Ministerstvu průmyslu a obchodu se podařilo na mezinárodním workshopu Clean Sky 2 podpořit spolupráci s českými leteckými firmami
03.04.2016
Foto: mpo.cz
Popisek: Hlavním cílem podpisu Memoranda je zapojení významných regionálních, ale i globálních firem do této iniciativy EU a navázat spolupráci také na další růstová odvětví, nejen ICT, elektrotechniku a další KETs obory, ale rovněž oblast strojírenství
Na konci března proběhl na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) workshop s názvem Clean Sky 2, kterému předcházelo podepsání Memoranda o porozumění mezi MPO a Clean Sky 2 Joint Undertaking.
Pomohou strukturální fondy leteckému průmyslu?
Memorandum v Praze podepsal za Českou republiku náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný a za Clean Sky 2 Joint Undertaking výkonný ředitel Eric Dautriat.
Joint Undertaking (JU) v oblasti Clean Sky je iniciativa Evropské Unie (EU), která přináší možnost přispět k významnému rozvoji v oblasti leteckého průmyslu, včetně jeho financování a to zejména se zaměřením na regionální firmy, které mají obrovský potenciál pro inovace a aplikovaný VaV.
Hlavním cílem podpisu Memoranda je zapojení významných regionálních, ale i globálních firem do této iniciativy EU a navázat spolupráci také na další růstová odvětví, nejen ICT, elektrotechniku a další KETs obory, ale rovněž oblast strojírenství. V rámci výzvy Evropské komise zaznamenalo vedení JU Clean Sky velmi hojnou účast České republiky. Z hlediska financování zde existují možnosti komplementárních aktivit s Evropskými strukturálními a investičními fondy (ESIF) a zapojení Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) jako doplňkového zdroje.
Co je cílem memoranda
Podpis Memoranda by měl zahájit komunikační platformu s cílem zvýšit čerpání a předkládání projektů do specifických výzev Horizontu 2020 synergicky shodných s tématikou ESIF, konkrétně s OP PIK. Cílovou skupinou jsou velké firmy, univerzity, malé a střední firmy, ale i start—upy, které mají inovativní a jedinečné projekty, které se mohou velmi rychle etablovat na mezinárodním trhu a získat pro svůj rozjezd financování i investora.
Workshop probíhal v mezinárodním duchu a zahájil diskuzi se zahraničními experty v mnoha oblastech, například jak projekty připravit tak, aby byly atraktivní a prošly sítem konkurence. Tato aktivita je též snahou přiblížit žadatelům strukturálních fondů problematiku VaV v oblasti komunitárních programů. Současný stav zapojení českých firem na poli evropských programů v oblasti podpory internacionálního výzkumu a vývoje je zatím poměrně nízký. Workshopu se zúčastnilo 40 zájemců z řad stakeholderů, velkých i malých firem a rovněž zástupců státní správy, kteří usilují o vhodné nastavení metodiky a harmonizace, aby zajímavé projekty získaly zdroje financování.
Ve spolupráci s Technologickým centrem Akademie věd ČR se tímto podařilo otevřít komunikační platformu a technologickou iniciativu pro Clean Sky 2 a případnou aplikaci Seal of Excellence, která může být prospěšná jak ke zvýšení absorpční kapacity OP PIK, tak k implementaci další kategorie průmyslové revoluce Průmysl 4.0.
Na níže uvedeném odkazu naleznete více informací o aktivitě Clean Sky.
http://www.cleansky.eu/
http://cleansky.eu/con...nt/event/clean—sky—forum—0

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš