Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elektronická podání a ověřená identita fungují společně. Nová služba mojeID zajistí, že si nebudete muset pamatovat desítky hesel

26.11.2015
Elektronická podání a ověřená identita fungují společně. Nová služba mojeID zajistí, že si nebudete muset pamatovat desítky hesel

Autor: Martin Kovář

Popisek: Počítač, ilustrační foto

Každý z nás nosí v hlavě v lepším případě desítky přihlašovacích jmen a hesel. Služba mojeID si klade za cíl používat jeden login a heslo ke všem internetovým službám. A nyní je integrována v Portálu občana, takže občan může pomocí ní přistoupit do zabezpečené části stránek města a podat elektronicky formulář nebo se podívat na stav svého Konta plátce. Jak můžete mojeID využít přímo vy osobně, jak funguje a kolik stojí? Na tyto otázky vám v následujících řádcích odpovíme.

Portál občana

Portál občana informačního systému VERA Radnice umožňuje rychlé a pohodlné vyřizování záležitostí s úřadem jednoduše a bezpečně z domova prostřednictvím internetu. Řešení umožňuje občanům „navštívit" úřad přes internet, aniž by na něj museli chodit fyzicky, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Po přihlášení si občan zobrazí své Konto plátce a získá přehled o všech evidovaných předpisech a platbách. V Evidenci psů si může zobrazit údaje o registrovaných psech, nabízí se mu změna údajů, přihlášení či odhlášení psa. Analogické možnosti má v sekci Komunální odpad, kde je mu k dispozici také volba způsobu platby. Může požádat o vydání voličského průkazu a má přehled o uskutečněných volbách, včetně složení komise, místa konání atp.

Využití mojeID

Aby se mohl občan na Portál podívat, musel přijít na úřad a vyřídit si registraci – tak to fungovalo doposud. Služba mojeID, kterou provozuje nekomerční sdružení CZ.NIC, však zpřístupňuje Portál občana širší veřejnosti. V současnosti se počet uživatelů mojeID blíží hranici půl milionu. Jeho hlavní výhodou je, že není určen pouze pro komunikaci s úřadem, ale naopak občan může pomocí něj přistupovat k řadě služeb a využije ho např. při nakupování na e-shopech, při účasti v diskuzních fórech apod. Používá jej řada menších i větších společností a webů, např. iDnes.cz, TV Nova, Student Agency, bezrealitky.cz, Mironet Computers, Heureka, parfums.cz. Ke všem stránkám stačí pouze jedno přihlašovací jméno a heslo a případná změna údajů proběhne centralizovaně.

Některá města již také objevila kouzlo této služby, která je pro občany zdarma a pro úřad nyní jen za symbolický poplatek. Zabezpečená elektronická komunikace s občanem totiž nalezne řadu uplatnění. Příkladem může být pořádání anket, kdy lze rozlišovat obyvatele města a ostatní hlasující, nebo referend, která se běžně využívají v zahraničí, či rezervace služeb. Čas ušetří také předvyplněné elektronické formuláře a participaci na veřejném dění umožní rozhodování o využití rozpočtu, např. pro rekonstrukci školy nebo opravu mostu. Uživatelé mohou využívat mojeID i třeba k přístupu do čtenářského konta městské knihovny.

Založení mojeID

Zcela zásadní roli pro města a obce hraje jistota, že údaje o občanovi jsou ověřené a každý je identifikovatelný. V současnosti jde o jedinou službu v ČR, která splňuje legislativu v podobě Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 910/2014 známého pod zkratkou eIDAS. Již 1. července 2016 vstoupí v účinnost řada ustanovení eIDAS, která souvisí s elektronickým podpisem, elektronickou pečetí a službami vytvářejícími důvěru. Právě mezi ty se mojeID řadí.

Aby občan mohl využívat přístup do Portálu občana, je nutné, aby měl tzv. plný přístup (validovaný). Nejprve vyplní formulář na internetových stránkách mojeID, na základě kterého obdrží tři různé PIN kódy (telefonem, e-mailem a poštou). Následně podepíše žádost o validaci elektronickým podpisem nebo se dostaví na jedno z validačních míst, kterým může být CzechPoint nebo i úřad. Příkladem může být město Domažlice, které má integrovaný přístup do Portálu občana přes mojeID a zároveň provádí validaci. Město tak rozšířilo nabídku svých služeb, vychází občanům maximálně vstříc a potvrzuje, že je městem moderním.

Propojení mojeID a Portálu občana

Jednotlivá podání občanů učiněná přes portál přijímá úřad prostřednictvím elektronické podatelny, přičemž jednotlivé funkce lze konfigurovat. Řešení umožňuje zasílání elektronických zpráv (e-mailů) o postupu řízení, stejně jako SMS, které nabízí rychlý a jednoduchý způsob informování o aktuálních záležitostech mezi úřadem a občanem. V přehledu má občan k dispozici informace o stavu svých podání a závazcích, včetně případné možnosti platit pomocí platební brány.

Další využití Portálu

Portál lze využít i k další komunikaci s občanem, aniž by se musel přihlašovat. Takzvaná veřejná část slouží pro zobrazování údajů z informačního systému města bez nutnosti údaje přepisovat do redakčního systému. Jedná se zejména o zveřejňování smluv (smlouvy on-line), rozpočtu (klikací rozpočet), veřejných zakázek či publikování zpráv a dokumentů na elektronické úřední desce. Zobrazit lze také organizační strukturu úřadu, telefonní seznam či různé statistiky. Vizuálně vše koresponduje s webovými stránkami města díky technologii iFrame a kaskádovým stylům.

Závěrem je podstatné podotknout: důležité je spojení mojeID a informačního systému města, resp. portálu. Informační systémy společnosti VERA mají v sobě mojeID integrováno. Pokud chcete jít s dobou a usnadnit život občanům pomocí online komunikace, víte, na koho se můžete spolehnout. 

Mgr. Bc. Ondřej Málek
Sales Director
VERA, spol. s r.o.
www.vera.cz

zdroj: PR článek

 

Vložil: Redaktor KL

Tagy
VERA,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace