Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká válka o elektřinu: Přidají 40 korun k penzi, ale zaplatíte za stejnou spotřebu o 3 500 víc, masivní vládní podvod… Padají ostrá slova, jak je to? Budou chudí doplácet na bohaté?

12.02.2016
Česká válka o elektřinu: Přidají 40 korun k penzi, ale zaplatíte za stejnou spotřebu o 3 500 víc, masivní vládní podvod… Padají ostrá slova, jak je to? Budou chudí doplácet na bohaté?

Autor: Youtube, repro

Popisek: Ilustrační foto

„Šetříš elektřinou? Zaplatíš víc! Masivní vládní podvod na domácnostech. Milan Urban a Jan Mládek ušili na obyvatele ČR pěknou boudu," vykřikují titulky různých serverů kritizujících nový navrhovaný tarifní systém na elektřinu. Ministr průmyslu a obchodu Mládek ale tvrdí, že je nutné strukturu tarifů přepracovat a chudí nesmí dotovat bohaté. „Novou tarifní strukturu v elektroenergetice podepíši pouze v případě, nebude-li mít negativní dopad na spotřebitele z řad seniorů," doplnila šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

„Přidáme vám 40 korun k důchodu, ale zaplatíte nám za stejnou spotřebu elektřiny o 3 500 korun ročně víc než dodnes. Takto by se dala shrnout politika této vlády, pokud by začala nově počítat poplatek za elektřinu podle NTS (nového tarifního systému), což plánuje," napsal před týdnem na svém Facebooku František Laudát, poslanec a šéf pražské TOP 09. Byl jedním z prvních hlasitých oponentů tohoto návrhu, posléze se však k němu přidala i řada dalších. 

Kdo má malou spotřebu a velký jistič, zaplatil by více 

Současné tarify navržené před dvaceti lety již energetikům nevyhovují. Jak upozornila šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková, za posledních deset let vzniklo v Česku 30 tisíc nových zdrojů energie. Proto přichází návrh nového tarifního systému. Měl by lidi motivovat, aby šetřili s velikostí jističů. Kdo má malou spotřebu a velký jistič, zaplatí více. Například důchodce v jednočlenné domácnosti, ve které bylo dříve více osob, a proto má jistič s vyšší kapacitou, nebo ten, kdo používá elektřinu jen nárazově. „Chalupáři a chataři budou muset začít přemýšlet, zda je nutné mít cirkulárku vyžadující jistič 3 x 32 A. Možná dojdou k závěru, že stačí motorová pila a poloviční jistič," uvedl k tomu analytik Jiří Gavor. 

ERÚ se podle HN spolu s distribučními společnostmi snaží zabránit tomu, aby - pokud se ještě více rozroste samovýroba elektřiny - většinu nákladů na provoz sítě nenesli jen zákazníci, kteří si vlastní zdroj nemohou dovolit, nebo lidí bydlící bytech. „Chceme zákazníky motivovat k racionálním požadavkům na síť. Umožní to přesunovat peníze z budování mohutných sítí do těch chytrých," vysvětlil Ondřej Touš z ERÚ. 

Šetříš? Zaplatíš! 

Na sociálních sítích i na různých rozličných serverech od Pravého prostoru (Elektřina a jističe. Další masivní vládní podvod) po EnviWeb (Snižuješ spotřebu elektřiny? Zaplať víc!) se začala po oznámení této zprávy koncem ledna šířit silná kritika tohoto návrhu. „Milan Urban a Jan Mládek (bývalý a současný ministr průmyslu za ČSSD) ušili na obyvatele ČR pěknou boudu. Celé slavné opatření o zpoplatnění domácností podle výkonu hlavního jističe se zdůvodněním, že jsou dnes sítě přetížené, jsou vylhané od A až do Z. Sice má platit od roku 2017, ale přesto jde o masivní podvod na domácnostech, které mají zase jednou zaplatit za chyby někoho jiného," domníval se Pravý prostor. 

„Změny v platbách za elektřinu by potrestaly všechny, kdo šetří elektřinou. Nejvíce by na ně doplatily domácnosti s nízkou spotřebou - matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku - a lidé, kteří výrobou čisté elektřiny ve fotovoltaikách snižují své účty za elektřinu. Na změně vydělají velké průmyslové podniky a domácnosti s nadprůměrnou spotřebou i velké energetické společnosti. Návrh tarifů totiž motivuje ke zvýšení spotřeby a zašlapává malé decentralizované zdroje, které jim začínají konkurovat," objasnil EnviWeb. 

Přidávají se i ekologičtí odborníci: „Mrazivá tarifní revoluce je tu. Stop úsporným spotřebičům i možnostem elektřinu si vyrábět sám se solárních panelů. Dražší elektřina pro malé domácnosti, nebo domácnosti s nízkou spotřebou. Ekologové, důchodci, singles, mladé rodiny či chalupáři by měli napsal ERÚ, že to, co připravili, nedává smysl," řekl energetický expert Hnutí Duha Martin Mikeska. „Regulační úřad dává domácnostem jasný vzkaz. Elektřinu si nevyrábějte a nešetřete s ní," doplnil Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů. 

Všichni se mohou vyjádřit 

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková však veřejnost uklidňuje: „Cítím, že občané České republiky, kteří zaznamenali vyhlášení konzultačního procesu k modelu nové tarifní struktury, jsou znepokojeni možným skokovým navýšením plateb. Chci všechny uklidnit, aby se takové situace neobávali. Veřejný konzultační proces jsem vyhlásila právě proto, aby se všichni občané ČR mohli k modelu nové tarifní struktury vyjádřit a na základě všech připomínek mohly být případně učiněny takové úpravy tohoto modelu, které podobné zvýšení plateb odvrátí. Nechtěla jsem, abychom takovou zásadní změnu zavedli sami bez konzultace s veřejností," vysvětlila.

„Novou tarifní strukturu v elektroenergetice podepíši pouze v případě, nebude-li mít negativní dopad na spotřebitele z řad seniorů, handicapovaných, rodin s dětmi, mladých lidí – prostě všech občanů a maloodběru, kteří jsou napojeni v hladině nízkého napětí. S touto skupinou spotřebitelů zahajuje náš úřad rozsáhlý konzultační proces, jehož výsledek bude mít vliv na konečný návrh tarifního systému, který chceme zavést. Jsem přesvědčena, že předložený matematický model se právě ve výše uvedené kategorii bude upravovat," uvedla v LN a její vyjádření je možné si přečíst i na ParlamentnichListech.cz.

Bereme to jako nůž do zad

Což však zaskočilo některé distribuční firmy, alespoň dle slov zástupce jedné z nich v HN. „Bereme to trochu jako nůž do zad. Na tarifech pracujeme už dva roky, již byly prakticky hotové. Paní Vitásková teď porušila veškeré dohody a chce vše zase měnit." 

Do debaty se zapojil i premiér Bohuslav Sobotka. Na svém twitterovém účtu 4. února napsal. „Chci vědět, jak domácnosti sociálně a ekonomicky ovlivní nové tarify plateb elektřiny navrhované ERÚ. O analýzu jsem požádal ministra průmyslu." Navíc podle ČTK v dopise požádal ministra Mládka, aby v případě, že analýza bude mít dopad na spotřebitele, navrhl spolu s ministryní Marksovou opatření ke zmírnění těchto dopadů.

Ministerstvo sedí na zadním sedadle. Chudí nesmí dotovat bohaté

Jan Mládek uvedl, že je nutné strukturu tarifů přepracovat tak, aby byla sociálně průchozí. Je to podle něj plně v kompetenci Energetického regulačního úřadu. „Ministerstvo v tomto případě sedí na zadním sedadle. Chudí nesmí dotovat bohaté," konstatoval pro Aktualne.cz. Řešením pro chataře a chalupáře by podle něj mohl být takzvaný víkendový tarif. Ve čtvrtek 4. února se k tomuto tématu sešel hospodářský výbor poslanecké sněmovny. Přijal usnesení, v němž odmítají nastavení tarifní soustavy u cen elektřiny, které by zvýšilo náklady domácností.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace