Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici opět selhali, lidem může jít o zdraví i o život a je to vůbec nezajímá: Alarmující nárůst rakoviny v Česku a rizika Babišova EET. A co má cenu zlata?

12.02.2016
Politici opět selhali, lidem může jít o zdraví i o život a je to vůbec nezajímá: Alarmující nárůst rakoviny v Česku a rizika Babišova EET. A co má cenu zlata?

Foto: Twitter

Popisek: Andrej Babiš s právě sněmovnou schváleným zákonem EET o elektronické evidenci tržeb spojuje svou politickou existenci.

Tristní výkon opět podali čeští politici při nekonečných debatách o zavedení elektronické evidence tržeb. Platí to o zástupcích všech stran. Po desítkách hodin planých diskusí v parlamentu i v médiích nedokázali zabránit tomu, aby byl schválen zákon, který přináší nejen obrovské riziko zneužití dat, ale i poškozování zdraví podnikatelů a jejich zaměstnanců.

Středeční debata v parlamentu k zákonu o elektronické evidenci tržeb prozradila mnohé. Tak například, jak špatné máme zákony. Podstatnou část diskuse totiž opět zabraly spory, co je a co není porušení zákona o jednacím řádu sněmovny. Výsledkem je, že tisíce českých podnikatelů musí další měsíce čekat, jestli Ústavní soud rozhodne, zda bude čerstvě schválený kontroverzní zákon platit, či ne. Řešit přitom bude nejspíše marginálie, například, zda dostali poslanci opozice dostatečný prostor pro prezentování svých názorů. Bohužel tak nejspíše nedojde na to podstatné, tedy na obsah zákona a jeho dopad na nejméně milion českých podnikatelů v oblasti rizik. 

Informace s cenou zlata

Zatímco se členové vládní koalice jednoznačně na přijetí zákona shodli  bez sebemenšího zaváhání (a ještě si k tomu zatleskali), Česká televize vzápětí odvysílala debatu, v níž zazněla alarmující fakta. Ve večerním pořadu na ČT 24,  věnovanému registru účtů a ochraně osobních údajů, vystoupili odborníci, kteří jednoznačně vyvrátili neustálá tvrzení ministra Babiše, že nehrozí žádné zneužití dat.  Konstatovali naopak, že data, nashromážděná prostřednictvím EET,  budou mít značnou hodnotu a k tomu, aby je někdo získal stačí málo loajální pracovník finančního úřadu. Jiří Nápravník, expert na IT bezpečnost, je přesvědčen, že obavy podnikatelů jsou zcela oprávněné.  „Pro konkurenci  mají tyto informace  cenu zlata,“ uvedl. Vyjádřil také vážnou pochybnost, že získaná data budou  potřebně ochráněna. 

WHO varuje!

Nejde však zdaleka jenom o bezpečnost dat, ale také samotných podnikatelů. Jak již Krajské listy před časem uvedly, elektronická evidence tržeb přináší také vážné riziko ohrožení zdraví kvůli tomu, že podnikatelé budou muset být neustále připojeni na internet, většinou prostřednictvím wifi sítí. Podle světové zdravotnické organizace jsou totiž elektromagnetická pole všech frekvencí jedním z nejrychleji rostoucích vlivů na životní prostředí  s potencionálním škodlivým dopadem na lidské tělo. WHO proto doporučuje řídit se principem předběžné opatrnosti a podobná zařízení používat v nejmenší možné míře.  Potencionální škodlivostí se zabývala také Rada Evropy a doporučila členským státům EU, aby přijala  přiměřená opatření ke snížení expozice elektromagnetickými poli, zejména  z mobilních  telefonů a wifi sítí a realizovala masové osvětové kampaně. V důsledku této výzvy již některé země EU, například Bavorsko nebo  Francie, zakázaly používání bezdrátových sítí ve školách, knihovnách, apod.  Studie, provedená v Bavorsku, navíc zjistila, že lidé vystaveni elektromagnetickému poli, trpí bolestmi hlavy, poruchami koncentrace nebo silnou únavou. 

Proč mlčí?

Obrátili jsme se proto znovu na poslance, kteří zákon prosazovali, či proti němu naopak aktivně bojovali. Bohužel, naprostá většina z nich na naše dotazy vůbec nereagovala a možná rizika, související se zavedením elektronické evidence tržeb, zcela ignoruje. Velkým překvapením  pro nás například bylo mlčení předsedy Výboru pro zdravotnictví PSP profesora Rostislava Vyzuly (ANO), experta z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Ten v rozhovoru pro časopis Instinkt připustil, že se  ve své ordinaci potkává s pacienty, jimž se objevil nádor na mozku přesně v místě, kde dlouhodobě drželi telefonní přijímač. Je přitom  jednou z osobností hnutí ANO, které zavedení nebezpečné EET tvrdě prosadilo. Jako onkologovi je mu jistě znám například  varovný, raketový nárůst rakoviny štítné žlázy, kde jsou právě různá záření hlavním podezřelým faktorem.  Jedinou čestnou výjimku tvořila Miroslava Němcová (ODS). Její odpověď přinášíme níže v plném znění. 

Miroslava Němcová: Další klacek pod nohy malých živnostníků 

„Komunikační technologie jsou bezesporu neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Bez mobilního telefonu, tabletu a všudypřítomné wi-fi sítě si již mnozí z nás neumí svůj den představit. Tato zařízení neuvěřitelně usnadnila mezilidskou komunikaci a posunula ji na zcela novou úroveň. Na druhou stranu tyto přístroje vyzařují elektromagnetické vlny, o jejichž vlivu na lidské zdraví se vedou dlouhodobě spory mezi vědci i výrobci.

Netroufám si posoudit, na které straně leží pravda. Jistě však nelze zdravotní rizika podceňovat. Zároveň také není žádoucí vyvolávat u veřejnosti zbytečnou paniku. Například některé kroky, jež podnikla Francie, jdou již za rámec zdravého rozumu (pokutování reklam, kde dotyčný telefonuje s mobilem u ucha). Restriktivní opatření málokdy vedou k zamýšlenému cíli. Podobně jako nezakážete lidem kouřit a neodradíte je varovnými nápisy na krabičkách cigaret, i když nikotin prokazatelně škodí zdraví, nelze jim ani zakázat využívat moderní technologie, které již k jejich životu zkrátka neodmyslitelně patří. Přistoupit k jisté obezřetnosti a rozumnému využívání telekomunikačních technologií přece může každý z nás individuálně. Stejně tak je rodič schopen posoudit, zda jsou jeho děti v nadměrném kontaktu s těmito zařízeními a jednoduše jejich užívání v rodině omezit. S ohledem na dosavadní nejednoznačné výsledky vědeckých studií jsem přesvědčena, že by měl každý jednotlivec začít především sám u sebe a sám si najít přirozenou rovnováhu mezi digitální a osobní komunikací, na kterou možná mnozí z nás zapomínají.

Pokud jde o otázku EET, vidím zde pro živnostníky hlavně nebezpečí z narůstající byrokratické zátěže, která je přetěžuje a bere jim čas, energii i peníze, které potřebují pro svůj dobrý výkon a udržení své firmy. Již dnes mám informaci o tom, že řada zejména malých živnostníků na venkově chce kvůli zavedení EET (jako dalšího byrokratického břemene) skončit. To je alarmující. Drobní živnostníci nic od státu nechtějí, nemají dovolené, svátky a další výhody, přesto jim vláda hází další a další klacky pod nohy.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová