Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ani ta nejpřísnější regulace nevede k nižší spotřebě alkoholu ani cigaret. Protipól středoevropských liberálních zemí v regulaci kouření a spotřebě alkoholu je Finsko

04.04.2016
Ani ta nejpřísnější regulace nevede k nižší spotřebě alkoholu ani cigaret. Protipól středoevropských liberálních zemí v regulaci kouření a spotřebě alkoholu je Finsko

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

V souvislosti s vášnivou debatou nad přijímaným protikuřáckým zákonem se obě strany často předhánějí různými výzkumy, které potvrzují jejich pravdu. Jeden z aktuálních výzkumů institutu Epicenter například tvrdí, že ten, kdo miluje alkohol, cigarety a nezdravé jídlo, najde nejlepší podmínky hřešení z EU v Česku. Protipólem nejliberálnějšího Česka pak je Finsko.

Studie podle autorů potvrdila pověst Česka jako „přístavu svobody“, a to především díky tomu, že neomezuje podávání alkoholu v restauračních zařízeních, povoluje reklamu na elektronické cigarety a nijak výrazně neomezuje ani tu na alkohol. Potvrzuje ale i fakt, že se u nás nebojuje s alkoholem a ostatními neřestmi, ale jen s tabákem a obecně proti kouření.

Máme největší spotřebu piva na hlavu na světě

První příčku si ČR vysloužila také tím, že má největší spotřebu piva na hlavu na světě, což je podle autorů způsobeno mimo jiné tím, že je na něj uvalena velmi nízká daň. Dalším důvodem zisku prvenství je i absence daně na tiché víno.

Kromě Česka se mezi liberálními zeměmi v přístupu k alkoholu, tabákovým i elektronickým cigaretám, nezdravému jídlu a pití, umístilo také Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Slovensko, Rakousko a Bulharsko.

Naopak v první sedmičce nejméně svobodných zemí v tomto ohledu jsou podle studie Finsko, Švédsko, Británie, Irsko, Maďarsko, Řecko a Litva. Právě Finsko reguluje různými daněmi, zákazy a varováními obchod s alkoholem, tabákem a nezdravým jídlem ze všech zemí evropské osmadvacítky nejvíce.

„Pokud nejste zrovna abstinující nekuřák a vegetarián, měl byste toto léto vyrazit do Německa nebo do Česka,“ shrnul výsledky s nadsázkou vedoucí výzkumného týmu Christopher Snowdon.

Protikuřácký zákon nefunguje

Hlavní závěry studie jsou jasné. Rozdíly v regulaci kouření mezi Německem, Lucemburskem, Slovenskem a Rakouskem, Nizozemskem a Bulharskem jsou minimální a kouření cigaret není jediným hříchem, kterého se u nás dopouštíme proti zdravému životnímu stylu. K řešení se nabízí komplex dalších problémů, ať už s alkoholem a drogami, a nebo nevhodnými daňovými sazbami na pivo a víno a hlavně nezdravé potraviny.

A nakonec hlavní vzkaz pro české zákonodárce: Podle vedoucího autora studie výzkumného týmu Epicenter Christophera Snowdona totiž ani vysoká regulace a přísné zákony nevedou podle výzkumu k nižší konzumaci alkoholu a ani k menší spotřebě tabákových výrobků!  Vědí to zřejmě také v okolních státech, kde jsou na tom, jak zjistila studie, s regulací kouření a alkoholu podobně jako my, a přesto nepřipravují zákon o absolutním zákazu kouření jako čeští zákonodárci.

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace