Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezvaná návštěva může přiletět dronem. Své o tom vědí nejen ve věznici, kam se takhle dostala zbraň. Bezpilotní letadlo je hrozbou pro soukromí, upozorňuje Úřad pro ochranu osobních údajů

18.01.2016
Nezvaná návštěva může přiletět dronem. Své o tom vědí nejen ve věznici, kam se takhle dostala zbraň. Bezpilotní letadlo je hrozbou pro soukromí, upozorňuje Úřad pro ochranu osobních údajů

Foto: vlada.cz

Popisek: S drony se minulý rok seznámil i premiér Sobotka

Bezpilotní letadla, nebo jak jsou často nazývána – drony, se stávají fenoménem dnešní doby. Jsou stále častěji využívána nejen ve vojenství, ale také v civilních oblastech. Jsou atraktivní novinkou při leteckém snímkování, průzkumu, při inspekcích průmyslové a dopravní infrastruktury, mapování terénu nebo zemědělských plodin, testuje se jejich využití v dopravě.

Fotografující dron získává na oblibě, ale...

Vedle toho jsou bezpilotní letadla využívána k volnočasovému létání a pořizování fotografií i videí, což přináší v poslední době stále častěji zmiňovanou hrozbu porušování soukromí. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vydal již v roce 2013 k této problematice stanovisko a podrobně se jí zabývá rovněž v bulletinu, kde dostávají prostor odborníci z různých oblastí.

Aby převážila pozitiva, je podle Mgr. Tomáše Pustiny z odboru civilního letectví Ministerstva dopravy potřeba s předstihem řešit i rizika, související s provozem bezpilotních letadel. V první řadě jde o to, aby nebyla srážkou či pádem ohrožena jiná letadla ve vzdušném prostoru ani osoby a majetek na zemi. Bylo již zaznamenáno několik případů, kdy došlo k potenciálně nebezpečnému sblížení dronu s letadlem s cestujícími, zpravidla poblíž letiště. Známy jsou i případy zranění osob na zemi, způsobená dronem, například v rámci sportovních či kulturních událostí.

Plot není překážkou 

Drony lze též potenciálně zneužít k páchání trestné činnosti. Stačí připomenout, že nedávno byly zaznamenány opakované přelety neidentifikovaných dronů nad prostory jaderných elektráren ve Francii nebo vnesení palné zbraně bezpilotním letadlem do věznice v USA. V neposlední řadě panují nemalé obavy ze zásahů do soukromí. Dron může být zdrojem obtížného hluku nebo prostředkem ke shromažďování obrazových a zvukových záznamů, obsahujících osobní údaje, pro který například plot pozemku není žádnou překážkou.

Podle stanoviska ÚOOÚ je prostřednictvím kamerových zařízení, umístěných na bezpilotních letadlech, možné systematicky zachycovat a dále zpracovávat záběry identifikovaných nebo identifikovatelných fyzických osob, a to včetně ryze soukromého prostředí, ve kterém se pohybují nebo které obývají (zahrady, byty apod.). Lze tak poměrně jednoduchou cestou získat osobní údaje i z prostředí, které by jinak bylo velmi obtížně dostupné, čímž může docházet k porušování soukromí i neoprávněnému shromažďování osobních údajů.

Pokaždé nepůjde aplikovat zákon o ochraně osobních údajů

Porušováním soukromí se zabývá občanský zákoník, shromažďováním osobních údajů pak zákon o ochraně osobních údajů, provoz bezpilotních letadel sám o sobě ale nelze považovat automaticky za záležitost, kterou by se zmíněná legislativa zabývala. Zákon o ochraně osobních údajů nebude například aplikovatelný, pokud nedojde k cílenému pořizování záběrů identifikovaných nebo identifikovatelných fyzických osob a půjde například o sledování krajiny, zemědělských nebo průmyslových prostor či pohybu zvěře.

Zákon nebude použit ani v případě, že kamery budou pouze přenášet záběry osob, aniž by došlo k pořízení záznamu.Zákon rovněž umožňuje policii, je-li to nezbytné pro plnění jejích úkolů, pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy osob a věcí, nacházejících se na místech veřejně přístupných, a zvukové, obrazové nebo jiné záznamy o průběhu úkonu.

Monitoring koncertu ano, nevychovaná mládež vystavená na net však ne

Naproti tomu provozovatel bezpilotního letadla, vybaveného kamerovým zařízením se záznamem, nesmí pořizovat záběry ryze soukromých aktivit, zejména v rámci obydlí a přilehlých prostor, a záběry, jimiž by primárně byla snižována lidská důstojnost. A při pořizování záběrů musí jít buď o plnění úkolů, uložených zákonem, ochranu vlastních práv nebo životních zájmů ostatních (například při neštěstí v nedostupném terénu), nebo musí existovat souhlas těch, kteří se na záznamu objeví, a to ještě před začátkem natáčení. Eventuální záběry nebo jejich části, obsahující osobní údaje osob, které souhlas neudělily, bude nutno v takovém případě bez zbytečného odkladu po pořízení likvidovat.  

A jak je to s monitorováním veřejných prostor? V první řadě je nutné veřejný prostor charakterizovat jako prostor sloužící obecnému užívání, tedy fyzicky přístupný v zásadě každému bez omezení. Tím bude plocha náměstí, nikoli například soukromá zahrada, vizuálně dostupná ze vzdušného prostoru. Tudíž je přijatelné například monitorování koncertu pro účely zajištění pořádku, naopak k porušení právních předpisů by došlo, pokud by určitá soukromá osoba použila leteckou kameru k plošnému monitorování chování mládeže ve svém okolí a tyto záběry by byly následně vystaveny na internetu.

Pro zvukový záznam platí podobná pravidla

Dále je možno sledovat vlastní prostory, například pole nebo povrchový důl apod. Ihned po pořízení záběrů ovšem bude třeba zjistit, zda všechny snímky, obsahující osobní údaje, slouží stanovenému účelu, korespondujícímu s konkrétní potřebou chránit relevantní práva nebo zájmy, a nadbytečné (nebo jejich části) likvidovat.

Pokud se monitorovaná osoba domnívá, že byla porušena její práva, může požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení nebo odstranění závadného stavu. Zároveň není vyloučeno, aby byl prostřednictvím zařízení na bezpilotním letadle s obrazovým záznamem pořizován i zvukový záznam, týkající se identifikovaných nebo identifikovatelných osob. Pro tento případ bude platit obdobně totéž, co se týká videozáznamu, přičemž podle stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů pořizování zvukového záznamu významným způsobem zvyšuje míru zásahu do soukromí.

Partner článku:

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
ÚOOÚ,