Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byla jsem vychována jako méněcenná, zato bratr se měl jako v ráji. Když kritizuji muslimskou komunitu, jsem okamžitě ocejchována jako rasistka. Co prozradila muslimská aktivistka z Německa?

25.01.2016
Byla jsem vychována jako méněcenná, zato bratr se měl jako v ráji. Když kritizuji muslimskou komunitu, jsem okamžitě ocejchována jako rasistka. Co prozradila muslimská aktivistka z Německa?

Autor: Femen

Popisek: Podle muslimské aktivistky Zany Ramadani je důležité posílení pozic žen v muslimských rodinách

Silvestrovské sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem a v dalších německých městech jasně ukázaly, že muslimští muži jsou vychováváni v přesvědčení o své nadřazenosti. Ovšem v Německu je jakákoli kritika islámu tabuizována a každý, kdo tak činí, musí počítat s tím, že bude ocejchován jako rasista. „Já si ale myslím, že my naopak máme povinnost o těch věcech hovořit,“ prohlásila v rozhovoru pro Lidové noviny nynější politička CDU, dvaatřicetiletá aktivistka Zana Ramadani, která v Německu řadu let vedla odnož světového feministického hnutí Femen.

Zana Ramadani vyrůstala v rodině albánských muslimů, islám však po příchodu do Německa opustila a vstoupila ke křesťanským demokratům Angely Merkelové.

Žádný německý aktivista to neřekne ze strachu, že jej označí za nácka

Ramadani odpovídala například na otázku, proč tak málo německých feministek reagovalo na sexuální obtěžování žen během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a v jiných městech. Prý to souvisí s tím, že všechny významné feministky v SRN jsou německého původu. „Drtivá většina německých feministek se snaží odvést pozornost od těchto událostí tvrzením, že sexismus není jenom záležitostí muslimů, ale je rozšířen i mezi německými muži. Já se naproti tomu domnívám, že sexuální útoky na ženy, jichž se dopustili muslimští muži, plně odhalily jejich hodnotový svět. To by ale žádný německý aktivista takto neřekl z obavy, že bude označen za 'pravičáka‘ nebo 'nácka‘. Já naproti tomu mluvím od začátku otevřeně a nazývám věci pravým jménem,“ uvedla aktivistka.

Sama si nicméně myslí, že existence multikulturní společnosti není vyloučena. Důležitou podmínkou podle ní ale je, že si zástupci různých kultur musí vycházet vstříc a spolupracovat. Sama pochází z muslimského prostředí. Vyrůstala v albánské muslimské rodině, jako dívce jí byly vštěpovány stejné hodnoty a modely chování jako dívkám v Saúdské Arábii.

Byla jsem vedena k tomu, že jsem méněcenná. Zato můj bratr se měl jako v ráji

„A jako žena to pociťuji obzvlášť dramaticky, protože jsem byla vedena k tomu, že jsem méněcenná a musím se ve všem podřizovat mužům. Můj bratr se měl naopak jako v ráji, byl neustále preferován. A s tímto pocitem privilegovanosti vyrůstají všichni muslimští muži. Mnozí si myslí, že si mohou vzít všechno, co uvidí. Já naopak tvrdím, že muslimové, kteří přijdou do Německa nebo kamkoli jinam do Evropy, se musí otevřít okolní společnosti. Dokud to nenastane, nemůže soužití muslimské a nemuslimské kultury fungovat,“ myslí si Ramadani.

Čtěte také:

I muslimové v Česku mají čtyři ženy a praktikuje se tu šaría, jen se o tom neví. Bývalá muslimka popisuje peklo, jaké zažívá muslimská manželka. Islám je neintegrovatelný

Za důležité považuje posílení pozic muslimských žen v rodinách. „Musíme se starat speciálně o jejich vzdělání, aby uměly jazyk, byly samostatnější. Dnes je to tak, že když jde například taková muslimská rodina na úřad, tak tam horko těžko komunikuje pouze muž, zatímco žena mlčí. A tyto modely chování se potom v rámci muslimských rodin předávají i na děti. A jsou to zase ženy, které přebírají výchovu dětí. Integrací muslimských žen do společnosti zároveň integrujeme i budoucí generace,“ vysvětlila s tím, že muslimským ženám je možné například uložit, aby navštěvovaly jazykové nebo jiné podobné kurzy. „Ale musíme s tím začít hned teď. Pokud ten okamžik znovu propásneme, situace se v příštích desetiletích ještě zhorší, protože se jejich postoje stále více radikalizují,“ varovala.

Důležité je ukázat muslimským ženám, že mohou opustit dům

Na otázku, zda by nechodily muslimské ženy na takové kurzy pouze pro formu, ale doma by se vrátily k tradičnímu rozdělení rolí, připustila, že k tomu také bude docházet. „Jde ale o to těmto ženám ukázat, že mají možnosti, jak ten koloběh opustit. Důležité ale je, aby byly posíleny a aby jim někdo ukázal, že existuje i život mimo tradiční role, že mohou opustit dům, zajít někam s kamarádkami, prostě z našeho pohledu úplně samozřejmé věci,“ vysvětlila.

Podle Ramadani také nic, co souvisí s islámem, nesmí být kritizováno. „Pokud bychom si to sami zakázali, ocitneme se v situaci, kdy už nebude integrace muslimů do společnosti nikdy možná. Vždyť přece musí být možné rozlišit, jestli je kritika muslimů motivována rasisticky, nebo věcně, když se dopouštějí nějakých trestných činů. Sama odmítám rasismus, ale když kritizuji nešvary muslimské komunity, jsem okamžitě ocejchována jako rasistka,“ posteskla si na současnou atmosféru, panující v Německu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace