Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mezi spadaným listím kvetou sedmikrásky. No a co, u klokanů zase slaví Vánoce na pláži. Tak šťastné a veselé!

24.12.2015
Mezi spadaným listím kvetou sedmikrásky. No a co, u klokanů zase slaví Vánoce na pláži. Tak šťastné a veselé!

Foto: Youtube, repro

Popisek: Vánoce, ilustrační foto

Vážení čtenáři, upřímně děkujeme za vaši přízeň v tomto roce. Nebudeme unavovat s čísly, je vás ale více než dvakrát tolik než vloni. A přejeme vám všem pohodové, šťastné, klidné vánoční svátky, beze všech „zábavných“ malérů jako je hořící stromeček, kost v krku, nemocná kočka a podobně, o čemž se po letech báječně vypráví přátelům srandovní historky, ale prožívat to zrovna teď asi nikdo nechce. A protože o Vánocích bychom měli publikovat jen pozitivní zprávy, zde je pár z nich…

Největší velemlok na světě Karlo zůstane v Praze natrvalo

Karlo, který v pražské zoo obývá loni otevřené Velemlokárium, je podle všeho největším žijícím velemlokem čínským na světě a tím i vůbec největším obojživelníkem na planetě. Svou délkou 158 centimetrů o téměř dva decimetry překonává velemloka nedávno objeveného poblíž čínského Čchung-čchingu (Chongqingu), o kterém jako o ohromné senzaci informovala zahraniční média.

Karlo byl do Velemlokária zapůjčen ze Staatliches Museum für Naturkunde v Karlsruhe původně na dobu jednoho roku. Nyní je však již jisté, že v pražské zoo zůstane natrvalo. „Je to uznání našim chovatelům a současně ten nejhezčí dárek k letošním Vánocům,“ říká ředitel Miroslav Bobek.

Vysloveně roztomilé zvíře

Při svém příchodu do Zoo Praha před devatenácti měsíci měřil Karlo 155 cm a vážil 26 kilogramů. Páteční kontrola však ukázala, že v současné době měří 158 cm a váží 35 kilogramů.  „Pátrali jsme, zda někde ve světě není znám větší velemlok, ale v žádné databázi, odborné literatuře, ani po konzultacích s kolegy ze zahraničí jsme většího neobjevili.  Průměrná velikost uváděná u velemloků čínských je 114 cm a váha 25 až 30 kg. Historicky největší byl jedinec uvedený v Guinessově knize rekordů, který žil v čínské provincii Chu-nan (Húnán). Měřil 180 cm a vážil 65 kilogramů,“ uvádí kurátor Petr Velenský. Karlovi je dnes necelých čtyřicet let, v Zoo Praha by mohl prožít ještě zhruba stejnou dobu, a pokud poroste stejným tempem, mohl by překonat i uvedený historický rekord.

Ježíšek vede s velkým náskokem 

Stejně jako v minulých letech i letos bude neohroženým králem tradičních křesťanských svátků pro téměř dvě třetiny domácí populace Ježíšek, který nedal svým konkurentům žádnou šanci. Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP, Ježíšek bude na Štědrý večer nadělovat dárky 65,1% českým domácnostem. Oproti tomu hojně reklamně a produktově propagovaný Santa Claus, pak o letošních Vánocích nadělí dárky 0,3% českým rodinám a Děda Mráz 0,5% veřejnosti.

 

Pryč se soby!

Druhé stádo divokých koní přijelo do Milovic, doplnilo skupinu zubrů 

Cestu dlouhou zhruba dvanáct stovek kilometrů mělo za sebou stádo divokých koní z anglického Exmooru, kteří 17. prosince přijeli do rezervace v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Čtrnáct klisen dorazilo k aklimatizační ohradě v lokalitě Traviny po třinácté hodině.

Z dlouhé cesty, která trvala déle než den, byly nejnáročnější poslední metry. Kvůli nočnímu dešti se totiž polní cesta změnila v rozbahněnou klouzačku. K ohradě tak musely transport s koňmi táhnout hned tři traktory. Kvůli náročnému terénu však speciální nákladní vůz nedojel až k aklimatizační ohradě. Koně tak po vypuštění z transportu museli projít 130 metrů dlouhým koridorem, který improvizovaně vytvořily automobily a výstražná páska.  „Po cestě měly klisny žízeň a všechny se zastavily u kaluží na cestě, aby se poprvé napily ve svém novém domově,“ popsal první okamžiky po příjezdu Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.  „Transport přestály klisny bez zranění. Teď je čeká bouřlivé období, kdy si budou zvykat na nové prostředí plné neznámých podnětů i na sebe navzájem,“ vysvětlila etoložka Martina Komárková z Univerzity Karlovy a Výzkumného ústavu živočišné výroby.

 

Mají roztomilý bílý čumák a jsou pěkně huňatí...

Podobně, jako první stádo divokých koní, které přijelo letos v lednu na pastvinu v Milovicích, budou se v prvních dnech klisny držet pohromadě a reagovat útěkem na jakýkoliv rušivý podnět. „Zároveň budou ale zaujaty řešením vzájemných vztahů, tedy budou na sebe častěji a prudčeji reagovat, aby si ujasnili pozice v hierarchii,“ dodala Martina Komárková. Po přibližně čtrnácti dnech podle ní přijde zklidnění a koně se začnou více věnovat pastvě.  Přestože se pastvina Traviny u Benátek nad Jizerou nachází ve stejném vojenském prostoru, kam v lednu přijelo první stádo divokých koní, má druhé stádo k dispozici poněkud odlišné prostředí. „Část plochy pokrývá mladý les. Vidět divoké koně v takovém prostředí je velmi nezvyklé. Koně budou moci toto prostředí využívat hlavně jako úkryt za nepříznivého počasí, jinak budou samozřejmě dávat přednost otevřené stepi,“ popsal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. 

Štědrovečerní večeře letos vyjde na fešáckých 195 korun 

Vyplývá to z dopočtu Českého statistického úřadu dle průměrných listopadových spotřebitelských cen vybraných potravin a z cen sledovaných v 51. týdnu.

Kapr se salátem, česká klasika 

„Za kilogram živého kapra zaplatíme v průměru 87 korun. Ceny se však liší dle jednotlivých krajů. Ukazují to data Českého statistického úřadu zjišťovaná 14. prosince. „Nejdražší je kapr v Ústeckém kraji, kde kilogram stojí 102 korun. Poměrně drahý je i v Pardubickém kraji, kde za něj zaplatíme 99 korun, a v Praze, kde ho lze pořídit průměrně za 95 korun. Nejnižší ceny kaprů jsou v Jihočeském kraji, kde jeden kilogram stojí 71 korun, nebo v Kraji Vysočina, kde stojí 73 korun,“ upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Chlazený nebo mražený kapr je dražší. Podle průměrných listopadových spotřebitelských cen lze kilogram zakoupit za 170 korun. To je o 3 koruny více než loni a o 22 korun více než v roce 2010. 

Bramborový salát připravený z kilogramu brambor vyjde podle listopadových cen zhruba na 108 korun. Za kilogram konzumních brambor zaplatíme 14 korun, za mrkev (0,3 kg) 6 korun, za tatarskou omáčku (0,4 kg) 44 korun, za 5 vajec 15 korun, za celer (0,1 kg) 3 koruny, za cibuli (0,05 kg) 1 korunu, za sterilované okurky (0,4 kg) 21 korun a za dochucovadla jako hořčici, sůl a pepř pak dohromady asi 4 koruny. Připočítat lze i šumivé polosladké víno, jehož průměrná cena činí 133 korun za 0,75 litru,“ píše ČSÚ nadšeně. Kafčo po večeři tam už staťák nepočítá – stejně není zdravé, že…

Kočka jako vánoční dekorace. Že je k sežrání? 

 

 Údajně nějošklivější vánoční dárek, dle internetu...

 

 

 Foto jako důkaz (z 23. prosince)

 

Tohle snad ani komentář nepotřebuje. (Jsou to vegani.)

 

Anna, Adina a Adéla 

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Vánoce,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace