Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Že mají Hispánky a Afroameričanky prdelky jak melouny, se ví. Co ale ukázala Serena Williams, to je fakt soda. A Yoko Ono v síťovaných punčocháčích, podívejte na úplně jiný Pirelli

08.12.2015
Že mají Hispánky a Afroameričanky prdelky jak melouny, se ví. Co ale ukázala Serena Williams, to je fakt soda. A Yoko Ono v síťovaných punčocháčích, podívejte na úplně jiný Pirelli

Autor: Bored Panda

Popisek: Annie Leibovitz připravuje snímek Sereny Williams. Výsledek najdete ve fotogalerii.

FOTOGALERIE Ještě 19. listopadu loňského roku jsme se mohli dočíst: Kalendář Pirelli 2015 zobrazuje ženu jako erotickou ikonu. Nakonec, tak ženy ukazovaly i všechny předchozí legendární kalendáře. Letošek je ale úplně jinde. Slavná americká fotografka Annie Leibovitz se v 43. vydání Pirelli kalendáře rozhodla představit ženy úplně jinak. A teď je jen otázka, zda je její pojetí skutečně „novou kapitolou v historii ikonického kalendáře, jež se právě začala psát,“ jak stojí na stránkách Pirelli, nebo jde jen o výstřelek a příští rok se vše vrátí do starých kolejí typu „hodně latexu a smyslnosti“. Tak popsala iDnes loňskou „tradiční“ kolekci fotografa Stevena Meisela, ukázku najdete taktéž ve fotogalerii.

Annie Leibovitz fotila Pirelli již podruhé. „V roce 2000 jsem si vyzkoušela, jaké je to fotit akty. Šlo o jednoduchý koncept,“ řekla fotografka. „Pro rok 2015 jsem už však chtěla udělat něco úplně jiného, a přesto zachovat jednoduchost stylu klasických černobílých studiových fotografií,“ popsala. Leibovitz  všechny snímky nafotila v červenci tohoto roku ve svém newyorském studiu.

„Společnost Pirelli mě oslovila s tím, že se chtějí odpoutat od minulosti. Sami navrhli, že modelkami by tentokrát mohly být významné ženy. Poté, co jsem souhlasila, jsme se shodli, že naším cílem je přímočarost. Chtěla nafotit fotky, které ukážou, jaké ty ženy jsou, a to bez jakýchkoli příkras. Miluji komiky. Amy Schumer v tomto případě nezklamala a její fotka vypadá, jako kdyby si nepřečetla vzkaz, že tohle focení bude v oblečení,“ řekla fotografka, autorka ikonických snímků, jako je nahý Lennon, vinoucí se k oblečené Yoko Ono nebo Demi Moore v pokročilém stadiu těhotenství.

Koho v kalendáři najdete?

Na rozdíl od minulých kalendářů nehrála tentokráte fyzická krása či věk žádnou roli. Annie Leibovitz vybrala ženy, které považuje za významné tím, čím jsou a co dělají.  Čestné místo má mezi třináctkou ženských osobností různého věku a zaměření tenistka Serena Williams, jejíž fotka je popisována buď jako ztvárnění téměř heroické, z něhož sálá její nezdolnost a síla, anebo jako hrůzostrašné zpodobnění Sereny bez masky, to si vyberte.

Kromě tenisové jedničky se svým měsícem v kalendáři Pirelli smí chlubit například rocková ikona, zpěvačka Patti Smith, výtvarnice Yoko Ono, komička Amy Schumer, íránská vizuální umělkyně Ahirin Neshat, bloggerka Tavi Gevinson, herečka Yao Chen, která se stala první čínskou ambasadorkou Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR), známá ruská modelka Natalia Vodianova, která založila charitativní organizaci Naked Heart Russia pomáhající dětem bez domova. V kalendáři rovněž najdete významnou americkou producentku Kathleen Kennedy, která je rovněž prezidentkou společnosti Lucasfilm a jednou z nejvlivnějších postav v současném Hollywoodu. Dalšími významnými jmény jsou pak například Agnes Gund, prezidentka Muzea moderních umění v New Yorku, Fran Lebowitz, americká spisovatelka, dále Mellody Hobson, podílející se na mnoha charitativních akcích v Chicagu, režisérka Ava DuVernay, jejíž film Selma byl letos nominován na Oscara za nejlepší film. Ve fotogalerii najdete některé z nich, většinou ty, o nichž jsme usoudili, že jsou známé i v Česku. 

Kdo je kdo

Annie Leibovitz je významná americká fotografka, která přešla od novinářské tvorby k portrétní fotografii. Působila v časopisech Rolling Stone a Vanity Fair. Proslavila se především inscenovanými portréty amerických prominentů a celebrit z politiky, vědy a kultury: Před jejím objektivem stáli například Lady Gaga, Brad Pitt, David Lynch, Bill Clinton, Alžběta II. nebo rodina prezidenta Baracka Obamy. Používá takzvanou konceptuální kompozici a velmi často svými snímky provokuje.

Kalendář Pirelli je neprodejný exkluzivní kalendář s uměleckými fotografiemi aktů známých hereček a modelek, praví Wikipedia, která bude ale muset díky letošní kolekci Annie Leibovitz své heslo opravit… Počátky kalendáře sahají do roku 1964, kdy oddělení marketingu britské pobočky italské společnosti Pirelli, známého výrobce pneumatik, vydalo kalendář pro klienty firmy jako dárek při příležitosti končícího roku. Prvním fotografem, který pro kalendář fotografoval, byl Robert Freeman, dvorní fotograf skupiny Beatles. Časem se kalendář stal renomovaným, v omezeném množství dostupný hlavně pro vybrané VIP (hlavy států, království) a pro klienty firmy Pirelli. V roce 1974 se kvůli ropné krizi společnost Pirelli rozhodla zastavit vydávání kalendáře, ale po deseti letech se objevila nová edice a uvádění nové edice se stalo prestižní kulturně-společenskou akcí. Ta letošní proběhla v Londýně… Mezi modelkami se objevilo i pár Češek, tu čest měla například v roce 2012 Petra Němcová. Témata fotografií i lokality, kde fotografie vznikají, se mění každý rok. Každoročně jsou s kalendářem spojeny i charitativní dražby. Výtěžek z dražeb jde obvykle na projekty zaměřené na péči o nemocné či chudé děti, výzkum léčby AIDS či rakoviny. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Pirelli,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace