Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sexsymbol Kladiva na čarodějnice bojuje o život. Herečka se smutnýma očima, o níž si všichni myslí, že měla vždy ustláno na růžích, ze zoufalství padla do spárů sekty. Tajnosti slavných

17.02.2016
Sexsymbol Kladiva na čarodějnice bojuje o život. Herečka se smutnýma očima, o níž si všichni myslí, že měla vždy ustláno na růžích, ze zoufalství padla do spárů sekty. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Sex symbol 60. let Soňa Valentová

Legendární krásku nečekaně zradilo zdraví, během chvilky jí šlo o život. Charismatická herečka Soňa Valentová, kterou proslavily erotické záběry v Kladivu na čarodějnice, již déle než dva týdny bojuje v nemocnici s následky mozkové příhody.

Sice stále vypadá, jako by pro ni přibývající léta nic neznamenala, její organismus se ale skvělou image nenechal ošálit. Nestárnoucí slovenskou herečku postihla náhlá mozková příhoda, která prý nebyla naštěstí příliš silná. „Zákrok se nedělal, neměla krvácení do mozku, to by bylo nebezpečné. Naštěstí je jenom trošku zasažená levá polovina těla,“ prozradila serveru Korzár.sz její dcera Katarína Hasprová. Podle jejího vyjádření nebylo naštěstí postiženo centrum řeči ani myšlení, přesto herečku nyní čeká časově poměrně náročná rehabilitace. A především potřebuje klid, aby se zotavila.

Třiadvacetiletá Soňa v Kladivu na čarodějnice

Třiadvacetiletá Soňa v Kladivu na čarodějnice

Herečka se smutnýma očima

To se o ní říká po celou dobu její kariéry a lidé zpravidla nechápou, kde se v její duši tak obrovská dávka smutku vzala. Až nečekaně pokorná žena je více než čtyřicet let nejznámější slovenskou umělkyní doma i v zahraničí, její herecké kreace zahrnují filmové, televizní i rozhlasové postavy. Nejvýrazněji zazářila právě ve Vávrově Kladivu na čarodějnice nebo Renčově Requiem pro panenku. Díky svému hlasu i hudebnímu talentu účinkovala a dodnes účinkuje v muzikálech. Kdo po detailech z jejího soukromí nikdy nepátral, mohl by si myslet, že měla celý život ustláno na růžích. Na svůj věk je stále výjimečně krásná, má dvě úspěšné dcery, rovněž herečky, byla provdána za uznávaného divadelního i televizního režiséra a role, o kterých se jejím konkurentkám mohlo jenom zdát, se jí doslova hrnuly samy. Jenže…

Narodila se 3. června 1946 ve slovenské Trnavě a odmalička byla hýčkanou dcerou svých rodičů. Nebyla ale jediná. Ještě před svým narozením měla dvě sestřičky, které však nikdy nepoznala. Během druhé světové války se totiž rodiče rozhodli ukrýt dcerky do evangelického internátu před případným zavlečením do Německa, respektive před koncentračním táborem, který jim hrozil kvůli židovskému původu. Kvůli udání je ale gestapo objevilo a desetiletá Věrka a čtyřletá Emka zemřely v plynové komoře vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim. Rodiče tak paradoxně válku přežili, jejich ‘chráněné‘ dcerky však nikoli. Nikdy se nedozvěděli, kdo smrt jejich dětí zavinil, zůstala jim jenom krutá, bolestná rána, stesk a nesmyslný pocit viny, že k ní snad nepřímo přispěli.

Osmatřicet let prožila s manželem Pavolem Hasprou

Osmatřicet let prožila s manželem Pavolem Hasprou

Ze školy rovnou do Národního

Soňa se od dětství věnovala baletu a hrála na klavír. Během studií na gymnáziu přišla na chuť herectví, a tak po maturitě nastoupila na bratislavskou VŠMU. Prokázala opravdu výjimečný talent, a tak ihned po absolutoriu dostala angažmá ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, kde působí již déle než čtyřicet sezón. Na rozdíl od jiných začínajících hereček nebyla zatížena milovnickými postavami, ale od počátků dostávala složité psychologické role a v dramatických, až tragických postavách přímo excelovala. Na jevišti ale uplatňovala nejen svůj talent a půvaby, ale i umění komediální nadsázky, díky taneční průpravě obsáhla i pohybově náročné postavy a také zpívala.

Na filmové plátno vstoupila poprvé koncem 60. let jenom svým hlasem, když namluvila Magdu Vášáryovou ve filmu Vtáčkovia, siroty a blázni a českou herečku Olgu Schoberovou předabovala do slovenštiny v titulu Dovidenia v pekle, priatelia. Mezitím sama debutovala ve slavném dramatu Kladivo na čarodějnice a na Slovensku se stala její první filmovou úlohou půvabná Zuzana v historickém titulu Zlozor. Poté se vrátila před kameru až po pěti letech, a to opět téměř současně v Čechách i na Slovernsku. V českém životopisném filmu Paleta lásky ztvárnila po boku Petra Kostky herečku Jindřišku Slavínskou, na Slovensku si zase zahrála s Jurajem Kukurou ve filmu Koncert pre pozostalých. Souběžně se začala uplatňovat i v televizi, do svých inscenací, natočených často podle kvalitních literárních předloh, ji obsazoval především její manžel Pavol Haspra.

S mladší dcerou Katarínou

S mladší dcerou Katarínou

Hvězdou díky manželovi?

Znovu stanula před kamerou zase až po další pětileté přestávce počátkem 80. let. Mezitím vystudovala na bratislavské VŠMU televizní režii, této profesi se ale věnuje jen příležitostně. V 90. letech rozšířila svůj divadelní repertoár i o muzikály a dodnes aktivně pracuje i pro rozhlas a dabing. Její hereckou dráhu provázejí četná ocenění. Již v roce 1970 obdržela slovenskou divadelní Cenu Janka Borodáča, v roce 1975 byla oceněna za svá televizní vystoupení Zlatým krokodýlem a těsně před pádem komunistického režimu získala titul Zasloužilá umělkyně. V roce 2006 pak na Slovensku obdržela vysoké státní vyznamenání – Řád Ľudovíta Štúra II. třídy za zásluhy v oblasti kultury.

Dlouhá léta Soňa velice trpěla tím, když jí kolegyně vyčítaly, že dostává role jenom díky manželovi. A že tomu tak opravdu nebylo, dokazuje svými výkony po celá léta po jeho smrti. Její životní láska Pavol Haspra, kterému porodila dcery Katarínu a Natálii, byl o sedmnáct let starší a jejich vztah byl prý velmi živý a kontroverzní. Manželi byli osmatřicet let a herečka na něm obdivovala především obrovskou pracovitost, kterou prý zdědily i jejich dcery. „Neuměl nepracovat a také měl obrovský smysl pro spravedlnost, Bylo mu jedno, když se s nějakým hercem pohádal. Když ho potřeboval, tak ho obsadil,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru pro server pluska.sk a dodala: „Když mě potřeboval, hrála jsem, a když nepotřeboval, nehrála. Občas si na mě zanadával, poplakala jsem si, ale potom jsem pochopila, že jsem hromosvod.“

Starší dcera Natálie s Marošem Kramárem v komedii svého otce Ženský zákon

Starší dcera Natálie s Marošem Kramárem v komedii svého otce Ženský zákon

Rychlost, s níž odešel, ji málem zabila

Vážné zdravotní komplikace se u jejího manžela projevily ze dne na den. „Paľko mi tehdy řekl: Asi mám chřipku, hned se zadýchám. Šel do nemocnice, srdce bylo v pořádku, ale krevní obraz byl alarmující,“ popsala počátky tragédie paní Soňa. Podle lékařů měl ale Haspra nakonec štěstí v neštěstí, protože průběh zákeřné choroby u něj nabral rychlý spád. „Byla to akutní leukémie a nedala se léčit. Pan docent Mistrík z hematologie mě přesvědčoval, že má před sebou jenom krátký čas, ale já tomu nechtěla věřit,“ povzdychla si.

Po chemoterapii ztratil manžel chuť k jídlu, na chvíli mu ji vrátila kombucha, kterou mu Soňa připravovala. Pak už nepomáhalo nic. Ani transfuze, které jeho je přestalo přijímat. S nemocí bojoval čtyři měsíce, bolesti ho začaly trápit až v posledním stadiu. „Až úplně na konci dostal tabletku morfia, z nějž byl úplně omámený, a když účinek přešel, měl druhý den velké bolesti všude, v kříži, v zádech… Tak jsme šli do nemocnice na infúzi a tam naštěstí usnul. Ten odchod byl od Boha milostivý,“ dodala.

Neustále jakoby duchem nepřítomná Soňa ve své divadelní šatně

Neustále jakoby duchem nepřítomná Soňa v divadelní šatně

Propadla Svědkům Jehovovým

Manželova smrt obrátila Sonin život úplně naruby. Začala hledat útěchu ve víře a všechnu svoji lásku prý dává od té doby Bohu. „Je to pro mě nepředstavitelné, ale je to velká moudrost, pravda a Bůh sám je láska,“ nechala se slyšet v dokumentu České televize 13. komnata. „Sám Einstein říkal, že není větší síly ve vesmíru než Bůh. Zjistila jsem, že věřících je mnoho velkých umělců.“ Svoji víru Soňa Valentová propaguje, kudy chodí, její dcera Katarína si dokonce posteskla, že od doby, kdy zemřel otec, už prý nejsou rodina. Soňa dokonce ani neslaví Vánoce. „Připomenout si narození Ježíška nebo si dávat najevo lásku můžeme kdykoliv. Dárky si dáváme během celého roku spontánně, když nás to napadne,“ tvrdí. Většina jejích známých je ale přesvědčena, že je neslaví proto, že žije podle pravidel Svědků Jehovových.

Svou vírou prý komplikuje i lékařskou péči, když před dvěma roky musela být kvůli vysokému tlaku a nevolnosti převezena do nemocnice, zpočátku odmítala léčbu. „Myslela jsem si, že se to dá vyřešit všechno přírodně. Ale zdá se, že všechno asi ne,“ řekla poté serveru pluska.sk. Velký problém by ale mohl nastat, kdyby potřebovala transfuzi. Příznivci Svědků Jehovových ji totiž odmítají.

Čtěte také:

Známá herečka trpěla léta depresemi, to opravdové peklo ji ale teprve čekalo. Manžel jí zemřel v náručí, syn se oběsil, a pak zaútočila smrtelná choroba. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace