Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Paneláky zarůstají stromy, po prázdných ulicích se prohání vítr. Mezi odpadky se válí zapomenutá panenka. Tajemný Černobyl: Město smrti. Jak vypadá dnes?

16.12.2015
Paneláky zarůstají stromy, po prázdných ulicích se prohání vítr. Mezi odpadky se válí zapomenutá panenka. Tajemný Černobyl: Město smrti. Jak vypadá dnes?

Foto: TV Barrandov

Popisek: Černobyl dnes

FOTOGALERIE TV Barrandov uvedla včera dokument Tajemný Černobyl: Město smrti. Výjimečné svědectví lidí, kteří tragédii přežili, a skutečné záběry z míst, kam zamířily barrandovské kamery, podívaná, ze které mrazí...

Reportér Martin Hlaváček s kameramany barrandovských Našich zpráv Alexandrem Šulcem a Filipem Štočkem se dostali do míst, kam se většina lidí nepodívá. Z těchto speciálních záběrů tak vznikl pod rukama režiséra Karla Snopa zmíněný dokument. „Samotné natáčení bylo velmi náročné. Pro nevšední záběry jsme se museli dostat do míst, kam průvodci návštěvníky normálně nevodí. Diváci tak uvidí skutečný obraz elektrárny, nebo je do hrůz a síly režimu vtáhne očité svědectví někdejšího náměstka starosty města Pripjať,“ řekl o natáčení redaktor Našich zpráv, Martin Hlaváček.

26. dubna 1986 v 1:24 hodin ráno  

Dokument reflektuje místa největší jaderné havárie, která se stala 26. dubna 1986, ukáže místa, kde zaniklo sto šedesát obcí a vesnic, paneláky zarůstají stromy, nebo ulice zející prázdnotou. Pouze několik starousedlíků našlo odvahu a vrátilo se tam, kde většinu lidí v době katastrofy potkala smrt. Podívejte se do galerie na snímky z dnešního Černobylu.

Co píše historie

Havárie jaderné elektrárny Černobyl 26. dubna 1986 – to je největší jaderná nehoda v historii jaderné energetiky. K události došlo ve 4. bloku jaderné elektrárny v Černobylu, která leží na území dnešní Ukrajiny. V té době byla Ukrajina součástí Svazu sovětských socialistických republik (SSSR).

Černobylská jaderná elektrárna, kterou tato jaderná nehoda postihla, se nachází zhruba 130 kilometrů severně od hlavního města Ukrajiny, Kyjeva – blízko hranice s Běloruskem. K výbuchu, kterým se jaderná havárie spustila, došlo v 1:24 hodin ráno tamního času.

To, že slova „Černobyl“ a „Jaderná nehoda“ dnes vnímáme téměř jako synonyma, způsobil experiment, který měl v reaktoru jaderné elektrárny ověřit setrvačný doběh turbogenerátoru. Test měl být proveden těsně před odstavením reaktoru z provozu. Experimentem se mělo zjistit, zda bude generátor jaderného reaktoru po rychlém uzavření páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet proudem čerpadla havarijního chlazení.

Před zahájením testu jaderné elektrárny Černobyl a v jeho průběhu došlo k několika vážným lidským chybám a nedodržení bezpečnostních předpisů. Následkem toho v průběhu experimentu nekontrolovatelně vzrostl výkon reaktoru, došlo k přehřátí paliva a destrukci jeho pokrytí. Následovala jaderná havárie - dva výbuchy (zhruba 40 – 60 sekund po zahájení experimentu).

Jaderný reaktor byl přetlakován tak, že pára při první explozi odsunula horní betonovou desku reaktoru o váze 1000 tun. Druhá exploze následovala v rozmezí dvou až pěti sekund po první a došlo k ní (podle jedné z verzí) vniknutím vzduchu do reaktoru a reakcí vodní páry s rozžhaveným grafitem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace