Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Papež umyl imigrantům nohy. A Velký pátek je státní svátek. Co to vlastně slavíme?

27.03.2016
Papež umyl imigrantům nohy. A Velký pátek je státní svátek. Co to vlastně slavíme?

Autor: Osservatore Romano

Popisek: Papež František myl a líbal nohy imigrantům v Římě. Kolik z nich vůbec pochopilo, o co jde?

V českých médiích se věnuje církevní problematice minimum prostoru, snad jen s výjimkou církevních restitucí. V podstatě bez povšimnutí prošlo i obnovení Velkého pátku jako státního svátku po více než šedesáti letech. Důsledkem toho se velikonoční svátky prodloužily o den, což ve většině případů znamená ještě větší konzumní orgie než obvykle. Namísto toho, aby lidé na Velký pátek rozjímali, zaplnili obchodní centra.

Politická reprezentace se obnovením tohoto svátku po šedesáti letech dopustila jisté absurdity. Počet věřících u nás totiž neustále klesá, k nějaké církvi, působící na našem území, se podle průzkumu z roku 2011 hlásilo pouhých 13,9 procenta obyvatel. To, že je Čechům náboženství buď lhostejné, nebo dokonce k smíchu, dokazuje velké množství reakcí na webech i sociálních sítích. Důvod zdaleka není jenom skutečnost, že Česko patří k nejvíce ateistickým zemím vůbec. Lidé se vážně zamýšlejí nad často kontroverzním chováním církve, která v poslední době čelí velkému množství skandálů, týkajících se například masového zneužívání dětí duchovními. Připomínají také, že církev je velmi bohatá, ale to je v přímém rozporu s učením Ježíše Krista. Mnoho rozhořčených kritiků považuje náboženství za zdroj největšího zla v dějinách a historie jim dává zapravdu. Navíc si myslí, že církve se snaží lidi ovládat, podrobují je různým příkazům a zákazům. „Náboženství je lumpárna, oblbování a zastrašování lidí za účelem získání majetku.“

Ukřižování jako svátek?

Samozřejmě že většina Čechů Velký pátek jako den volna vítá, ale rozhodně ne jako příležitost k uctívání Ježíše Krista. Mnohým názorům se nelze divit. Leckdo se například právem pozastavuje nad tím, že křesťané oslavují ukřižování Ježíše Krista jako svátek. Když už by prý přistoupili na celý ten „největší podvod v dějinách“, tak by snad bylo logičtější slavit Kristovo zmrtvýchvstání a ne ukřižování. Řada dalších osob se pozastavuje nad podstatou církevních tradic a obřadů, často neuvěřitelně absurdních. Shodují se na tom, že kult kolem Ježíše Krista je doslova obludný a nemá obdobu, a odkazují na různé drastické rituály, při nichž se věřící nechávají přibít na kříž nebo bičovat do krve. Obskurní církevní obřady přivádějí ateisty doslova k nepříčetnosti a považují je za nechutné šaškárny a odporné pokrytectví.

Křesťanství se sklonilo před islámem

Náboženství je po celou dobu své historie zdrojem obrovských konfliktů, zločinů a válek. Ostatně samotné ukřižování Ježíše Krista či upálení Jana Husa a tisíců dalších obětí jsou toho nejvýmluvnějším dokladem a v ničem si nezadají s dnešním zrůdným řáděním fanatických islamistů. Tento týden vyvolala obrovskou vlnu nesouhlasu, a to i u samotných křesťanů, zpráva, že papež František myl a líbal nohy imigrantům v Římě. Připomínají, že akt mytí nohou symbolizuje pokoru a dobrou vůli. Zároveň se rozhořčeně ptají, kolik dobré vůle mají muslimové, kolik z nich je ochotno respektovat jiná náboženství, nebo dokonce ateismus. Jsou přesvědčeni, že papežův akt pokory se v muslimském světě minul účinkem, a že naopak dal do rukou islamistů mocnou zbraň, protože tou je podle nich jejich víra a bomby používají pouze k jejímu prosazení. Podobnou nevoli vyvolává papežova kritika, že některé státy se proti přílivu imigrantů brání stavěním zdí. Ten, kdo je staví, podle papeže není křesťan.

Čtěte také:

Svou ´nebožku´ Anife přirovnal k uprchlíkům, kteří nyní berou Evropu útokem. „Ona je vzorek této mentality,“ prohlásil herec Ivan Vyskočil. Co tím myslel?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace