Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klauni nejsou, ale šašků, těch je... prohlásil Jan Werich. Krajan z Kanady mu dává za pravdu a jmenuje ty konkrétní - ve sněmovně, ve vládě, ve světě

05.01.2016
Klauni nejsou, ale šašků, těch je... prohlásil Jan Werich. Krajan z Kanady mu dává za pravdu a jmenuje ty konkrétní - ve sněmovně, ve vládě, ve světě

Foto: archiv

Popisek: Čecho - Kanaďan Jiří Jírovec

Tuzemská elita činu téměř dokonale naplňuje postřeh Jana Wericha: „Klauni nejsou, ale šašků je…“ V Česku prošlo čtyřicet korun měsíčně na zvýšení důchodů. Na víc prý nejsou peníze. Bez odporu i prochází, že si stát bude muset půjčit miliardy na zbraně. Tak se přírodovědec z Kanady Jiří Jírovec zamýšlí nad stavem země a elity se lvíčkem na prsou. Hovoří při tom téměř o celé Poslanecké sněmovně, vládě i prezidentovi.

„V souvislosti se současným stavem světa se často mluví o selhání elit. Jenže co za výrazem elita stojí? Možná peníze nebo urozený původ, ale omezme definici na myšlenku a čin. Problém současného světa je v tom, že tyto dvě kategorie jsou od sebe (ne)bezpečně odděleny. Zjevná je nabubřelost mocných, kdežto myšlenky se krčí kdesi v koutě, tedy za optimistického předpokladu, že ještě nějaké zbyly,“ říká Čechokanaďan Jiří Jírovec. Řečnických otázek ale pokládá mnohem víc.

O šašcích ve sněmovně

V  demokratické společnosti by měl být parlament nástrojem, kde lidé, pověřeni výkonnou mocí, přicházejí uskutečňovat ty nejskvělejší myšlenky, jimiž společnost žije. To, co vidíme v Česku, je výsledek totálního selhání tohoto principu. Ve sněmovně podle Jírovce vidíme mateřskou školku, kde se děti s řevem přetahují o hračky, které tam mají.

„Kdo tam je za elitu? Ironický, ale destruující Kalousek? Babiš, který umí podnikat, ale politika ho zatlačila do kouta způsobem, jenž mu znemožňuje vyhodit zjevně neschopné poradce? Mlátič prázdné slámy Sobotka, jemuž pučista Chovanec zařídil po lánské schůzce vytoužené premiérování? Bělobrádek bez vlastní myšlenky nebo Fiala, z nějž maska rozšafnosti dělá karikaturu univerzitního profesora? Demagog Okamura s nepoužitelným konceptem přímé demokracie? Nebo lékaři a právníci svázaní stranickou, přesněji klubovou příslušností do té míry, že nemohou nic prosadit, i kdyby je náhodou něco napadlo? Zbývá ještě ohlazovač hran Kováčik. Buďme k sobě slušní, volá marně do hlučícího sálu, ale nikdo ho neposlouchá. S komunisty se nemluví, tak proč se infikovat jejich hlasem,“ vyjmenovává.

„Česká elita činu téměř dokonale naplňuje postřeh Jana Wericha: ‚Klauni nejsou, ale šašků je…‘ Pokud to čtenář shledá urážlivým, nechť zhlédne jakýkoli audiovizuální přenos z jednání sněmovny. Údělem šašků a klaunů jsou kopance. U prvních jde o 'odměnu' za poskakování před mocnými, kdežto u klaunů o trest za vyjádřenou myšlenku,“ dodává.

O problémech ve světě

Současný svět má před sebou tři základní problémy. Prvním je stále hrozící válka, druhým nerovnoměrné rozdělování bohatství a třetím závislost na elektrické energii. Myšlenková elita ale drží, jak poznamenává Jírovec, hubu a krok. Takže jaká elita? Ta česká má strach o vlastní existenci a nad hlavou jí prý klinká Damoklův meč Havlova dědictví podpory válek, frází o lidských právech a životě v pravdě, pokud to bude pravda, přicházející od mocných.

„Když už se nějaká zajímavá myšlenka objeví, je okamžitě zašlapána. To se stalo i s názorem prezidenta Zemana, že bychom se od Číny měli učit, jak řídit společnost – v daném případě miliardovou a velmi různorodou. Zemanovi se v souvislosti s Čínou vyčítá Tibet. Jenže málokdo se zajímá o to, jak by asi Tibet vypadal, kdyby pod dalajlámou pokračoval středověk padesátých let minulého století,“ podotýká.

Zemanova poznámka prý není jen o tom, aby se v té které společnosti spolu neporvali jednotlivci a skupiny, bažící po moci a drobných privilegiích. Implicitně je s ní spojena i mravní odpovědnost okolního světa za rozdmýchávání nepokojů, které nakonec původně stabilizovanou společnost rozbijí. Teoreticky vždy v zájmu lidských práv a demokracie.

O válkách a zbraních

To je podle Jírovce případ Ukrajiny, která, oligarcha sem, oligarcha tam, celkem v míru spolupracovala s Ruskem. Tedy do Majdanu. Pamatuje si ještě někdo, že tam jel náš restitucemi zbohatlý kníže podpořit boj chudých proti zbohatlým? V poslední době je v módě příprava na válku. Zatím jde o půjčky na nákup zbraní. Válku proti komu? Státům, které jsme rozvrátili, nebo těm, které si do nepřátelství formujeme? Proti Rusku, protože má suroviny a 'lebensraum‘?

„Herec ochotně předvádí svou roli ministra tak, jak chce autor a režie. Řekl mu někdo, že se svět nedobývá armádami, že války, nebo alespoň jejich hrozbu  potřebuje zbrojní průmysl, aby vydělával na tom, že je třeba zbraně obnovovat, protože kanóny reznou a myšlenka přetavovat je na pluhy již zapadla,“ šťouchne si do ministra obrany Martina Stropnického.

„V Česku prošlo čtyřicet korun měsíčně na zvýšení důchodů. Na víc prý nejsou peníze. Bez odporu i prochází, že si stát bude muset půjčit miliardy na zbraně. Finančníci nám rádi půjčí. Když budeme mít potíže se splácením, doporučí nám omezit přejídání a sociální programy pro chudé,“ vysvětluje biolog Jiří Jírovec, jenž do Kanady emigroval v roce 1987, a úvahy zakončuje: „Impotentní média nepřipouštějí o důležitých otázkách žádnou diskusi. Myšlenky a otázky vymřely nebo byly zahnány do kouta, aby nepřekážely. Mohly by totiž ukázat, že se na šašky již změnili i ti úplně nejmocnější vládcové."

Jan Rychetský

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace