Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ani ta nejpřísnější regulace nevede k nižší spotřebě alkoholu ani cigaret. Protipól středoevropských liberálních zemí v regulaci kouření a spotřebě alkoholu je Finsko

04.04.2016
Ani ta nejpřísnější regulace nevede k nižší spotřebě alkoholu ani cigaret. Protipól středoevropských liberálních zemí v regulaci kouření a spotřebě alkoholu je Finsko

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

V souvislosti s vášnivou debatou nad přijímaným protikuřáckým zákonem se obě strany často předhánějí různými výzkumy, které potvrzují jejich pravdu. Jeden z aktuálních výzkumů institutu Epicenter například tvrdí, že ten, kdo miluje alkohol, cigarety a nezdravé jídlo, najde nejlepší podmínky hřešení z EU v Česku. Protipólem nejliberálnějšího Česka pak je Finsko.

Studie podle autorů potvrdila pověst Česka jako „přístavu svobody“, a to především díky tomu, že neomezuje podávání alkoholu v restauračních zařízeních, povoluje reklamu na elektronické cigarety a nijak výrazně neomezuje ani tu na alkohol. Potvrzuje ale i fakt, že se u nás nebojuje s alkoholem a ostatními neřestmi, ale jen s tabákem a obecně proti kouření.

Máme největší spotřebu piva na hlavu na světě

První příčku si ČR vysloužila také tím, že má největší spotřebu piva na hlavu na světě, což je podle autorů způsobeno mimo jiné tím, že je na něj uvalena velmi nízká daň. Dalším důvodem zisku prvenství je i absence daně na tiché víno.

Kromě Česka se mezi liberálními zeměmi v přístupu k alkoholu, tabákovým i elektronickým cigaretám, nezdravému jídlu a pití, umístilo také Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Slovensko, Rakousko a Bulharsko.

Naopak v první sedmičce nejméně svobodných zemí v tomto ohledu jsou podle studie Finsko, Švédsko, Británie, Irsko, Maďarsko, Řecko a Litva. Právě Finsko reguluje různými daněmi, zákazy a varováními obchod s alkoholem, tabákem a nezdravým jídlem ze všech zemí evropské osmadvacítky nejvíce.

„Pokud nejste zrovna abstinující nekuřák a vegetarián, měl byste toto léto vyrazit do Německa nebo do Česka,“ shrnul výsledky s nadsázkou vedoucí výzkumného týmu Christopher Snowdon.

Protikuřácký zákon nefunguje

Hlavní závěry studie jsou jasné. Rozdíly v regulaci kouření mezi Německem, Lucemburskem, Slovenskem a Rakouskem, Nizozemskem a Bulharskem jsou minimální a kouření cigaret není jediným hříchem, kterého se u nás dopouštíme proti zdravému životnímu stylu. K řešení se nabízí komplex dalších problémů, ať už s alkoholem a drogami, a nebo nevhodnými daňovými sazbami na pivo a víno a hlavně nezdravé potraviny.

A nakonec hlavní vzkaz pro české zákonodárce: Podle vedoucího autora studie výzkumného týmu Epicenter Christophera Snowdona totiž ani vysoká regulace a přísné zákony nevedou podle výzkumu k nižší konzumaci alkoholu a ani k menší spotřebě tabákových výrobků!  Vědí to zřejmě také v okolních státech, kde jsou na tom, jak zjistila studie, s regulací kouření a alkoholu podobně jako my, a přesto nepřipravují zákon o absolutním zákazu kouření jako čeští zákonodárci.

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace