveň Proroka Mohameda. Hrozivé je, že na podporu vraha vznikla skupina na sociální síti Facebook. Pravděpodobný zabiják je na ní líčen jako bojovník za čistotu islámu. Dostal stovky 'lajků'. Stránka vznikla týden poté, kdy pobodaný obchodník z trafiky zemřel.

Taxikář byl na stránkách označen jako Ghazi, což je titul pro muslimské bojovníky či vítěze. Asad Shah se řadil do muslimské odnože Amhadiyya, což je umírněná skupina, která odmítá násilí a prosazuje dialog mezi náboženstvími. Někteří muslimové ale tuto skupinu považují za odpadlickou. V Pákistánu mají její stoupenci dokonce zakázáno sami sebe nazývat muslimy.

Ahmad Karim, provozovatel amhadiyyjského webu ahmedi.org, varoval, že by stránka podporující vraha měla být odstraněna. Jinak se z Tanveera Ahmeda stane celebrita. „Lidé říkají, že odvedl dobrou práci, udělal dobrý skutek a zachránil integritu Proroka Mohameda,“ upozornil.

Evropští muslimové nenávidí Západ

Nad nenávistí mladých evropských muslimů vůči Západu se zamyslel nizozemský spisovatel a komentátor Leon de Winter na serveru Politico.eu. Právě to je vede k teroristickým útokům, nenávidí Západ a nehodlají se začlenit do evropské, resp. v případě posledních útoků do belgické společnosti. Spisovatel se snaží odpovědět na otázku, co si s tím máme počít.

Řada intelektuálů spekuluje o tom, co vede mladé muslimy k takovým bestiálním útokům, jaké jsme nedávno viděli na belgickém letišti. Někteří myslitelé mají za to, že si za útoky může Západ částečně sám, neboť někteří muslimové trpí v rukou Západu. V neblaze proslulé belgické čtvrti Molenbeek je třicetiprocentní nezaměstnanost, což je relativně vysoké číslo, ale v porovnání s Egyptem či Marokem žijí obyvatelé Molenbeeku pohodlným životem střední třídy. Oproti celé řadě arabských zemí mají občané Molenbeeku nemalé možnosti v oblasti vzdělávání, zdravotní péče a tak podobně, takže startovní životní podmínky těchto lidí jsou poměrně slušné.

„Migranti z Turecka a Maroka do Nizozemska představují velmi drahý fenomén, zatěžující zdejší daňové poplatníky. V podmínkách moderního sociálního státu jsou přistěhovalci závislejší na sociálním systému než průměrný občan. Vzhledem k nedostatku vyššího vzdělání a absenci vyššího počtu pracovních míst pro nekvalifikované pracovní síly přistěhovalci obdrží více příspěvků v nezaměstnanosti, než běžní občané. Tato skupina dostává více peněz, než odvádí na daních. Přistěhovalci se také objevují ve statistikách zločinnosti častěji, než je běžné. Existují samozřejmě i pozitivní příklady, ale existují zde i nebezpečné trendy. Včetně radikalizace. A situace v Belgii je ještě horší,“ píše Leon de Winter.

Odmítají se začlenit. Co s tím?

Otázkou je, co je toho příčinou? Proč je tolik nezaměstnaných belgických muslimů? Nezdá se pravděpodobné, že by za to mohla přílišná xenofobie Belgičanů. Ještě nedávno dosahovala nezaměstnanost mladých ve Španělsku takřka padesáti procent a rozhodně se nedá říct, že by většina společnosti mladé lidi nenáviděla.

Nabízí se ale jiné vysvětlení. Mladí muslimští přistěhovalci se zkrátka odmítají začlenit do západní společnosti a přijmout její hodnoty. „Téměř 60 procent evropských muslimů se odmítá přátelit s homosexuály a 45 procent si myslí, že židům nelze věřit. Více než polovina věří, že se Západ pokouší zničit islám,“ pokračuje autor. Ukazuje se, že pro mladé muslimské přistěhovalce jsou náboženské hodnoty důležitější než hodnoty západní společnosti, v níž žijí. Trpí fobií ze Západu. Nesou si s sebou zvyklosti ze svých domovských zemí a odmítají se jich vzdát. „Co s tím můžeme udělat? Můžeme muslimské migranty buď přimět k tomu, aby přijali západní hodnoty, nebo je donutit k odchodu z našich zemí,“ uzavírá spisovatel své zamyšlení, které nazval "Evropští muslimové nenávidí Západ".

Čtěte také:

´Vypadají opravdu zbědovaně, ti vypasení křesťanští musulmani, když stojí s rukama v kapsách a sledují, jak jim bláznivé dobrovolnice nakládají bagáž´… Sluníčkářská „cestovka“ zkrachovala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL