Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Adelma byla šéfkuchařka, máma malých dvojčátek. Také první identifikovaná oběť. Co všechno už víme o bruselském krvavém úterý a honu na teroristy?

25.03.2016
Adelma byla šéfkuchařka, máma malých dvojčátek. Také první identifikovaná oběť. Co všechno už víme o bruselském krvavém úterý a honu na teroristy?

Foto: Wikimedia

Popisek: V Bruselu lidé kladou svíčky a květiny za oběti teroristického masakru

Úřady potvrdily, že po úterních útocích v bruselském metru a na letišti dosud evidují 31 mrtvých a 300 zraněných a přiznaly, že toto číslo ještě může vzrůst. Neoficiálně se hovoří o třech dalších obětech na životě. Belgická policie už zná jména dvou ze čtyř atentátníků, v pátek zadržela dalšího podezřelého. Otázka ale zní, dalo se atentátům předejít?

Všude byla krev, hotová apokalypsa 

Exploze otřásla bruselským letištěm v úterý krátce po osmé hodině. „Oba výbuchy přišly téměř současně. Oba nastaly u odbavovací přepážky, jedna byla blízko kavárny Starbucks. Bylo to hrozné, všude samá krev. Hotová apokalypsa,“ říká zaměstnanec letištní restaurace Samir Derrouich. „Byla to hrůza. Viděl jsem nejméně sedm mrtvých. Všude byla krev. Lidé bez nohou. Viděli jsme těla bez nohou. Viděl jsem dva muže, jak leží obličeji dolů a z hlav jim crčí krev. Ta zranění byla strašná, to si neumíte představit,“ potvrdil Alphonse Youla. O hodinu později exploze zcela zničila vůz bruselského metra. 

Zabíjeli bratři 

Belgická policie už potvrdila, že dva ze čtyř útočníků v Bruselu byli bratři Khalid a Ibrahim El Bakraouovi. Jako první odpálil výbušniny na letišti Ibrahim. „Na místě zanechal stopy DNA,“ říká podle MfDnes belgický prokurátor Van Leeuw. Vyšetřovatelé později v jednom bytě v Bruselu objevil jeho počítač se vzkazem. „Přiznává se k tomu, že se už necítí být v bezpečí a nevidí důvod, proč dál žít,“ popsal vzkaz prokurátor. Ibrahim měl prý strach, že skončí v jedné cele s dříve zatčeným strůjcem pařížských útoků Abdeslanem. Ten mimochodem stále ještě čeká v belgických Bruggách na vydání do Francie. 

Totožnost teroristů potvrdily testy DNA 

O tom, že v úterý útočil i Ibrahimův bratr Khalid, se už psalo.  Právě Khalid se  odpálil v metru v centru města. „Výbuch nastal ve druhém voze, když byla souprava stále ještě ve stanici Maalenbeek,” uvedl Van Leeuw. I v metru byl terorista odhalen pomocí stop DNA. Terorista z bruselského metra Khalid Bakraoui ale nebyl při úterních útocích na místě sám. Jak ve čtvrtek uvedla belgická a francouzská média, bezpečnostní kamery ho natočily, jak se u metra pohybuje společně s komplicem.  Dotyčný muž podle veřejnoprávní stanice RTBF nesl „velkou tašku“. V pátek muže, odpovídajícího jeho popisu, zatkla policie, jak psal list De Standaard. Prokuratura tuto informaci zatím nepotvrdila. 

Obětí mohlo být víc, dvě bomby nevybuchly 

Útočníků bylo zřejmě pět. Dva se vydali do metra, tři odjeli na letiště. Na letišti Zaventem odpálili dvě nálože. Třetí bomba z nevyjasněných důvodů nevybuchla a kufr později našla policie. Útok přitom mohl být ještě ničivější, protože trojice původně chtěla na letiště dopravit ještě dva kufry s náložemi. Zavazadla se ale nevešla do taxíku, který si objednali. Na útěku jsou jeden nebo dva útočníci. Jedním z nich může být 31letý Mohamed Abrini, po němž policie pátrá už od teroristických útoků v Paříži. 

Nejen Brusel, ale i jaderná elektrárna! 

Policie začala vyšetřovat 11 pracovníků belgické jaderné elektrárny Tihange, napsal v pátek server britského deníku Daily Mail. Islamisté si patrně našli mezi zaměstnanci spojence, kteří jim měli pomoci ukrást jaderný materiál, aby si později vyrobili vlastní bombu. Další možnost je, že plánovali útok přímo na jadernou elektrárnu. Pokud by se teroristům podařilo jejich plány uskutečnit a zaútočit na belgická jaderná zařízení, vedlo by to ke katastrofě. Elektrárny totiž stojí v hustě obydlené oblasti, nedaleko hranic s Německem. 

Špína skrytá za nablýskanou fasádou 

„Proč si teroristé vybrali za cíl Belgii?“ táže se britský list The Guardian. „Mezi důvody patří početná a špatně integrovaná muslimská menšina, vysoká nezaměstnanost mezi mladými v této komunitě, dostupnost zbraní, vysoce rozvinutá komunikační a dopravní síť, samolibé a samy se sebou spokojené úřady trpící chronickým nedostatkem zdrojů, a domácí politická nestabilita,“ tvrdí. Belgie nese jedno smutné prvenství: Z žádné jiné země EU neodešlo v poměru k počtu obyvatel tolik lidí bojovat pod černým praporem Islámského sátu (IS). Aktuální bilance, již zveřejnilo belgické ministerstvo spravedlnosti, hovoří o tom, že k minulému měsíci se k islamistům v Sýrii a Iráku připojilo nejméně 441 Belgičanů. 

Bezpečnost, slabina evropských letišť 

Konkurenční britský list The Independent poukazuje na to, že se ukázala bezpečnostní slabina většiny evropských letišť - totiž režim v příletových halách, běžně plných cestujících čekajících bez jakýchkoli kontrol na přísné odbavovací procedury před vstupem do letadel. Přijít do těchto hal se zbraněmi a náložemi je snadné. Mnohá letiště po útocích v Bruselu rychle nasadila nové policisty do budov, ale podle listu má přítomnost většího množství policistů spíše ujistit pasažéry, avšak riziko to nesnižuje. Takový Istanbul, Nairobi nebo Bombaj, kde už se teroristé ozvali dříve, kontrolují cestující a jejich zavazadla ještě před vstupem do hlavní letištní budovy. Obří evropská letiště jako Heathrow a Gatwick v Británii, letiště v Amsterodamu nebo pařížské Charles de Gaulle budou muset být přestavěna podobně. 

Mučivé čekání na zázrak 

Brusel mezitím oplakává své mrtvé a nevzdává se naděje. Většina obětí ještě nebyla identifikována, mnoho rodin pohřešuje své blízké. První identifikovanou obětí je mladá žena z Peru, Adelma Tapia Ruíz, jež s dětmi a manželem cestovala domů. Na jména ostatních stále čekáme, zatím bylo zveřejněno jen to, že Adelma byla jediná z obětí, která žila v Bruselu, ostatní byli patrně turisté. Město po úterních atentátech téměř umlklo a funguje v režimu toho nejnutnějšího. Příbuzní a přátelé stále pátrají po svých pohřešovaných nejbližších, o nichž už od úterka nemají sebemenší zprávy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace