Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vášnivá milenka Edith Piaf. Malému ošklivému Vrabčákovi z Paříže podlehli nejslavnější muži a ženy své doby. I překrásná Marlene Dietrich. Tajnosti slavných

22.12.2015
Vášnivá milenka Edith Piaf. Malému ošklivému Vrabčákovi z Paříže podlehli nejslavnější muži a ženy své doby. I překrásná Marlene Dietrich. Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Edith Piaf

Podobně jako Frank Sinatra se právě před sto lety narodila další pěvecká legenda, nejslavnější šansoniérka všech dob Edith Piaf. Její životní příběh je dojemný i šokující. Žila skutečně nadoraz, v bídě i bohatství, jedna milostná avantýra střídala druhou, alkohol drogy. A neustále kolem ní kroužila smrt.

Narodila se 19. prosince 1915 a vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že se stane legendou, proslulou po celém světě. O jejím skutečném původu a dětství se dodnes vedou spory. Narodila se prý na chodníku dvěma alkoholikům, dětství strávila ve vykřičeném domě, kde se o ni staraly prostitutky.  Až do sedmi let dokonce trpěla slepotou. Později se protloukala se svým otcem, akrobatem, při různých pouličních produkcích. A na chodníku také začala zpívat. Bylo jen otázkou času, kdy si jejího talentu a zajímavého zjevu všimne někdo povolaný. 

Jedna tragédie za druhou

Řada nejasností se vyskytuje rovněž kolem narození její dcery, v době, kdy jí bylo teprve sedmnáct. To, že se o ni neuměla postarat a nechala ji napospas osudu, se stalo Editiným celoživotním traumatem. Malá Marcelle zemřela v pouhých dvou letech. Dalším tragickým mezníkem se stala smrt muže, který vytvořil její typickou  image. Právě majitel luxusního kabaretu Louis Lepleé jí nabídl první pořádné angažmá a vymyslel, že bude zásadně zpívat v černých šatech, přičemž zdůrazní své nádherné ruce. Jenže nadějná spolupráce záhy skončila jeho smrtí a Edith byla dokonce obviněna z Lepleého vraždy. Nadějně začínající kariéra tím byla vážně ohrožena. Naštěstí se skandál podařilo zažehnat a Edith Piaf se již brzy nato proslavila po celém světě. Svým procítěným zpěvem publikum fascinovala. 

Nenasytná Edith

Jenže její umělecké úspěchy neustále ničil její soukromý život. Prožila několik fatálních milostných vztahů, patrně nejvášnivější z nich byla láska k ženatému boxerovi Marcelu Cerdanovi (na snímku dole), který zahynul při letecké nehodě. Když se dozvěděla o jeho smrti,  zazpívala: „Když zemřeš, nechci žít ani já.“ Nakonec to splnila. Přesto ještě stačila zažít  mnoho dalších milostných avantýr se slavnými muži té doby, například Yvesem Montandem, Georgesem Moustakim nebo Charlesem Aznavourem.  

Údajně udržovala intimní vztah i se slavnou femme fatale Marlene Dietrich (na snímku dole). Že měly obě ženy lesbické sklony, není žádným tajemstvím. Dietrich na Edith vzpomíná i ve své životopisné knize a leccos tak naznačuje: „V mých očích byla Vrabcem, tak ji všeobecně nazývali, ale svým nenasytným hladem po lásce a vzrušení byla také Jezabel. Odškodňovala se za pocit nedokonalosti, za svoji ošklivost, za svoje malé křehké tělo... Byla opravdu svůdná, slibovala všechny možné radosti a to s neuvěřitelnou intenzitou, jí vlastní. Točila se mi z ní hlava.“  Skandál vyvolalo rovněž její poslední manželství s o dvacet let mladším řeckým  kadeřníkem a zpěvákem Theo Sarapem.  Byla to poslední vášeň, kterou si již těžce nemocná a zubožená žena dopřála.

 

Krutý konec

Edith se z četných tragédií svého života nikdy nevzpamatovala a svoje trápení řešila pomoci drog a alkoholu. V roce 1951 se navíc vážně zranila při těžké autonehodě a zbytek života trpěla nesnesitelnými bolestmi, kvůli nimž se stala závislá i na lécích. Do poslední chvíle se snažila zpívat, ale několik koncertů skončilo fiaskem,  na jevišti se před vyprodaným sálem zhroutila. Když ve svých sedmačtyřicet letech zemřela na rakovinu jater, vážila jenom třicet kilo.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová