Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Vášnivá milenka Edith Piaf. Malému ošklivému Vrabčákovi z Paříže podlehli nejslavnější muži a ženy své doby. I překrásná Marlene Dietrich. Tajnosti slavných

22.12.2015
Vášnivá milenka Edith Piaf. Malému ošklivému Vrabčákovi z Paříže podlehli nejslavnější muži a ženy své doby. I překrásná Marlene Dietrich. Tajnosti slavných

Autor: Youtube, repro

Popisek: Edith Piaf

Podobně jako Frank Sinatra se právě před sto lety narodila další pěvecká legenda, nejslavnější šansoniérka všech dob Edith Piaf. Její životní příběh je dojemný i šokující. Žila skutečně nadoraz, v bídě i bohatství, jedna milostná avantýra střídala druhou, alkohol drogy. A neustále kolem ní kroužila smrt.

Narodila se 19. prosince 1915 a vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že se stane legendou, proslulou po celém světě. O jejím skutečném původu a dětství se dodnes vedou spory. Narodila se prý na chodníku dvěma alkoholikům, dětství strávila ve vykřičeném domě, kde se o ni staraly prostitutky.  Až do sedmi let dokonce trpěla slepotou. Později se protloukala se svým otcem, akrobatem, při různých pouličních produkcích. A na chodníku také začala zpívat. Bylo jen otázkou času, kdy si jejího talentu a zajímavého zjevu všimne někdo povolaný. 

Jedna tragédie za druhou

Řada nejasností se vyskytuje rovněž kolem narození její dcery, v době, kdy jí bylo teprve sedmnáct. To, že se o ni neuměla postarat a nechala ji napospas osudu, se stalo Editiným celoživotním traumatem. Malá Marcelle zemřela v pouhých dvou letech. Dalším tragickým mezníkem se stala smrt muže, který vytvořil její typickou  image. Právě majitel luxusního kabaretu Louis Lepleé jí nabídl první pořádné angažmá a vymyslel, že bude zásadně zpívat v černých šatech, přičemž zdůrazní své nádherné ruce. Jenže nadějná spolupráce záhy skončila jeho smrtí a Edith byla dokonce obviněna z Lepleého vraždy. Nadějně začínající kariéra tím byla vážně ohrožena. Naštěstí se skandál podařilo zažehnat a Edith Piaf se již brzy nato proslavila po celém světě. Svým procítěným zpěvem publikum fascinovala. 

Nenasytná Edith

Jenže její umělecké úspěchy neustále ničil její soukromý život. Prožila několik fatálních milostných vztahů, patrně nejvášnivější z nich byla láska k ženatému boxerovi Marcelu Cerdanovi (na snímku dole), který zahynul při letecké nehodě. Když se dozvěděla o jeho smrti,  zazpívala: „Když zemřeš, nechci žít ani já.“ Nakonec to splnila. Přesto ještě stačila zažít  mnoho dalších milostných avantýr se slavnými muži té doby, například Yvesem Montandem, Georgesem Moustakim nebo Charlesem Aznavourem.  

Údajně udržovala intimní vztah i se slavnou femme fatale Marlene Dietrich (na snímku dole). Že měly obě ženy lesbické sklony, není žádným tajemstvím. Dietrich na Edith vzpomíná i ve své životopisné knize a leccos tak naznačuje: „V mých očích byla Vrabcem, tak ji všeobecně nazývali, ale svým nenasytným hladem po lásce a vzrušení byla také Jezabel. Odškodňovala se za pocit nedokonalosti, za svoji ošklivost, za svoje malé křehké tělo... Byla opravdu svůdná, slibovala všechny možné radosti a to s neuvěřitelnou intenzitou, jí vlastní. Točila se mi z ní hlava.“  Skandál vyvolalo rovněž její poslední manželství s o dvacet let mladším řeckým  kadeřníkem a zpěvákem Theo Sarapem.  Byla to poslední vášeň, kterou si již těžce nemocná a zubožená žena dopřála.

 

Krutý konec

Edith se z četných tragédií svého života nikdy nevzpamatovala a svoje trápení řešila pomoci drog a alkoholu. V roce 1951 se navíc vážně zranila při těžké autonehodě a zbytek života trpěla nesnesitelnými bolestmi, kvůli nimž se stala závislá i na lécích. Do poslední chvíle se snažila zpívat, ale několik koncertů skončilo fiaskem,  na jevišti se před vyprodaným sálem zhroutila. Když ve svých sedmačtyřicet letech zemřela na rakovinu jater, vážila jenom třicet kilo.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace