Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že mají Hispánky a Afroameričanky prdelky jak melouny, se ví. Co ale ukázala Serena Williams, to je fakt soda. A Yoko Ono v síťovaných punčocháčích, podívejte na úplně jiný Pirelli

08.12.2015
Že mají Hispánky a Afroameričanky prdelky jak melouny, se ví. Co ale ukázala Serena Williams, to je fakt soda. A Yoko Ono v síťovaných punčocháčích, podívejte na úplně jiný Pirelli

Foto: Bored Panda

Popisek: Annie Leibovitz připravuje snímek Sereny Williams. Výsledek najdete ve fotogalerii.

FOTOGALERIE Ještě 19. listopadu loňského roku jsme se mohli dočíst: Kalendář Pirelli 2015 zobrazuje ženu jako erotickou ikonu. Nakonec, tak ženy ukazovaly i všechny předchozí legendární kalendáře. Letošek je ale úplně jinde. Slavná americká fotografka Annie Leibovitz se v 43. vydání Pirelli kalendáře rozhodla představit ženy úplně jinak. A teď je jen otázka, zda je její pojetí skutečně „novou kapitolou v historii ikonického kalendáře, jež se právě začala psát,“ jak stojí na stránkách Pirelli, nebo jde jen o výstřelek a příští rok se vše vrátí do starých kolejí typu „hodně latexu a smyslnosti“. Tak popsala iDnes loňskou „tradiční“ kolekci fotografa Stevena Meisela, ukázku najdete taktéž ve fotogalerii.

Annie Leibovitz fotila Pirelli již podruhé. „V roce 2000 jsem si vyzkoušela, jaké je to fotit akty. Šlo o jednoduchý koncept,“ řekla fotografka. „Pro rok 2015 jsem už však chtěla udělat něco úplně jiného, a přesto zachovat jednoduchost stylu klasických černobílých studiových fotografií,“ popsala. Leibovitz  všechny snímky nafotila v červenci tohoto roku ve svém newyorském studiu.

„Společnost Pirelli mě oslovila s tím, že se chtějí odpoutat od minulosti. Sami navrhli, že modelkami by tentokrát mohly být významné ženy. Poté, co jsem souhlasila, jsme se shodli, že naším cílem je přímočarost. Chtěla nafotit fotky, které ukážou, jaké ty ženy jsou, a to bez jakýchkoli příkras. Miluji komiky. Amy Schumer v tomto případě nezklamala a její fotka vypadá, jako kdyby si nepřečetla vzkaz, že tohle focení bude v oblečení,“ řekla fotografka, autorka ikonických snímků, jako je nahý Lennon, vinoucí se k oblečené Yoko Ono nebo Demi Moore v pokročilém stadiu těhotenství.

Koho v kalendáři najdete?

Na rozdíl od minulých kalendářů nehrála tentokráte fyzická krása či věk žádnou roli. Annie Leibovitz vybrala ženy, které považuje za významné tím, čím jsou a co dělají.  Čestné místo má mezi třináctkou ženských osobností různého věku a zaměření tenistka Serena Williams, jejíž fotka je popisována buď jako ztvárnění téměř heroické, z něhož sálá její nezdolnost a síla, anebo jako hrůzostrašné zpodobnění Sereny bez masky, to si vyberte.

Kromě tenisové jedničky se svým měsícem v kalendáři Pirelli smí chlubit například rocková ikona, zpěvačka Patti Smith, výtvarnice Yoko Ono, komička Amy Schumer, íránská vizuální umělkyně Ahirin Neshat, bloggerka Tavi Gevinson, herečka Yao Chen, která se stala první čínskou ambasadorkou Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR), známá ruská modelka Natalia Vodianova, která založila charitativní organizaci Naked Heart Russia pomáhající dětem bez domova. V kalendáři rovněž najdete významnou americkou producentku Kathleen Kennedy, která je rovněž prezidentkou společnosti Lucasfilm a jednou z nejvlivnějších postav v současném Hollywoodu. Dalšími významnými jmény jsou pak například Agnes Gund, prezidentka Muzea moderních umění v New Yorku, Fran Lebowitz, americká spisovatelka, dále Mellody Hobson, podílející se na mnoha charitativních akcích v Chicagu, režisérka Ava DuVernay, jejíž film Selma byl letos nominován na Oscara za nejlepší film. Ve fotogalerii najdete některé z nich, většinou ty, o nichž jsme usoudili, že jsou známé i v Česku. 

Kdo je kdo

Annie Leibovitz je významná americká fotografka, která přešla od novinářské tvorby k portrétní fotografii. Působila v časopisech Rolling Stone a Vanity Fair. Proslavila se především inscenovanými portréty amerických prominentů a celebrit z politiky, vědy a kultury: Před jejím objektivem stáli například Lady Gaga, Brad Pitt, David Lynch, Bill Clinton, Alžběta II. nebo rodina prezidenta Baracka Obamy. Používá takzvanou konceptuální kompozici a velmi často svými snímky provokuje.

Kalendář Pirelli je neprodejný exkluzivní kalendář s uměleckými fotografiemi aktů známých hereček a modelek, praví Wikipedia, která bude ale muset díky letošní kolekci Annie Leibovitz své heslo opravit… Počátky kalendáře sahají do roku 1964, kdy oddělení marketingu britské pobočky italské společnosti Pirelli, známého výrobce pneumatik, vydalo kalendář pro klienty firmy jako dárek při příležitosti končícího roku. Prvním fotografem, který pro kalendář fotografoval, byl Robert Freeman, dvorní fotograf skupiny Beatles. Časem se kalendář stal renomovaným, v omezeném množství dostupný hlavně pro vybrané VIP (hlavy států, království) a pro klienty firmy Pirelli. V roce 1974 se kvůli ropné krizi společnost Pirelli rozhodla zastavit vydávání kalendáře, ale po deseti letech se objevila nová edice a uvádění nové edice se stalo prestižní kulturně-společenskou akcí. Ta letošní proběhla v Londýně… Mezi modelkami se objevilo i pár Češek, tu čest měla například v roce 2012 Petra Němcová. Témata fotografií i lokality, kde fotografie vznikají, se mění každý rok. Každoročně jsou s kalendářem spojeny i charitativní dražby. Výtěžek z dražeb jde obvykle na projekty zaměřené na péči o nemocné či chudé děti, výzkum léčby AIDS či rakoviny. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Pirelli,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace