Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Středočeský kraj díky dobrému hospodaření loňského roku posílí finanční rezervy na nepředvídatelné události a investice

04.04.2016
Středočeský kraj díky dobrému hospodaření loňského roku posílí finanční rezervy na nepředvídatelné události a investice

Autor: Hans Štembera.

Popisek: Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Radní Středočeského kraje v pondělí 4. dubna projednali zprávu o čerpání rozpočtu Středočeského kraje za rok 2015 a rozdělení zůstatku hospodaření.

Nejvíce peněz šlo na výdaje oblasti školství, mládeže a sportu, zdravotnictví

Příjmy rozpočtu dosáhly výše 20 669 682 540 Kč a byly plněny na 101,2 % upraveného rozpočtu. „Nejvýznamnějšími příjmy byly již tradičně přijaté transfery ze státního rozpočtu ve výši 13 099 651 320 Kč, tvořené zejména transfery v oblasti školství, které jsou základním zdrojem pro financování výdajů na platy a ostatní neinvestiční výdaje škol,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Peřina (ČSSD) s tím, že k dalším významným příjmům patřily i příjmy daňové ve výši 7 199 880 980 Kč, které kraj inkasuje na základě zákona o rozpočtovém určení daní.

Výdaje byly v roce 2015 čerpány ve výši 20 472 478 810 Kč a byly naplněny na 94,8 % upraveného rozpočtu. Nejvíce peněz šlo na výdaje oblasti školství, mládeže a sportu, zdravotnictví, projekty spolufinancované z EU, výdaje ze Středočeských fondů a kapitálové (investiční) výdaje. 

Miliony šly na letecké muzeum

„V loňském roce také kraj uhradil 132 milionů korun na odložené financování Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi a část jistiny přijatého úvěru i část dluhové služby za úvěr nemocnic,“ upřesnil náměstek Peřina a konstatoval, že v roce 2015 došlo k dalšímu celkovému snížení zadlužení Středočeského kraje.

Stav na účtech kraje k 31. 12. 2015 činil 1 455 892 330 Kč. Po odečtení cizích prostředků a výdajů vztahujících se k roku 2015 bude krajskému zastupitelstvu předloženo ke schválení rozdělit 1 171 938 600 korun. Z těchto prostředků zhruba 855 milionů korun představuje nedočerpané účelové prostředky z roku 2015 na projekty EU, dotace státního rozpočtu, investiční výdaje a dále nedočerpané běžné výdaje.  

Finanční prostředky pro mimořádné události typu migrace a bezpečnost

„Díky vysokému zůstatku hospodaření se nám ale také podaří uspokojit nové požadavky oborů krajského úřadu, a to ve výši 239,9 milionu korun. Především jsou to finanční prostředky pro mimořádné události typu migrace a bezpečnost ve výši 60 milionů korun, 5 milionů půjde na Středočeský fond hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof, v oblasti dopravy půjde o realizaci projektu k podpoře bezpečnosti na silnicích za 13,2 milionu korun, dále podpoříme rozvoj přívozů v Branově, Klecanech, Lužci, Máslovicích a na Osečku na Nymbursku. V oblasti kultury podpoříme hudební festival Dvořákovo Příbramsko, Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií v Poděbradech či pořádání akce Vivaldianno v rámci Kulturního léta v GASK Kutná Hora,“ prohlásil hejtman Miloš Petera (ČSSD). Nově bude před krajským úřadem zřízena i elektronická úřední deska.

Jako rezerva na nepředvídatelné události je ze zůstatku hospodaření dále určeno více než 27 milionů korun a 50 milionů korun půjde na posílení kapitálových výdajů pro oblast investic.

„Jsou to skutečně rezervní peníze, které zatím ještě nejsou rozdělené a bude se o nich dále jednat,“ dodal hejtman. V roce 2015 vykázalo 255 organizací zřízených krajem kladný nebo vyrovnaný hospodářský výsledek, což je při srovnání s rokem 2014 o 11 příspěvkových organizací více.

Radní projednali též rozpočtový výhled Středočeského kraje na roky 2017–2021. Tento dokument zahrnuje přehled všech předpokládaných zdrojů a výdajů kraje. „Pro toto období Středočeský kraj nepočítá s žádnou razantní změnou v příjmech ani výdajích. Mělo by jít pouze o jejich mírný nárůst,“ závěrem uvedl náměstek Jiří Peřina.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace