Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Romeo a Julie v Africe 2016: Ona je unesená otrokyně, kterou vrátili mužům z její rodiny, on velitel Boko Haram. A milují se... Nic není černobílé

22.02.2016
Romeo a Julie v Africe 2016: Ona je unesená otrokyně, kterou vrátili mužům z její rodiny, on velitel Boko Haram. A milují se... Nic není černobílé

Autor: archiv

Popisek: Mladičké dívky se stávají 'manželkami' či sexuálními otrokyněmi, islámští radikálové z Boko Haram je prodávají svým členům. V přepočtu za zhruba 240 korun za ‘kus‘!

Dal jí svobodu, jídlo, šaty… Z otrokyně se stala ve čtrnácti letech ženou velitele Boko Haram a do svého ‘pána‘ se zamilovala. Po osvobození porodila syna a na svou lásku nemůže zapomenout. Zamilovat se je zkrátka snadné.

Během sedmiletého povstání v Nigérii zničili islámští radikálové z Boko Haram životy desetitisíců lidí a podle odhadů zabili od roku 2009 více než sedmnácti tisíc lidí. Mezi těmi, kteří padli do zajetí, byla i tehdy čtrnáctiletá Zara John. Byla krásná, a tak z ní jeden z velitelů udělal svoji manželku. Je to již téměř rok, co ji osvobodili, a svůj příběh, který zveřejnily Novinky.cz, vyprávěla reportérovi agentury Reuters. Svému ‘pánu‘ porodila syna a stále ho prý miluje. Láska je zkrátka nevyzpytatelná čarodějka.

Tragédie Zařiny rodiny odstartovala v roce 2010, když se při povodních utopil její otec. Pak před dvěma lety zaútočili na její vesnici Izge na severovýchodě Nigérie islámští radikálové ze skupiny Boko Haram, kteří se před nedávnem přihlásili k Islámskému státu. Celou vesnici vypálili, muže povraždili, ženy, dívky a malé chlapce naložili na náklaďáky. Zařina matka ale z přeplněného auta cestou vypadla. Snažila se ho prý dohnat, protože odvážel její jedinou dceru a čtyřletého synka, vůz, mířící do dvaadvacet kilometrů vzdálené Bity ale neměla šanci dostihnout. „Jakmile jsme dorazili, řekli nám, že jsme teď jejich otroci,” vyprávěla Zara. Její celodenní náplní byly domácí práce a především studium zásad nového náboženství – islámu.

Spolu se prý těšili na návrat

Zara měla štěstí v neštěstí, protože ji po dvou měsících radikálové provdali za Aliho, jednoho z velitelů Boko Haram. Prozradil jí, že pochází z rodiny obchodníka s rybami z města Baga, které musel opustit, poté co nigerijská armáda zabila jeho otce a staršího bratra. Přidal se proto k Boko Haram, svou mladičkou ženu ale neustále ujišťoval, že boje určitě již brzy skončí a oni se pak vrátí a budou společně pokračovat v jeho živnosti. Přestěhovala se do jeho domu, vlastně dostala svobodu, i když samozřejmě omezenou. Spala i vstávala, kdy chtěla, Ali se o ni staral. Na břicho jí nechal vytetovat své jméno, dostala od něj dokonce mobilní telefon s jeho číslem. „Koupil mi jídlo a oblečení, dal mi všechno, co žena potřebuje od muže,“ dodala Zara.

Když nigerijská armáda vtrhla v březnu 2015 do Bity a osvobodila Zaru i desítky dalších žen, nebyl Ali právě doma. Zara byla s ostatními odvezena do uprchlického tábora ve městě Yola, s manželem ale byla díky mobilnímu telefonu dál ve spojení stejně jako řada dalších dívek. Když to ale vojáci zjistili, mobily jim zabavili a přestěhovali je do jiného tábora, dokud se nebudou moci vrátit ke svým rodinám. V uprchlickém táboře lékař zjistil z laboratorních rozborů, že je těhotná, a ač to zní naprosto neuvěřitelně, Zaře se prý velmi ulevilo. „Chtěla jsem to dítě porodit, abych měla někoho, kdo by mi nahradil jeho otce, s nímž už se spojit nemůžu,” řekla.

O osudu dítěte rozhodovali jiní

Otce už dívka neměla, a tak o ní po návratu k rodině rozhodovali její strýcové. Někteří byli neoblomní a trvali na potratu, jiní ale nechtěli trestat ještě nenarozené dítě za zločiny jeho otce. Velké rodinné hlasování nakonec rozhodlo, že si smí dítě ponechat. Syna, kterého porodila před zhruba sedmi měsíci, pojmenovala Usmán, což je obdoba arabského jména Osman, připomínajícího legendární Osmanskou říši, jednu z největších a nejmocnějších říší v oblasti u Středozemního moře. „Celá rodina dítě přivítala,” řekla Zara v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters. „Strýček mu zrovna koupil plechovku instantní kaše.”

O Zařině životě nyní rozhodují muži z její rodiny. Sledují každý její krok, odpovídají prý i na žádosti o rozhovor s ní. Žije nyní daleko od původního domova v Izge, a až přestane kojit, chtěla by se vrátit do školy, kterou musela předčasně opustit, a pak se postavit na vlastní nohy. „Chci podnikat v odvětví, které je vhodné pro ženu, v oblasti, kvůli které nebudu muset opouštět dům,” prozradila agentuře Reuters. Kdyby se mohla rozhodnout opravdu svobodně, vrátila by se prý k Alimu, bojujícímu v řadách Boko Haram, protože ho stále miluje. Dobře ale ví, že naději na opětovné shledání se svou láskou má jen minimální. Velmi si proto vyčítá, že se číslo jeho mobilu nenaučila zpaměti. „Kdyby bylo po mém, opatřila bych si telefonní číslo, které mi dal,” dodala.

Manželka za 240 korun

Cílem povstalecké islamistické skupiny Boko Haram, která operuje na území Nigérie, Čadu, Nigeru a Kamerunu, je vytvořit z Nigérie muslimský stát, založený na striktním výkladu práva šaría. Původně byla napojena na teroristickou síť Al Kajdá, v březnu 2015 se ale přihlásila k Islámskému státu, jehož vedení slíbila poslušnost a změnila své jméno na Západoafrická provincie Islámského státu.

Od roku 2009 zabily milice Boko Haram v Nigérii a sousedních státech podle dostupných informací více než sedmnáct tisíc lidí a téměř 2,5 milionu muselo kvůli násilnostem opustit své domovy. Nigérie s Čadem, Kamerunem, Nigerem a Beninem se snaží v rámci mezinárodní mise radikály porazit, zatím se jim ale zvítězit nepodařilo. Boko Haram má na svědomí i mnoho únosů, například v dubnu 2014 unesla téměř tři stovky křesťanských studentek z internátů vládních škol a prodala je jako ‘manželky‘ a sexuální otrokyně svým členům, v přepočtu za zhruba 240 korun za ‘kus‘. Většina dívek pak prý byla svými ‘pány‘ odvlečena do muslimského zahraničí, především do Čadu a Kamerunu.

Čtěte také:

Rozbíjejí auta, napadají obyvatele, nezastaví se ani před dětmi... Obyvatelka francouzského Calais líčí ve videu, jaké peklo rozpoutávají v ulicích imigranti, když se setmí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace