Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jejich jídlo by nežrala ani kočka, zkritizoval vstřícné Švédy pětadvacetiletý Iráčan, jemuž cestu zaplatil bohatý taťka a který na imigračním lhal, že jeho život ohrožovaly milice

07.01.2016
Jejich jídlo by nežrala ani kočka, zkritizoval vstřícné Švédy pětadvacetiletý Iráčan, jemuž cestu zaplatil bohatý taťka a který na imigračním lhal, že jeho život ohrožovaly milice

Foto: Washington Post, repro

Popisek: Fajsal Udaj Fajsal

Přicházeli do Evropy s vidinou lepšího života, pocítili hořkou deziluzi a raději se vrací zpět domů. Irácké úřady uvádí, že se do země vrátily tisíce občanů, další tisíce touží následovat jejich příkladu. Mnozí přitom utíkali před zvěrstvy Islámského státu, mnozí mají po návratu ještě méně, než měli před odchodem do Evropy. Píše o tom Washington Post. A bohaté skandinávské země po špatných zkušenostech začaly přehodnocovat svoji imigrační politiku.

Pětadvacetiletý Fajsal Udaj Fajsal měl velká očekávání, když si v září balil na cestu do Evropy. „O tom, že půjdu do Evropy, jsem snil od dětství. Představoval jsem si, že budu mít krásný život, cítit se v bezpečí, vlastnit byt a vydělávat si,“ uvedl reportérovi deníku The Washington Post. Po měsíc trvající strastiplné cestě do Švédska se však vrací zpět do vlasti. Stejně jako dalších zhruba osm Iráčanů. Některé odradilo azylové řízení, někteří byli zklamaní z nedostatku pracovních příležitostí, další zase tesknili a mnozí se vrátit museli – úřady jim zamítly žádost o azyl.

„Byla to nuda. Jejich jídlo by nežrala ani kočka,“ charakterizoval Fajsal dva měsíce v azylovém středisku poblíž švédského města Malmö. „Šel jsem do Evropy, abych zjistil, že Evropa je jen chiméra,“ pochmurně konstatoval. Před reportérem Washington Post Fajsal také připustil, že do Evropy přišel z ekonomických důvodů. Aby ale zvýšil svoje šance na získání azylu, úředníkům napovídal, že ho na životě ohrožovaly irácké milice. „Kdybych byl v nebezpečí, nikdy bych se nevrátil zpět,“ říká.

Čtěte také:

Prý moc rychle vyrostl a hraje si na intelektuála. A kluci z Nightworku si už servítky neberou. Proč si Vojta Dyk sám ničí kariéru? Prý za to může Tánička

Jeho otec, který mu dal 8 tisíc dolarů na cestu do Evropy a zaplatil mu i cestu zpět, si synův návrat vykládá tak, že mu chyběl servis, který měl doma. „Problém spočívá v tom, že pojem Evropa nebo Amerika zní v mladých uších jako rajská hudba. I tenhle je jím pořád okouzlen, i přes to, že poznal, jak je to ve skutečnosti,“ sdělil reportérovi Washington Post.

Utíkal před IS, vrací se zpět

Zpět do Iráku se vrací i ti, kteří utekli před zvěrstvy, která páchá Islámský stát. Ibrahim Abdullah je příslušník jezídské menšiny, na kterou loni v Sindžáru zaútočili bojovníci Islámského státu. Stovky tisíc jezídů uteklo. Mnozí muži byli zabiti a naházeni do masových hrobů, ženy čekal osud sexuálních otrokyň.

Abullah se vydal do Německa, kam doufal, že dostane také šestnáctiletého syna a manželku. „Chtěl jsem vzít rodinu do Evropy, kde je mír a bezpečí. Kde by se k nám chovali jako k lidským bytostem,“ objasnil důvod, proč se vydal do Evropy. Po čtyřměsíčním čekání na azyl to ale vzdal. „Mám být v táboře tam, nebo tady,“ říká.

Začínám od nuly

Mnozí mají po návratu ještě méně, než měli před odchodem do Evropy. Wissam Razzaq žil se čtyřmi dětmi a manželkou v pronajatém domě. V září prodal taxi – jediný zdroj jeho příjmů – a vydal se na téměř měsíc trvající cestu do Finska. Protože místo, kde žil, bylo pravidelně bombardováno, doufal, že mu bude v Evropě udělen azyl a bude za ním moci přicestovat i rodina.

Ve Finsku strávil čtyřicet pět dní a absolvoval jeden rozhovor v rámci azylového řízení. Nakonec se rozhodl vrátit zpět. K rozhodnutí mu dopomohly demonstrace pravicových radikálů, díky nimž se cítil v zemi nevítaný. „Kdybych tu našel aspoň dvacet procent toho, co jsem si představoval, zůstal bych,“ je přesvědčen.

Protože zůstal bez příjmů, musel se s rodinou přestěhovat do domu rodičů. „Musím začít od nuly. Všechna má snaha a utrpení přišly vniveč,“ uzavírá. 

Chceme do Švédska, volali běženci. Jestli si přečtou toto, asi rychle změní názor

Skandinávské země se v současnosti předhánějí v zavádění protiimigračních opatření. Nejdříve Švédsko zavedlo kontroly dokladů na hranicích, následovalo jej Dánsko se zavedením kontrol na hranicích s Německem. Norsko nezahálí a hodlá zavést jedny z nejtvrdších evropských opatření vůbec. Informuje The Guardian.

Švédsko a Dánsko se v posledních měsících rozhodly omezit počty přicházejících migrantů, a to velmi drasticky. V noci z neděle na pondělí tak poprvé od roku 1950 museli cestovatelé do Švédska projít pasovou kontrolou.

„Vláda nyní zvažuje, že současná situace, kdy do země příchází velké množství lidí v poměrně krátkém čase, představuje vážnou hrozbu veřejnému pořádku a národní bezpečnosti,“ znělo prohlášení švédské vlády. Jen o několik hodin později přišla dánská reakce v podobě zavedení kontrol na hranicích s Německem.

Do Švédska loni dorazilo téměř 163 tisíc žadatelů o azyl, což je v poměru k počtu obyvatel vůbec nejvyšší číslo v celé Evropě. Během podzimu přišlo 10 000 žádostí o azyl týdně a nyní chce Švédsko toto číslo srazit na pouhý jeden tisíc.

Podle profesora Pietera Bevelandera, šéfa Institutu pro migraci, rozmanitost a veřejné blaho, má pouhých 40 % příchozích k dispozici nějaký doklad totožnosti. Velmi to však závisí i na zemi původu, například mladí Afghánci prakticky žádné doklady nemají.

Ohrožení Schengenu?

Kritici těchto nově zavedených opatření se bojí určitého domino efektu, který by mohl následovat napříč skandinávskými zeměmi. „Tradičně je Švédsko spjato s humanitárními hodnotami a my máme velké obavy, že signály, které v současnosti Švédsko pouští do světa, ukazují, že již nejsme tou zemí, jakou jsme bývali,“ řekla Anna Carlstedt, šéfka švédské pobočky Červeného kříže.

Její domněnku nepřímo potvrdil dánský premiér Lars Lokke Rasmussen, když uvedl, že zavedení kontrol na hranicích s Německem je pouze reakcí na švédské postupy. „Když ostatní severské země uzavřou svoje hranice, může to pro Dánsko znamenat vážné důsledky,“ řekl. „Může to vést k vyššímu počtu žadatelů o azyl.“

Jedním z dalších dánských opatření je pak zavedení policejního práva zabavit uprchlíkům jejich cennosti v případě, že nebudou mít dostatek peněz.

V Německu to zatím vnímají jako naprosto seriózní ohrožení schengenského prostoru. „Svoboda pohybu je důležitým principem – jedním z největších úspěchů v posledních letech,“ řekl mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer. Podle něj je naprosto nezbytné najít společné řešení a zajistit vnější evropské hranice.

Minulý týden však svůj balíček opatření navrhlo i Norsko, jež je označilo za jedny „z nejtvrdších v Evropě“.

Švédská poslankyně za Levicovou stranu Christina Höj Larsen uvedla, že Švédsko by mohlo na základě selhání EU v boji s migrační krizí odmítnout zaplatit roční příspěvky. „Existují pevně dané zákony pro případ, že členské země nejednají v souladu s ekonomickým rámcem EU, když však země porušují dohody o lidských právech, nejsou za to žádné sankce,“ dodala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Anička Vančová