Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Středočeské obce bojují s provozovateli výherních automatů

20.05.2013
Středočeské obce bojují s provozovateli výherních automatů

Autor: Aleš Berný/ IDNES.cz/ Profimedia.cz

Popisek: Ve Středočeském kraji na jeden výherní videoterminál připadá 367 lidí.

Dubnový nález Ústavního soudu dává obcím větší prostor pro regulaci hazardu. Terminály z obcí ale jen tak nezmizí, to bude možné až po správním řízení.

Počátkem roku byste po celé ČR napočítali přes 45 tisíc výherních videoterminálů, ve kterých gambleři v roce 2011 prosázeli více než 84 miliard korun. Na účtech firem, které tyto automaty provozují, přibylo 16 miliard korun. Jen ve Středočeském kraji na jeden automat připadá 367 lidí.

Boj s hazardem se tak po léta dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Majitelé heren našli díru v zákoně, automaty nahradili videoterminály, na které platila jiná legislativa a vesele si podnikali dál. Tomu by ale po dubnovém nálezu Ústavního soudu měl být konec.

Videoterminály v rozporu s vyhláškami

V Hostivici u Prahy se nachází poslední videoterminál, tamní radnice požádala ministerstvo financí o odejmutí licence i pro něj. Terminály jsou na rozdíl od výherních automatů napojeny přes internet do centrálně spravované sítě. Proto jejich schvalování spadá do kompetence ministerstva financí, které by ve výsledku mohlo zakázat provoz až šesti tisíc videoloterijních terminálů.

Po dubnovém nálezu Ústavního soudu se i videoterminály dostaly do rozporu s obecnými vyhláškami obcí. To je i případ Hostivice. Pokud obci bude vyhověno, stane se tak jedním z prvních středočeských obcí bez hazardu. Povolení měla přitom platit až deset let, poté, co Ústavní soud obcím přiznal právo regulovat všechny typy přístrojů, novela zákona pro videoterminály stanovila tříletou přechodnou dobu.

367 lidí na jeden automat

Hostivice ale není jediná, která se snaží hazard zcela vymítit. O tomto kroku uvažuje třeba i starostka obce Velké Přílepy, která se při této příležitosti chystá vydat na konzultaci přímo do Hostivic. Dále by výherní automaty měly zmizet z Říčan, Průhonic i Čelákovic. Rudná či Dolní Břežany pak přijaly vyhlášky, které provozování heren a kasin značně omezují, popřípadě jejich působení v obcí přímo zakazují.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob uvedl, že z úřední moci bude možné zahájit až 6000 řízení o zrušení povolení na provozování herních zařízení. Ta se ale mohou protáhnout. „Zde se musí dodržovat zákonné lhůty a respektovat práva účastníků, včetně jejich práva odvolat se proti rozhodnutí v první instanci," dodal Jakob.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace