Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ani ta nejpřísnější regulace nevede k nižší spotřebě alkoholu ani cigaret. Protipól středoevropských liberálních zemí v regulaci kouření a spotřebě alkoholu je Finsko

04.04.2016
Ani ta nejpřísnější regulace nevede k nižší spotřebě alkoholu ani cigaret. Protipól středoevropských liberálních zemí v regulaci kouření a spotřebě alkoholu je Finsko

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

V souvislosti s vášnivou debatou nad přijímaným protikuřáckým zákonem se obě strany často předhánějí různými výzkumy, které potvrzují jejich pravdu. Jeden z aktuálních výzkumů institutu Epicenter například tvrdí, že ten, kdo miluje alkohol, cigarety a nezdravé jídlo, najde nejlepší podmínky hřešení z EU v Česku. Protipólem nejliberálnějšího Česka pak je Finsko.

Studie podle autorů potvrdila pověst Česka jako „přístavu svobody“, a to především díky tomu, že neomezuje podávání alkoholu v restauračních zařízeních, povoluje reklamu na elektronické cigarety a nijak výrazně neomezuje ani tu na alkohol. Potvrzuje ale i fakt, že se u nás nebojuje s alkoholem a ostatními neřestmi, ale jen s tabákem a obecně proti kouření.

Máme největší spotřebu piva na hlavu na světě

První příčku si ČR vysloužila také tím, že má největší spotřebu piva na hlavu na světě, což je podle autorů způsobeno mimo jiné tím, že je na něj uvalena velmi nízká daň. Dalším důvodem zisku prvenství je i absence daně na tiché víno.

Kromě Česka se mezi liberálními zeměmi v přístupu k alkoholu, tabákovým i elektronickým cigaretám, nezdravému jídlu a pití, umístilo také Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Slovensko, Rakousko a Bulharsko.

Naopak v první sedmičce nejméně svobodných zemí v tomto ohledu jsou podle studie Finsko, Švédsko, Británie, Irsko, Maďarsko, Řecko a Litva. Právě Finsko reguluje různými daněmi, zákazy a varováními obchod s alkoholem, tabákem a nezdravým jídlem ze všech zemí evropské osmadvacítky nejvíce.

„Pokud nejste zrovna abstinující nekuřák a vegetarián, měl byste toto léto vyrazit do Německa nebo do Česka,“ shrnul výsledky s nadsázkou vedoucí výzkumného týmu Christopher Snowdon.

Protikuřácký zákon nefunguje

Hlavní závěry studie jsou jasné. Rozdíly v regulaci kouření mezi Německem, Lucemburskem, Slovenskem a Rakouskem, Nizozemskem a Bulharskem jsou minimální a kouření cigaret není jediným hříchem, kterého se u nás dopouštíme proti zdravému životnímu stylu. K řešení se nabízí komplex dalších problémů, ať už s alkoholem a drogami, a nebo nevhodnými daňovými sazbami na pivo a víno a hlavně nezdravé potraviny.

A nakonec hlavní vzkaz pro české zákonodárce: Podle vedoucího autora studie výzkumného týmu Epicenter Christophera Snowdona totiž ani vysoká regulace a přísné zákony nevedou podle výzkumu k nižší konzumaci alkoholu a ani k menší spotřebě tabákových výrobků!  Vědí to zřejmě také v okolních státech, kde jsou na tom, jak zjistila studie, s regulací kouření a alkoholu podobně jako my, a přesto nepřipravují zákon o absolutním zákazu kouření jako čeští zákonodárci.

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace