Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novela insolvenčního zákona? Je plná nedostatků. Nezavírejte oči!

09.03.2016
Novela insolvenčního zákona? Je plná nedostatků. Nezavírejte oči!

Foto: Asociace pro oddlužení

Popisek: Asociace pro oddlužení: Pomoc v dluzích

O tom, že novela insolvenčního zákona je potřeba, není pochyb. Ale pokud projde připravovaný návrh z dílny ministerstva spravedlnosti, dojedou na ni hlavně obyčejní lidé. Některé body jsou totiž naprosto v rozporu s reálnou každodenní praxí. Poslanci by proto neměli před tímto návrhem strkat hlavu do písku.

„Uvědomujeme si, že situace v oblasti oddlužení je v současné době velice netransparentní, a že se zde vyskytuje celá řada pofiderních subjektů, které upřednostňují zisk před pomoci dlužníkům,“ uvedl JUDr. David Vozák, předseda představenstva Asociace pro oddlužení. 

Nejsme všichni špatní, pomohli jsme 27 000 lidem 

„Rozhodně ale není správné to, že všechny oddlužovací společnosti byly hozeny do jednoho pytle. Členové naší Asociace oddlužili v minulosti přes 27 000 lidí. A to je opravdu nemalé číslo. Takže si dovolujeme tvrdit, že ne všechny společnosti si na špatné situace dlužníků pouze přiživují, dodává JUDr. David Vozák, který provozuje i osvětový web insolvence.cz. Oddlužením a bojem za transparentnost v oboru se zabývá přes 9 let. 

Bude-li přijata navrhovaná novela, dojde k totální likvidaci tzv. „oddlužovacích společností“, které by nově nesměly v oblasti oddlužení vykonávat žádné služby. 

Bylo by mylné se domnívat, že když se řekne poradenství v oddlužení, jde jen o sepsání návrhu. Není tomu tak. Členové Asociace pro oddlužení poskytují dlužníkovi pomoc po celou dobu jeho insolvenčního řízení. Navíc dále vzdělávají dlužníky ve finanční gramotnosti, učí je, jak nikdy již do dluhů nespadnout a nepodlehnout lákavým půjčkám a nedostat se tak opět do dluhové spirály. 

Novela insolvenčního zákona

„Hlavně ale pomáháme dlužníkovi v průběhu celého procesu, radíme dlužníkovi při plnění jeho povinností, jsme k dispozici při komunikaci s insolvenčním soudem i insolvenčním správcem,“ vysvětluje Vozák. „Při různorodé soudní praxi je asistence dlužníkovi více než častá.“ 

V tomto směru je navrhovaná novela zcela odtržena od skutečné reality každodenní praxe. 

A jak se s tímto při přípravě novely vypořádalo ministerstvo? „Nevíme, neboť z jeho strany nebylo vedeno jakékoli jednání o důsledcích této změny, ani nejsou dostupné závěry jakékoli studie trhu či dopadů zamýšlených změn na něj,“ upozorňuje na danou situaci Vozák. 

Kdo tedy bude moci nově oddlužení poskytovat? 

Pokud bude mít dlužník zájem o oddlužení, musí se obrátit pouze na notáře, advokáty, insolvenční správce, nebo bezplatně na tzv. „akreditované osoby“, které od ministerstva obdrží zvláštní povolení (dle ministerstva se má jednat o neziskové organizace).   

Nově odpadne i možnost, aby si dlužník návrh vypracoval návrh sám, jak je tomu doposud. Sám si bude moci podat návrh jen člověk, který má právnické nebo ekonomické vzdělání. 

Poslanci, nestrhejte hlavu do písku 

V roce 2014 bylo k soudům podáno celkem 30 447 návrhů na povolení oddlužení,

Je přitom známo, že nejméně 65 % všech podaných návrhů na povolení oddlužení je zpracováno „oddlužovacími společnostmi“. 

„Poslanci by neměli strkat hlavu do písku před závažným faktem - kdo bude v případě zániku všech oddlužovacích společností dlužníkům s oddlužením pomáhat. Z cca 30 000 podaných návrhů ročně se tak jedná o cca 19 500 návrhů. Kdo všem těmto dlužníkům podá pomocnou ruku? A opravdu jsou neziskové organizace připraveny na takový nápor? Podle našich odhadů nejsou,“ říká další člen Asociace pro oddlužení Mgr. Václav Mach. 

„Není ani výjimkou to, že neziskovky dlužníkovi poradí, jakým způsobem má návrh na povolení oddlužení sepsat, nicméně sepsání již nechá na dlužníkovi samotném. Často se nám stalo i to, že za námi přišli dlužníci s tím, že je poslali z neziskové organizace, protože jejich případ byl moc komplikovaný,“ dodává Mach.

Dlužník? Pro advokáty i notáře nezajímavý klient 

„V minulosti jsme byli často pranýřováni za to, že návrhy na oddlužení a servis s tím spojený coby oddlužovací společnosti realizujeme za peníze, stejně jako advokáti či insolvenční správci nyní. Nově si pouze advokáti, notáři a insolvenční správci mohou účtovat odměnu 4 000Kč za jednotlivce a 6000Kč za manžely. Akreditované osoby pak poradenství musí realizovat zdarma a nesmí si účtovat nic,“ upozorňuje na absurdní situaci s výši odměny Vozák. 

Tato částka za pomoc při oddlužení je podle něj naprosto neadekvátní. Vůbec prý totiž nezohledňuje náročnost a ani rozmanitost případů v praxi. Navíc je přesvědčen, že tato pevně zákonem nastavená nastavená odměna pro notáře, advokáty nebo insolvenční správce způsobí to, že se dlužník pro ně stane opravdu nezajímavým klientem.

„Takto direktivně nastavená odměna pro advokáty, notáře a správce je tak směšně nízká, že z námi oslovených advokátů nechtěl oddlužení za uvedených podmínek připravovat vůbec nikdo,“ dodává Vozák. 

Regulujte, nezakazujte! 

„Uvědomujeme si, že regulace v oblasti oddlužení je potřebná, ale vážná dluhová situace se nevyřeší novelou, která plošně zakáže všechny oddlužovací společnosti. Regulace by měla směřovat k tomu, aby proces oddlužení mohly vykonávat osoby, které složí odbornou zkoušku a budou tak kompetentní danou činnost vykonávat,“ komentuje Vozák. 

Podle členů Asociace pro oddlužení by totiž bylo daleko smysluplnější činnost „oddlužovacích společností“ plošně nezakazovat a odměnu za poradenství v oddlužení neomezovat tímto drastickým a realitě neodpovídajícím způsobem. 

Vzhledem k posíleným kontrolním a sankčním pravomocem ministerstva i zavedení poměrně přísných podmínek k udělení akreditace by bylo možno očekávat, že k excesům z hlediska předražení poskytovaných služeb by nedocházelo, neboť je zřejmé, že akreditované osoby by zajisté neriskovaly případné sankční postihy či odebrání akreditace. 

Detailní argumentaci o nedostatcích a důsledcích novely insolvenčního zákona najdete zde

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová