Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cesta ze Sýrie do Bavorska je stála 10 tisíc eur za podvody a úplatky; i policistům. Uprchlíci to prozradili v ČRo, který nás, xenofoby, chce vychovávat. To jsou paradoxy

18.03.2016
Cesta ze Sýrie do Bavorska je stála 10 tisíc eur za podvody a úplatky; i policistům. Uprchlíci to prozradili v ČRo, který nás, xenofoby, chce vychovávat. To jsou paradoxy

Foto: Facebook

Popisek: Imigrant Okba u pašeráků na srbské hranici. Jak vidno, mají skvělou náladou; bodejť by ne, jsou z nich milionáři

V dalším pokračování „reality show“ Českého rozhlasu“, nazvané Cíl: Německo došlo tak trochu ke kouzlu nechtěného. Zatímco má tento kontroverzní pořad veřejnoprávní stanice posluchače napravit, protože je prý ovládají emoce, mnohým otvírá ještě více oči. V jeho pokračování například hlavní aktéři projektu, dva syrští uprchlíci, kterým se podařilo díky podvodům a úplatkům dostat do bavorského Hofu, prozradili, jak moc velkým byznysem je pašování uprchlíků a kdo se na něm nejvíce podílí.

Fida s manželem  Jásirem a dvěma dětmi prý pašerákům na celé trase ze Sýrie do Německa zaplatili celkem deset tisíc eur, což je více než 270 tisíc korun! Loni odešli ze syrského Dará, které bylo zničeno po bojích mezi vládními jednotkami a povstalci. Rodina proto viděla jedinou šanci, utéci. Utíkali do Turecka přes hory. „Abychom se vůbec dostali ze země, museli  jsme uplatit někoho ze státní bezpečnosti. Chtěli tisíc dolarů,“ svěřila se Fida. V Turecku je prý podvodník  zase okradl o pět tisíc eur. Celý měsíc pak čekala, až jí sestra z  Dubaje poslala peníze na cestu do Evropy, což je samo o sobě velmi zajímavé. Díky tomu se dostali přes moře do Řecka, ale až na druhý pokus, první člun se s nimi údajně potopil. Z Řecka jeli vlakem nebo šli pěšky,  přitom měli připojení k internetu, a tak byli ve spojeni s dalšími uprchlíky, s nimiž cestu koordinovali.  

Utíkají bohatší!

Nejhorší situace podle Fidy ale nastala v Maďarsku.  Zavřeli je prý do detence, nedali jim najíst a vše jim vzali, brýle i make-up. „Chovali se k nám jako ke zvířatům,“ stěžovala si Fida.  Přesto  koncem srpna  minulého roku  pronikla celá rodina na nádraží, které však hlídala policie, aby se uprchlíci nedostali do vlaků směr Rakousko a Německo. Znovu museli zaplatit pašerákům, kteří jim pomohli za tisíc eur (!) změnit vizáž. Podvodem se tak nakonec dostali do Německa, kde nyní žijí. Zatímco všechny peníze, které měli, dali zločincům, v Německu žijí na úkor daňových poplatníků.  Z jejich příběhu také vyplývá další závažná  okolnost.  Potvrzuje se, že do Evropy utíkají ze Sýrie ti bohatší, zatímco chudí, kteří nemají na to, aby platili mnohatisícové úplatky pašerákům, musejí zůstat ve své zemi.

Fida a Jásir s dětmi v Hofu 

Dohoda s pašeráky

Také další syrský uprchlík Okba se Českému rozhlasu rovněž přiznal, že by se do Německa nedostal bez pomocí pašeráků. V Řecku se pokoušel dostat dál prostřednictvím falešných dokladů (!), ale byl odhalen těsně před nástupem do letadla. Vydal se proto balkánskou trasou přes Srbsko a Makedonii. Nejhůře vzpomíná právě na srbský úsek. „Vypadalo to, že má srbská policie dohodu s pašeráky, vybrali od nás padesát eur za každého, dali je policistům a mohli jsme  přes hranici do Maďarska. Tam už čekalo hodně aut a mohli jsme jet taxíkem do Rakouska,“ popsal Okba otevřeně byznys kolem pašování uprchlíků.  Po deseti měsících se v rámci slučování rodin za  ním do Německa dostala i jeho žena Siba. 

Pašerácká síť je silnější než nějaká EU

Svědectví syrských uprchlíků, které odvysílal Český rozhlas s cílem napravit české koncesionáře, podléhající emocím, je paradoxně jedním z mnoha důkazů, že vedení  Evropské unie, pořádající jeden zbytečný summit za druhým, již rok toleruje, jak jsou porušovány všemožné zákony a jak zločinecké bandy denně inkasují obrovské částky korun v pašeráckém byznysu.  Z mnoha  převaděčů  se mezitím stali milionáři. Impotentní snaha politiků EU je jim akorát k smíchu: „Pašerácká síť je silnější,“ smějí se.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace