Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU si najala Turecko na špinavou práci. Migraci to ale stejně nezastaví, uprchlíci budou hledat nové trasy a nové pašerácké gangy. A do Evropy se navalí další miliony Turků. Dobrá práce!

22.03.2016
EU si najala Turecko na špinavou práci. Migraci to ale stejně nezastaví, uprchlíci budou hledat nové trasy a nové pašerácké gangy. A do Evropy se navalí další miliony Turků. Dobrá práce!

Foto: Youtube, repro

Popisek: Srdečné potřesení ruky... Co bude dál?

Snad jen naivní jelimánek, který nemá ponětí o tom, co se děje v Evropě, by mohl věřit tomu, že by kontroverzní dohoda Evropské unie s Tureckem mohla zastavit nekonečný příval uprchlíků. Jediný, kdo to prozatím dokázal, je Makedonie, která ovšem není členským státem EU. Zatímco je ale tato balkánská země tvrdě kritizována, lídři EU předstírají, že konečně našli řešení. Mnozí to ale zpochybňují a tvrdí, že unie se tak akorát stala rukojmím Turecka.

Velmi kriticky se například k záměru uzavřít dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem vyjádřil známý český diplomat a arabista Petr Pelikán. V rozhovoru pro ČT 24 minulý týden zmínil  několik věcí, o nichž se příliš nemluví. Když se ho moderátorka Světlana Witowská zeptala, zda je vůbec Turecko vhodným partnerem pro uzavírání dohod,  odpověděl: „Turecko si podle mého soudu  Evropa najímá, jako Američany si najali agenturu Blackwater,  na špinavou práci ve velkém, kterou nechtějí dávat najevo, nechtějí ji vidět. A Evropě asi bude jedno, co bude Turecko  s těmi migranty  dělat. Hlavně že je tam zastaví.“ 

Ta dohoda to nemůže zastavit

Přesto je Pelikán přesvědčen, že dohoda migraci neomezí. Podle něj budou hledat migranti jiné trasy za pomocí dalších pašeráckých gangů. „Ta dohoda to nemůže zastavit, to je podle mne zcela vyloučené,“ myslí si. Stejně tak je skeptický k plánu možného přijetí Turecka do Evropské unie, či alespoň zrušení vízové povinnosti. Když se tak stane, do Evropy přijdou další Turci. V této souvislosti připomeňme, že jenom v Německu žijí téměř tři miliony Turků. I když se někteří úspěšně domestikovali a jsou cennou pracovní silou, mnoho z nich se dodnes v této zemi necítí být doma, přestože tvrdí, že Německu obětovali svůj život. „Teď jsme všichni staří a nemocní,“ stěžují si bývalí „gastarbeiteři“.  

A co Kurdové?

A prezident Erdogan  hodlá i v tomto směru z dohody mezi EU a Tureckem vydolovat maximum. Žádá například, aby se Turkům tolerovalo to, že neumí dobře německy a aby v zemi byla povolena turecká gymnázia. Ta německá totiž většina tureckých studentů nedokončí. Ovšem naprostá většina Němců nechce, aby Turecko vstoupilo do EU, ani zrušení  vízové povinnosti. Petr Pelikán v rozhovoru pro ČT 24 upozornil také na problém tureckých Kurdů, který je většinou tabu a vedení EU nad ním často zavírá oči.  Nahlas se zamyslel, jak to vlastně bude, když Turecko  tvrdě postupuje proti vlastním  občanům: „Potom budeme brát z Turecka kurdské uprchlíky nebo na ty se bude vztahovat ta dohoda o navracení nelegálních migrantů?“ Přitom v Turecku žije několik milionů Kurdů,  které oficiální představitelé země stále odmítají uznat, mnoho z nich je vězněno pouze kvůli používání kurdského jazyka.  Právě kvůli pronásledování Kurdů hrozí Turecku  občanská válka. 

Fiasko, nebo silný signál?

Skeptický je vůči dohodě EU a Turecka rovněž rakouský prezident Heinz Fischer. O víkendu to uvedl v rakouských médiích. Je přesvědčen, že šance na zastavení proudů migrantů je poměrně malá a za chybu považuje, že EU vsadila pouze na jednu kartu. Také on je přesvědčen, že po jiných trasách mohou proudit do EU další  uprchlíci. A první údaje potvrzují, že obavy kritiků jsou zcela oprávněné. Již pár hodin poté, co začala dohoda platit, připlulo do Řecka několik tisíc nových imigrantů. Český premiér Bohuslav Sobotka se naopak v neděli nechal slyšet, že tato dohoda vysílá „silný signál“ převaděčům. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace