Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už se jim neříká uprchlíci, ale „znásilníci“ (nebo „uprclíci“?), prostě rapefugees… Jestli tohle budete dělat našim holkám, vyřídíme si to s váma. Podepsán bílý heterosexuální a pěkně nasraný muž

12.01.2016
Už se jim neříká uprchlíci, ale „znásilníci“ (nebo „uprclíci“?), prostě rapefugees… Jestli tohle budete dělat našim holkám, vyřídíme si to s váma. Podepsán bílý heterosexuální a pěkně nasraný muž

Foto: Youtube, repro

Popisek: Němcům dochází trpělivost...

Minulý týden byl zcela ve znamení postupně odhalovaných skutečností o silvestrovském řádění stovek mužů arabského a severoafrického vzezření v Kolíně nad Rýnem. Z původních několika stížností na násilí vystoupal podle nedělního prohlášení kolínské policie jejich počet na 516, z nichž 40 procent případů zahrnovalo sexuální násilí. Na Facebooku jsme našli pěkný, shrnující apel jednoho českého novináře, který jsme použili do titulku… A uprchlíci si kvůli silvestrovským útokům též vykoledovali nové jméno, místo refugees (anglicky uprchlík) rapefugees (rape je anglicky znásilnění).

Politolog a publicista žijící v Německu Petr Robejšek k tomu v Českém rozhlasu řekl, že ho nikterak nepřekvapilo. „Je to normální způsob chování drancujících a násilnických skupin. V mých očích hovoří o nízké kvalitě vládnutí v Evropě to, že nikdo nebyl schopen rozeznat, že s populací, již 70 až 80 procent tvoří mladí muži mezi 20 a 30 lety, budou problémy,“ konstatoval. „Už je opravdu načase podívat se pravdě do očí a přiznat si to, co bylo od počátku jasné,“ doplnil Petr Robejšek.

Robejšek: Pravými jmény popisují situaci jen radikálové

Uprchlickou krizi označil za vpád cizinců, před nimiž německá vláda své občany nechrání. Problém je prý navíc v tom, že pravými jmény popisují situaci jen radikálové, což je posiluje. Začátkem roku selhala ale i německá média, která o násilnostech v Kolíně nad Rýnem i v jiných městech několik dnů neinformovala.

V zemích, odkud násilníci pocházejí, si ženy mohou o rovnoprávnosti nechat jen zdát. Z několika vysvětlení, která poskytli odborníci z různých oblastí německé agentuře DPA, stojí za připomenutí názor, že v mnoha arabských kulturách výchovné metody, které spočívají v tabuizaci sexuality a v ponižování žen, vedou k takovému chování.

Napadání žen ve velkém davu? U Arabů známá věc

Říká se tomu taharruš gamea. Tak je podle německého nedělníku Welt am Sonntag nazýváno sexuální napadání žen v davu v arabském světě. Podle jeho tvrzení je takový jev u Arabů dobře znám. V souvislosti se silvestrovskými událostmi v Kolíně nad Rýnem o tom informoval Spolkový kriminální úřad.

Podle Spolkového kriminálního úřadu narážejí na takovéto delikty policejní úřady postižených zemí zejména během velkých shromáždění lidí, například při manifestacích či demonstracích. Až do silvestra loňského roku tento jev v Německu nebyl, píše český server Novinky.cz.

Spolkový kriminální úřad zároveň uvedl, že o silvestrovské noci nešlo o tzv. přitančení, kdy jde o takové obtěžování, aby došlo k odvrácení pozornosti od skutečnosti, že je oběť okrádána. 

Podle šéfa policejních odborů Severního Porýní – Vestfálska se ženy v Kolíně nad Rýnem mohou pohybovat beze strachu. V ulicích totiž bude hlídkovat větší množství policistů.

Už přes 500 trestních oznámení v Kolíně nad Rýnem

Policie v Kolíně nad Rýnem má v posledních dnech pořádně napilno. Dosud totiž registruje už 516 trestních oznámení, která v německém velkoměstě souvisejí s událostmi ze silvestrovské noci. Zhruba ve dvou pětinách případů jde přitom podle agentury DPA o sexuální napadení.

Jak uvádí DPA dále, podle několika svědků mladí muži arabského a afrického vzhledu v kritickou noc obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Agentura si všimla i toho, že velmi rychle roste i počet trestních oznámení, v sobotu jich totiž bylo „jen“ 379.

Policie v Kolíně nad Rýnem nyní vede rozsáhlá vyšetřování a prověřuje asi dvě desítky osob. V neděli zároveň informovala, že v sobotu zadržela v souvislosti s incidenty devatenáctiletého Maročana v Güterslohu. Zajištěný už byl dříve trestně stíhán kvůli různým deliktům.

Volání po přísnějších zákonech

Čelní němečtí politici varují před paušálním odsuzováním migrantů, ale zároveň trvají na přísném potrestání viníků. Představitelé vládní strany CDU kancléřky Angely Merkelové naléhají po hromadných útocích v Kolíně nad Rýnem a dalších městech také na zpřísnění imigračních zákonů.

Už v pátek byl kvůli silvestrovským útokům zproštěn funkce kolínský policejní prezident Wolfgang Albers. Ten čelil kritice mimo jiné i kvůli tomu, že dlouho zamlčoval informace o běžencích mezi podezřelými. Pod tlakem je ale nyní i Ralf Jäger, ministr vnitra nejlidnatější německé země Severního Porýní-Vestfálska.

Incidenty podobné tomu kolínskému se o silvestrovské noci staly i v dalších německých, ale i jiných evropských městech, nicméně nebyly tak rozsáhlé.

Ukázali tvář osmnáctileté blondýny. Nebrečela, mluvila o třiceti mužích, kteří ji tu noc obklíčili

Jamie Wiseman, fotograf Daily Mail, vyrazil do Německa, aby se na vlastní oči přesvědčil o následcích sexuálních útoků, jež tento stát zasáhly. Podařilo se mu vyfotit osmnáctiletou Michelle, která nejenže odhalila tvář, zároveň popsala, čemu o silvestrovské noci čelila.

Bylo jich třicet a mladá Němka o nich s fotografem hovořila jako o rozhněvaných mužích. Nejprve se prý nic nedělo, šlo o skupinku, která se dobře bavila. Následně však začali mít muži, jejichž identitu není s to určit, sexistické poznámky.

Byli prý blíž a blíž, až se ona a její přátelé začali bát. Zprvu mělo jít o okradení. Bála se, ale telefon ani peněženku dobrovolně odevzdat nechtěla. Skupina desítek mužů ji prý obstoupila a začalo peklo. Osahávání, strhávání oblečení. Někdo prý sahal mezi nohy, jiný na prsa, dalšímu mělo jít jen o cennosti. Michelle se nakonec podařilo utéct a policejní úředníci mluví o „běhu jako o život".

Další snímek známého fotografa přináší rozmazané obličeje několika desítek postav, o nichž mluví jako o migrantech. Podtitulem materiálu, který má přes 21 tisíc sdílení na sociální síti Facebook, není nic o osahávání a útocích, ale rovnou o znásilnění.

V té souvislosti je nutné uvést, že americký NY Post popsal situaci v Evropě pečlivě vybraným termínem Rapefugees. Což je spojení slova znásilnění (rape) a uprchlík (refugee).

Daily Mail se rovněž táže, a to zejména v diskusích, jak bude vypadat situace v létě. „Musíme si uvědomit, že pokud došlo k tolika sexuálním zločinům v zimě, kdy mají ženy kabáty, svetry a další kusy oblečení, jak to bude vypadat v létě?!" 

Pochytat a mačkat bradavky! I Švédky popsaly, jakým hrůzám čelily o Silvestru

Německý Bild připravil pro nedělní čtenáře rozsáhlý popis sexuálních útoků, které se poslední noc loňského roku odehrály hned v několika zemích Evropy. Němci se soustředili na detaily „hnusu" nejen doma, ale také ve Švýcarsku a Rakousku. Tisíce lajků na Facebooku pak přinesly další, málo uvěřitelné detaily.

Cílem byla prsa, chtěli mačkat bradavky, uvedlo shodně hned několik žen v diskusích na Facebooku jako ohlas na článek Bildu, který by šel volně přeložit coby „Sexuální dav po celé Evropě". Největší ohlasy vzbudily incidenty ve městě Kalmar na jihu Švédska. Toto město, počtem srovnatelné s naším Chomutovem, Přerovem nebo Jihlavou, čelilo několika sexuálním útokům, jak je popsaly dívky vesměs od šestnácti do dvaceti let.

Mluvčí tamního soudu podle Bildu označil nájezdy na místní ženy jako nechutné. Cílem prý bylo osahávat prsa. „Uřezat prsty a vrátit pryč," píše na sociální síti jedna ze Švédek, vystupující pod přezdívkou Alla. Další reakce jsou vesměs podrážděné a vulgární.

Bild se rovněž soustředí na mapování německých dívek a žen, o jejichž „zážitcích" by rád informoval. Novináři prozatím uvedli, že největší počet sexuálních ataků proběhl v Kolíně (170) a Hamburku. Tam jich bylo k sobotě nahlášeno 108.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová