Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fakt magoři: Z pudla vyrobili tygra, který má na zadku slona. Někteří páníčci jsou blázni, koukněte, co je v Americe také možné. U nás zas máme Psího detektiva

23.02.2016
Fakt magoři: Z pudla vyrobili tygra, který má na zadku slona. Někteří páníčci jsou blázni, koukněte, co je v Americe také možné. U nás zas máme Psího detektiva

Foto: TV Prima

Popisek: Top Dog: Souboj pudlů. Vyhraje tenhle?

FOTOGALERIE To jste ještě neviděli: Pes jako tygr, mimozemšťan, klaun, slon či jiná bizarní postavička. Budete žasnout, co jsou jejich páníčci z nich schopni vytvořit. V úterý Prima odvysílá Top Dog: Souboj pudlů, kde představí ty nejbizarnější pejsky… Psí detektiv, první národní pátrací systém po ztracených zvířatech v Česku, se nám přeci jen jeví užitečnější.

Pudlové jsou nakadeření, vycepovaní, a dokonce nabarvení, aby se mohli zúčastnit mnohamilionové soutěže o nejlepšího z nich. Na typicky velkolepé a sebevědomé americké scéně se ovšem vůbec poprvé objevují britští soutěžící. Mazlíci Su a Dobby dorazili do Pensylvánie s vyhlídkou na vítěznou trofej. Takové odhodlání jste ještě nikde jinde neviděli, natož tak vyparáděné chlupaté koule, které se procházejí kolem – přestrojené za cokoliv, jako jsou např. Neuvěřitelný Hulk, Úžasňákovi nebo zástupce exotické fauny a flóry.

Pro své psy má celý dům s pokoji za 50 dolarů na noc, kde mají i televizi 

Pudl je druhé nejoblíbenější psí plemeno, a přesto se tito psi ocitli v centru multimilionového průmyslu, spojeného s extrémními úpravami jejich vzhledu. Napříč Amerikou jsou stříháni, česáni a barveni. Psí kadeřníci se každoročně scházejí v Hershey, v Pensylvánii, v největší soutěži na světě. Vítězství v Hershey znamená fotografii na obálku prestižního magazínu psích kadeřníků. Takové zviditelnění má zásadní vliv na úspěšnost dalšího podnikání. Jde o nelítostné konkurenční prostředí, jemuž až dodnes vládli Američané. Letos o první místo usiluje i Britka. Ale může se britská fenka Dobby stát hvězdou? Její majitelka Su-Eld Weaver žije v poklidném britském městečku a sní o životě v Americe. Žije s manželem a čtyřmi syny, 14 pudly, 4 hady a 3 pavouky. Provozuje malý psí salón vedle svého domu. Su a Dobby bez větší námahy vládnou britské scéně, ale koná se tu jen jedna soutěž ročně a celé odvětví je zatím v plenkách. Su se chce dostat do nejvyšší ligy v Americe a jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je vítězství v Hershey. Ráda by i s rodinou začala nový život v Americe. Její manžel není ze psů zrovna nadšený, ale námitky rodiny jsou jen první z řady překážek. Konkurence je veliká a kupříkladu Adriene Pope z Ameriky ztělesňuje sebevědomí nejlepších psích kadeřníků. Soutěžící jako ona jsou majiteli výnosných psích salónů. Pro své psy má celý dům s pokoji za 50 dolarů na noc. Mají tam úplně všechno, včetně televize. Majitelé psů si mohou být jisti, že jejich mazlíčci dostanou, na cokoliv si vzpomenou. Vítězstvím v soutěži stoupnou příjmy až o padesát procent.

Extrémní úpravy psů jsou vysoce komerční podnik

Extrémní úpravy psů se ze zábavy změnily na vysoce komerční podnik a soutěž v Hershey se stala tou největší na světě. Su bude mít hodně těžkou pozici. Porotci chtějí vidět dramatickou přeměnu psa přímo v průběhu soutěže a sebemenší chyba znamená konec v soutěži. Su není jediná, kdo má velké ambice. Loňská vítězka by ráda navázala na svůj úspěch a i vítězky předchozích kol hodlají bojovat. Spojily své síly a dohromady mají celkem 19 cen. Rády by přidaly dvacátou společnou. V soutěži je i jediný muž, Kevin Knippenberg, jehož ambicí ale není komerční úspěch. Chce využít soutěže pro osvětu proti týrání zvířat. 

V Hershey jsou ve hře dva typy výher. Cena diváků je určena silou potlesku diváků, ale všichni chtějí hlavně Cenu poroty. A porotkyně jsou hodně tvrdé, hledají jen to nejhorší. Jejich hodnocení může soutěžícímu vybudovat nebo naopak zničit kariéru. Soutěž trvá dvě hodiny a ani o minutu déle. Stres působí na všechny zúčastněné. Soutěžící mohou získat pár bodů navíc ještě závěrečným představením. Američané si vybrali populární témata, ale Su si vybrala nápad založený na literárním díle, a proto učinila riskantní rozhodnutí nepředstavit doplňující vystoupení. Vsadila vše jen na své dílo. Jako první se vyhlašuje Cena diváků, kterou získává Adriene Pope. A vítězkou letošní soutěže se podle poroty stává… Podaří se Su-Eld Weaver s jejím dílem Paměti gejši zvítězit a naplnit tak sen o jejím životě v Americe? 

Psí detektiv překonal hranici 2000 zachráněných zvířat 

Psí detektiv, první národní pátrací systém po ztracených zvířatech v Česku, oslavil dva roky fungování. Jeho úspěšnost v pátrání se za tuto dobu vyšplhala z původních 50% na 75%. Od založení v lednu roku 2014 celkem pátral po 3603 zvířatech a z toho úspěšně vrátil domů zvířat 2010.  V Evropě svoji konkurenci zatím nemá. Momentálně trénuje speciálního „čmuchacího psa“, který bude reálným psím detektivem.

Nezisková organizace Psí detektiv má za sebou nejrušnější období roku. Silvestr společně s lednem a únorem patří mezi nejvíce vytížené měsíce. „Náš tým je na telefonu 24 hodin denně. Aby pátrání bylo úspěšné, hraje každá minuta roli. Bohužel i v tuto chvíli stále pátráme po 14 ztracených mazlících z celkového počtu 63, kteří se ztratili na Silvestra, ale jejich majitelé oznámili ztrátu příliš pozdě,“ říká šéfka Psího detektiva, Aneta Sobotková. V roce 2014 se v poslední den roku ztratilo 56 domácích mazlíčků. V roce 2015 to bylo 63 psů a koček. Zajímavostí určitě je, že mezi nejvíce hledaná plemena každoročně patří jorkšírský teriér, německý ovčák a border kolie.

O ztrátě se během pár minut dozví tisíce lidí

Zápis ztraceného zvířete do databáze a rozeslání partnerským organizacím nabízí Psí detektiv zdarma, cílené oslovení lidí pomocí SMS a e-mailingu už je placenou službou. "V našem pátracím systému používáme osvědčené metody pátracích SMS a pátracího e-mailingu. Jsou to aktivní metody, kterými oslovíme během pár minut tisíce lidí v místě ztráty zvířete. Funguje i spolupráce s městskou policií, veterináři i například se starosty obcí,“  vysvětluje jednatelka neziskovky Psí detektiv Klára Carbová. Komplexnost pátracích metod, 24 hodinová telefonní pohotovost, odbornost a více jak dvouleté zkušenosti posouvají Psího detektiva stále dopředu. Denně se na spolek obrátí okolo 40 lidí, kteří buď ztratili svého miláčka nebo naopak nalezli cizí zatoulané zvíře. „Celkově můžeme říci, že se na nás obrací stále větší počet lidí, kteří si k nám našli důvěru a zvířata buď sami hledají nebo je hledat pomáhají. Vážíme si toho, protože se tak spolupráce stává komplexnější“, dodává Aneta Sobotková.

Feny se na začátku roku ztrácely nejvíce

Border kolie Angie z Lázní Libverda si silvestrovskou ztrátu prožila na vlastní kůži. Zastupuje tak i smečku fen, které se letos na Silvestra ztrácely nejvíce. Angie se lekla petardy a nešťastně vyklouzla i z obojku, kde byl připevněn kontakt na majitele. Ten ale nezaváhal, ozval se Psímu detektivovi, který do pár minut ztrátu registroval na pátracím letáku, webu i facebooku a rozeslal zmíněné pátrací smsky s fotografií Angie do okolí její ztráty. Angie byla nakonec odchycena v sousední vesnici informovanou paní, která smsku dostala. Angie měla ale štěstí, protože její páníček nahlásil ztrátu včas. Na chyby majitelů ztracených zvířat upozorňuje Klára Carbová:  „Máme ověřeno, že po 48 hodinách od ztráty už zvíře díky stresu nereaguje na volání svého pána nebo že atletický pes dokáže během 24 hodin zdolat i 40 kilometrů. Největší chybou je, že se ztráta zvířete řeší pozdě. Neusínáme na vavřínech, ale rozvíjíme další nové pátrací metody, které pomohou najít ztracená zvířata co nejdříve.“ Pro tento rok chystá Psí detektiv horkou novinku v podobě speciálně cvičeného „čmuchacího psa“. Na základě pachové stopy, která patří ztracenému zvířeti, je „čmuchací pes“ schopen dotyčného psa či kočku najít i po 10 hodinách od ztráty. „Nyní probíhá testovací fáze, a to na včasně nahlášených případech ztracených koček,“ říká Michaela Chudobová z týmu Psího detektiva. V intenzivním tréninku jsou momentálně dva psi, Border kolii Aireen Love Fitmin a biewer jorkšíra Richie Exclusive Passion.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace