Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Papež umyl imigrantům nohy. A Velký pátek je státní svátek. Co to vlastně slavíme?

27.03.2016
Papež umyl imigrantům nohy. A Velký pátek je státní svátek. Co to vlastně slavíme?

Foto: Osservatore Romano

Popisek: Papež František myl a líbal nohy imigrantům v Římě. Kolik z nich vůbec pochopilo, o co jde?

V českých médiích se věnuje církevní problematice minimum prostoru, snad jen s výjimkou církevních restitucí. V podstatě bez povšimnutí prošlo i obnovení Velkého pátku jako státního svátku po více než šedesáti letech. Důsledkem toho se velikonoční svátky prodloužily o den, což ve většině případů znamená ještě větší konzumní orgie než obvykle. Namísto toho, aby lidé na Velký pátek rozjímali, zaplnili obchodní centra.

Politická reprezentace se obnovením tohoto svátku po šedesáti letech dopustila jisté absurdity. Počet věřících u nás totiž neustále klesá, k nějaké církvi, působící na našem území, se podle průzkumu z roku 2011 hlásilo pouhých 13,9 procenta obyvatel. To, že je Čechům náboženství buď lhostejné, nebo dokonce k smíchu, dokazuje velké množství reakcí na webech i sociálních sítích. Důvod zdaleka není jenom skutečnost, že Česko patří k nejvíce ateistickým zemím vůbec. Lidé se vážně zamýšlejí nad často kontroverzním chováním církve, která v poslední době čelí velkému množství skandálů, týkajících se například masového zneužívání dětí duchovními. Připomínají také, že církev je velmi bohatá, ale to je v přímém rozporu s učením Ježíše Krista. Mnoho rozhořčených kritiků považuje náboženství za zdroj největšího zla v dějinách a historie jim dává zapravdu. Navíc si myslí, že církve se snaží lidi ovládat, podrobují je různým příkazům a zákazům. „Náboženství je lumpárna, oblbování a zastrašování lidí za účelem získání majetku.“

Ukřižování jako svátek?

Samozřejmě že většina Čechů Velký pátek jako den volna vítá, ale rozhodně ne jako příležitost k uctívání Ježíše Krista. Mnohým názorům se nelze divit. Leckdo se například právem pozastavuje nad tím, že křesťané oslavují ukřižování Ježíše Krista jako svátek. Když už by prý přistoupili na celý ten „největší podvod v dějinách“, tak by snad bylo logičtější slavit Kristovo zmrtvýchvstání a ne ukřižování. Řada dalších osob se pozastavuje nad podstatou církevních tradic a obřadů, často neuvěřitelně absurdních. Shodují se na tom, že kult kolem Ježíše Krista je doslova obludný a nemá obdobu, a odkazují na různé drastické rituály, při nichž se věřící nechávají přibít na kříž nebo bičovat do krve. Obskurní církevní obřady přivádějí ateisty doslova k nepříčetnosti a považují je za nechutné šaškárny a odporné pokrytectví.

Křesťanství se sklonilo před islámem

Náboženství je po celou dobu své historie zdrojem obrovských konfliktů, zločinů a válek. Ostatně samotné ukřižování Ježíše Krista či upálení Jana Husa a tisíců dalších obětí jsou toho nejvýmluvnějším dokladem a v ničem si nezadají s dnešním zrůdným řáděním fanatických islamistů. Tento týden vyvolala obrovskou vlnu nesouhlasu, a to i u samotných křesťanů, zpráva, že papež František myl a líbal nohy imigrantům v Římě. Připomínají, že akt mytí nohou symbolizuje pokoru a dobrou vůli. Zároveň se rozhořčeně ptají, kolik dobré vůle mají muslimové, kolik z nich je ochotno respektovat jiná náboženství, nebo dokonce ateismus. Jsou přesvědčeni, že papežův akt pokory se v muslimském světě minul účinkem, a že naopak dal do rukou islamistů mocnou zbraň, protože tou je podle nich jejich víra a bomby používají pouze k jejímu prosazení. Podobnou nevoli vyvolává papežova kritika, že některé státy se proti přílivu imigrantů brání stavěním zdí. Ten, kdo je staví, podle papeže není křesťan.

Čtěte také:

Svou ´nebožku´ Anife přirovnal k uprchlíkům, kteří nyní berou Evropu útokem. „Ona je vzorek této mentality,“ prohlásil herec Ivan Vyskočil. Co tím myslel?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace