Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poprvé byl Ježíš, pak si pronajal dům, na který neměl, a potřetí skončil v Londýně jako bezdomovec. Syn herecké legendy je neřízená střela. Kdo řeší průšvihy, jež zavinila jeho vážná psychická nemoc?

11.03.2016
Poprvé byl Ježíš, pak si pronajal dům, na který neměl, a potřetí skončil v Londýně jako bezdomovec. Syn herecké legendy je neřízená střela. Kdo řeší průšvihy, jež zavinila jeho vážná psychická nemoc?

Foto: cas.sk

Popisek: Je to paradox. Jeho matka je psychiatrička, a přesto ho nemůže vyléčit. Syn legendárního Júlia Satinského trpí vážnou psychickou nemocí.

Je jako nedbale pohozená nálož, která se může kdykoli vymknout kontrole. Jediný syn nezapomenutelného Júlia Satinského trpí vážnou psychickou nemocí, která způsobuje jeho neuvěřitelné kotrmelce. Dá se zkrotit, nikdy se jí ale nezbaví.

Prý je narcistický plyšáček s příchutí egocentrismu, který ve volném čase rád luští křížovky, nejraději ale má ten krásný obraz sebe sama v zrcadle. Tak charakterizuje sám sebe potomek legendárního Alberta z komedie století S tebou mě baví svět na svém blogu. Prostor, který jeho myšlenkovým pochodům web sme.sk dopřává, nazývá s notnou dávkou nadsázky hřištěm zakomplexovaného, rozmazleného podivína, který si hraje se slovíčky a svádí boj o udržení sebe sama v krásné iluzi, že je hrdina, krásný muž s velkým egem a rovnou páteří. Pak ale upřímně dodává, že ze zásady nelže a nadávku by nevypustil z úst ani za koš, plný hn. Z jeho textů je patrné, že umí pracovat se svými myšlenkami a jejich vyjádření v textu mu nečiní sebemenší potíže. Současně je ale jasné, že se poněkud posunul za hranice ‘normálu‘, což si ovšem lze myslet o každém filozofovi. Lví podíl na tom má vážná duševní choroba, s níž jediný syn slovenského herce Lúlia Satinského bojuje od útlého mládí.

Július Satinský, jeho druhá, o čtrnáct let mladší manželka Viera a děti Ján a Lucia

Július Satinský, jeho druhá, o čtrnáct let mladší manželka Viera a děti Ján a Lucia

Generace BO

Nezapomenutelný herec zemřel, když bylo jeho synu Jankovi z druhého manželství čtrnáct. „Pro mě to byla zajímavá zkušenost. Můj otec nezemřel náhle, umíral rok. Bylo to trochu brzy. To, že ho nemám, je velmi zlé, ale zároveň to umím vytěžit, protože když se v mládí dostanete tak blízko smrti, jste jiný člověk. Neříkám že lepší, ale jiný…“ prohlásil Ján před necelými dvěma lety v rozhovoru pro deník Plus jeden deň, když se rozhodl poprvé otevřeně promluvit o svých zdravotních problémech. Na blogu píše, že je příslušníkem Generace BO. „Generace Bez Otců. Poloviční sirotci. To jsou lidé, kteří z nějakého důvodu nevyrůstali se svými otci. I když se zdá, že nejhůř jsou na tom ti, kterým otec zemřel, nemusí tomu tak být. Protože alespoň chvíli zažili, že se o ně staral. Mnohem horší je, když dítě ví, že otec někde žije a nejeví o ně zájem. Když zemřel tatínek, spolužák mi poslal SMS, která mě potěšila víc než všechny kondolence. Stálo v ní: Vítej v klubu.“

Tři fáze velkého průšvihu

Psychické problémy se u něj začaly projevovat o tři roky později, otcova smrt ale zřejmě byla jedním z podnětů, které ji odstartovaly. Nejprve se projevila maniodeprese, pak ale postoupil takzvaně o úroveň výš a lékaři u něj diagnostikovali schizoafektivní poruchu. „Měl jsem tři velká vzplanutí. Poprvé v sedmnácti. Tehdy jsem byl Ježíš, to bylo nejúžasnější. Měl jsem pocit, že všechno umím ovládat, na všechno mám řešení, nic není problém,“ vyprávěl Ján. O rok později to eskalovalo. Tehdy se prý propil až do rána a nějakým záhadným způsobem se mu podařilo pronajmout si v Bratislavě dům. Žil v něm dva tři dny, pak už to ale nezvládal a zavolal matce, aby ho odvezla na psychiatrii, protože tam netrefí. Potřetí, opět s ročním odstupem, se ocitl až v Londýně a dodnes neví, jak se tam vlastně dostal. Žil jako bezdomovec a nějaký čas strávil i na psychiatrii. „V první fázi se člověk cítí výborně, je vtipný a je s ním zábava. Ale když přijde krach, je to strašné. Přichází těžká deprese neboli uvědomění, že je zle. To bohužel mívají lidé s vyšším intelektem. Dokážou to kamuflovat. Vědí, že to mají, ale fičí dál a hrají, že jsou v pohodě,“ přiznal otevřeně. Ten pravý problém ale prý nastává, teprve když si to člověk uvědomovat přestane. To je zlomový bod. Pak už musí zakročit kamarádi a příbuzní, kteří onemocnění poznají a vědí, že je třeba zavolat záchranku.

Janko svého slavného otce nezapře

Janko svého slavného otce nezapře

Kovářova kobyla…

Ta prý chodí bosa a podobné to je i se Satinským mladším. Jeho ‘dvorním záchranářem‘ byla vždy matka Viera, která je psychiatrička, což prý ale synovi mnohokrát do karet právě nehrálo. „Často viděla nějakou diagnózu i tam, kde o nic nešlo. Protože je matka,“ povzdychl si Janko. Po akutní fázi onemocnění bral vždy rok léky, takzvanou udržovací dávku má ale do konce života. Žije v podnájmu, živí se opravami elektroniky a těch pár euro, které k životu potřebuje, si prý vždycky vydělá. Podle jeho blogu se ale zdá, že se další útok nemoci neodvratně blíží. Jeho texty jsou totiž stále temnější, nedávno se dokonce přirovnal k šílenému slovenskému vrahovi Ľubomíru Hartmanovi, který v roce 2010 zabil na bratislavském předměstí v Devínské Nové Vsi sedm lidí, dalších patnáct postřelil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho matka by asi měla zase zbystřit.

Čtěte také:

Legendární Popelka se po boji s rakovinou plic rozhodla k radikálnímu kroku. A milující manžel při něm nesmí chybět. Na co se Libuška Šafránková chystá?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace