Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Středočeský kraj díky dobrému hospodaření loňského roku posílí finanční rezervy na nepředvídatelné události a investice

04.04.2016
Středočeský kraj díky dobrému hospodaření loňského roku posílí finanční rezervy na nepředvídatelné události a investice

Autor: Hans Štembera.

Popisek: Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Radní Středočeského kraje v pondělí 4. dubna projednali zprávu o čerpání rozpočtu Středočeského kraje za rok 2015 a rozdělení zůstatku hospodaření.

Nejvíce peněz šlo na výdaje oblasti školství, mládeže a sportu, zdravotnictví

Příjmy rozpočtu dosáhly výše 20 669 682 540 Kč a byly plněny na 101,2 % upraveného rozpočtu. „Nejvýznamnějšími příjmy byly již tradičně přijaté transfery ze státního rozpočtu ve výši 13 099 651 320 Kč, tvořené zejména transfery v oblasti školství, které jsou základním zdrojem pro financování výdajů na platy a ostatní neinvestiční výdaje škol,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Peřina (ČSSD) s tím, že k dalším významným příjmům patřily i příjmy daňové ve výši 7 199 880 980 Kč, které kraj inkasuje na základě zákona o rozpočtovém určení daní.

Výdaje byly v roce 2015 čerpány ve výši 20 472 478 810 Kč a byly naplněny na 94,8 % upraveného rozpočtu. Nejvíce peněz šlo na výdaje oblasti školství, mládeže a sportu, zdravotnictví, projekty spolufinancované z EU, výdaje ze Středočeských fondů a kapitálové (investiční) výdaje. 

Miliony šly na letecké muzeum

„V loňském roce také kraj uhradil 132 milionů korun na odložené financování Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi a část jistiny přijatého úvěru i část dluhové služby za úvěr nemocnic,“ upřesnil náměstek Peřina a konstatoval, že v roce 2015 došlo k dalšímu celkovému snížení zadlužení Středočeského kraje.

Stav na účtech kraje k 31. 12. 2015 činil 1 455 892 330 Kč. Po odečtení cizích prostředků a výdajů vztahujících se k roku 2015 bude krajskému zastupitelstvu předloženo ke schválení rozdělit 1 171 938 600 korun. Z těchto prostředků zhruba 855 milionů korun představuje nedočerpané účelové prostředky z roku 2015 na projekty EU, dotace státního rozpočtu, investiční výdaje a dále nedočerpané běžné výdaje.  

Finanční prostředky pro mimořádné události typu migrace a bezpečnost

„Díky vysokému zůstatku hospodaření se nám ale také podaří uspokojit nové požadavky oborů krajského úřadu, a to ve výši 239,9 milionu korun. Především jsou to finanční prostředky pro mimořádné události typu migrace a bezpečnost ve výši 60 milionů korun, 5 milionů půjde na Středočeský fond hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof, v oblasti dopravy půjde o realizaci projektu k podpoře bezpečnosti na silnicích za 13,2 milionu korun, dále podpoříme rozvoj přívozů v Branově, Klecanech, Lužci, Máslovicích a na Osečku na Nymbursku. V oblasti kultury podpoříme hudební festival Dvořákovo Příbramsko, Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií v Poděbradech či pořádání akce Vivaldianno v rámci Kulturního léta v GASK Kutná Hora,“ prohlásil hejtman Miloš Petera (ČSSD). Nově bude před krajským úřadem zřízena i elektronická úřední deska.

Jako rezerva na nepředvídatelné události je ze zůstatku hospodaření dále určeno více než 27 milionů korun a 50 milionů korun půjde na posílení kapitálových výdajů pro oblast investic.

„Jsou to skutečně rezervní peníze, které zatím ještě nejsou rozdělené a bude se o nich dále jednat,“ dodal hejtman. V roce 2015 vykázalo 255 organizací zřízených krajem kladný nebo vyrovnaný hospodářský výsledek, což je při srovnání s rokem 2014 o 11 příspěvkových organizací více.

Radní projednali též rozpočtový výhled Středočeského kraje na roky 2017–2021. Tento dokument zahrnuje přehled všech předpokládaných zdrojů a výdajů kraje. „Pro toto období Středočeský kraj nepočítá s žádnou razantní změnou v příjmech ani výdajích. Mělo by jít pouze o jejich mírný nárůst,“ závěrem uvedl náměstek Jiří Peřina.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace