Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU si najala Turecko na špinavou práci. Migraci to ale stejně nezastaví, uprchlíci budou hledat nové trasy a nové pašerácké gangy. A do Evropy se navalí další miliony Turků. Dobrá práce!

22.03.2016
EU si najala Turecko na špinavou práci. Migraci to ale stejně nezastaví, uprchlíci budou hledat nové trasy a nové pašerácké gangy. A do Evropy se navalí další miliony Turků. Dobrá práce!

Autor: Youtube, repro

Popisek: Srdečné potřesení ruky... Co bude dál?

Snad jen naivní jelimánek, který nemá ponětí o tom, co se děje v Evropě, by mohl věřit tomu, že by kontroverzní dohoda Evropské unie s Tureckem mohla zastavit nekonečný příval uprchlíků. Jediný, kdo to prozatím dokázal, je Makedonie, která ovšem není členským státem EU. Zatímco je ale tato balkánská země tvrdě kritizována, lídři EU předstírají, že konečně našli řešení. Mnozí to ale zpochybňují a tvrdí, že unie se tak akorát stala rukojmím Turecka.

Velmi kriticky se například k záměru uzavřít dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem vyjádřil známý český diplomat a arabista Petr Pelikán. V rozhovoru pro ČT 24 minulý týden zmínil  několik věcí, o nichž se příliš nemluví. Když se ho moderátorka Světlana Witowská zeptala, zda je vůbec Turecko vhodným partnerem pro uzavírání dohod,  odpověděl: „Turecko si podle mého soudu  Evropa najímá, jako Američany si najali agenturu Blackwater,  na špinavou práci ve velkém, kterou nechtějí dávat najevo, nechtějí ji vidět. A Evropě asi bude jedno, co bude Turecko  s těmi migranty  dělat. Hlavně že je tam zastaví.“ 

Ta dohoda to nemůže zastavit

Přesto je Pelikán přesvědčen, že dohoda migraci neomezí. Podle něj budou hledat migranti jiné trasy za pomocí dalších pašeráckých gangů. „Ta dohoda to nemůže zastavit, to je podle mne zcela vyloučené,“ myslí si. Stejně tak je skeptický k plánu možného přijetí Turecka do Evropské unie, či alespoň zrušení vízové povinnosti. Když se tak stane, do Evropy přijdou další Turci. V této souvislosti připomeňme, že jenom v Německu žijí téměř tři miliony Turků. I když se někteří úspěšně domestikovali a jsou cennou pracovní silou, mnoho z nich se dodnes v této zemi necítí být doma, přestože tvrdí, že Německu obětovali svůj život. „Teď jsme všichni staří a nemocní,“ stěžují si bývalí „gastarbeiteři“.  

A co Kurdové?

A prezident Erdogan  hodlá i v tomto směru z dohody mezi EU a Tureckem vydolovat maximum. Žádá například, aby se Turkům tolerovalo to, že neumí dobře německy a aby v zemi byla povolena turecká gymnázia. Ta německá totiž většina tureckých studentů nedokončí. Ovšem naprostá většina Němců nechce, aby Turecko vstoupilo do EU, ani zrušení  vízové povinnosti. Petr Pelikán v rozhovoru pro ČT 24 upozornil také na problém tureckých Kurdů, který je většinou tabu a vedení EU nad ním často zavírá oči.  Nahlas se zamyslel, jak to vlastně bude, když Turecko  tvrdě postupuje proti vlastním  občanům: „Potom budeme brát z Turecka kurdské uprchlíky nebo na ty se bude vztahovat ta dohoda o navracení nelegálních migrantů?“ Přitom v Turecku žije několik milionů Kurdů,  které oficiální představitelé země stále odmítají uznat, mnoho z nich je vězněno pouze kvůli používání kurdského jazyka.  Právě kvůli pronásledování Kurdů hrozí Turecku  občanská válka. 

Fiasko, nebo silný signál?

Skeptický je vůči dohodě EU a Turecka rovněž rakouský prezident Heinz Fischer. O víkendu to uvedl v rakouských médiích. Je přesvědčen, že šance na zastavení proudů migrantů je poměrně malá a za chybu považuje, že EU vsadila pouze na jednu kartu. Také on je přesvědčen, že po jiných trasách mohou proudit do EU další  uprchlíci. A první údaje potvrzují, že obavy kritiků jsou zcela oprávněné. Již pár hodin poté, co začala dohoda platit, připlulo do Řecka několik tisíc nových imigrantů. Český premiér Bohuslav Sobotka se naopak v neděli nechal slyšet, že tato dohoda vysílá „silný signál“ převaděčům. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace