Druhým čtením prošel tento týden návrh novely energetického zákona. Upravuje postavení předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Té ženy, která byla nepravomocně odsouzena na 8,5 roku
10.03.2016
Foto: vlada.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ve středu ve druhém čtení projednala novelu energetického zákona. Co přináší nového?
Doporučen je návrh sociálního demokrata Urbana
Novela má za cíl zavést, upřesnit právní postavení vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), a to s ohledem na dosavadní nesoulad mezi novelou energetického zákona platnou od 1. ledna 2016 a služebním zákonem.

Energetický regulační úřad vede Alena Vitásková, která byla mimochodem v únoru v kauze chomutovských elektráren nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení.
Do závěrečného projednávání byl doporučen pozměňovací návrh poslance Milana Urbana (ČSSD), který navrhuje, že předsedkyně a místopředsedové Energetického regulačního úřadu nebudou podřazeni pod služební zákon a budou i nadále působit tak, jak uvádí energetický zákon.
Vitásková půjde pryč napřesrok v červenci, nastoupí pětičlenná rada
Mandát Aleny Vitáskové v čele ERÚ by tak měl skončit v červenci příštího roku. K 1. srpnu 2017 by vedení Energetického regulačního úřadu měla převzít pětičlenná rada.
Ministr Jan Mládek tento návrh podpořil. „Vystihuje dlouhodobý právní názor Ministerstva průmyslu a obchodu týkající se nezávislosti vedení ERÚ. Zároveň je tento pozměňovací návrh v souladu s posledním usnesením vlády o postavení předsedkyně a místopředsedů ERÚ. Doufám, že se podaří celý legislativní proces úspěšně dokončit co nejdříve," uvedl ministr Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek doufá, že se podaří legislativní proces dokončit co nejdříve.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš