Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Hon na šakala“: Terorista Abdeslam je pořád na útěku, hledá ho celá Evropa. Černý pátek třináctého v Paříži a to, co následovalo a následuje

27.11.2015
„Hon na šakala“: Terorista Abdeslam je pořád na útěku, hledá ho celá Evropa. Černý pátek třináctého v Paříži a to, co následovalo a následuje

Foto: reprofoto armadninoviny.cz

Popisek: Záběr bezprostředně po útoku na pařížskou restauraci Le Petit Cambodge

VIDEO Černý pátek ve francouzské metropoli změnil rázem celou vyspělou Evropu. Jak šly události den po dni a co nás ještě čeká?

Pátek 13. listopadu 2015 se zapíše do historie evropského kontinentu jako den, kdy se rázem všechno změnilo. Teroristé zaútočili na šesti různých místech desátého a jedenáctého pařížského obvodu a v době míru útočili na bezbranné civilisty. Vybrali si rušná místa, stříleli z automatických zbraní a sedm z nich pak ještě odpálilo nálože, umístěné přímo na svých tělech. Nebylo to ale poprvé, vyspělý svět již bohužel takové útoky zná. Jsou naprosto bezprecedentní, berou si za cíl civilní obyvatelstvo a jejich cílem je především zabít co nejvíc lidí, šířit paniku a strach. Něco takového nepoznalo lidstvo ani během doposud největších válečných konfliktů. I během světové války existovaly mezinárodní dohody, podle nichž i během těch nejlítějších bojů respektovaly válčící strany symbol Mezinárodního červeného kříže a nepořádaly cílené zabijácké útoky především na civilisty. Nebo alespoň většinou.

Hlavní cíl IS – šířit strach a paniku

Nyní je ale situace úplně jiná. Válečný stav sice vyhlášen nebyl, zato šílení radikálové útočí ‘ze zálohy‘, nečekaně a s cílem zabít co nejvíc nevinných obyvatel. A to vše opět ve jménu ideologie, která proměňuje své ‘ovečky‘ v sadistická zabijácká monstra ve jménu boha. Cíleně je drží stranou od veškerého vzdělání a přísunu objektivních informací a povyšuje zabíjení ‘bezvěrců‘ na cíl, za nějž se dočkají na onom světě toho nejvyššího ocenění. Jakoby se s přelomem tisíciletí svět zbláznil a nabral ve svém vývoji směr zpátky do středověku. Vyspělý Západ tento nový ‘boj‘ už bohužel dobře zná.

Po doposud nejhorším útoku, který 11. září 2001 zaplatilo ve Spojených státech svými životy 2977 obětí, zaměřili islámští radikálové pozornost i na Evropu. Bombové útoky na příměstské vlaky ve španělském Madridu připravily v roce 2004 o život 191 lidí, o rok později zahynulo v londýnské MHD 56 civilistů, kteří prostě pouze ocitli ve špatnou chvíli na špatném místě. Krátce nato se stala cílem i Asie. V roce 2008 zemřelo při několika koordinovaných útocích v ulicích indické Mumbaí (dříve Bombaj) 164 lidí, další stovky byly zraněny. Z pohledu teroristů byl tento útok velmi účinný, protože vnesl do města obrovský chaos a strach.

Pařížská apokalypsa

13. listopadu

Události v Paříži jsou velmi podobné jak počtem obětí, tak šokem, způsobeným městu i celé zemi. Došlo celkem k šesti koordinovaným útokům, při nichž zemřelo 129 lidí a dalších 352 bylo zraněno. Jak po sobě následovaly události osudného večera:
21:20 – exploduje první nálož u stadionu Stade de France, kde se právě hraje fotbalový zápas mezi Francií a Německem; prezident Hollande byl okamžitě evakuován, na místě zůstali čtyři mrtví útočníci

21:25 – střelba na rohu ulic Bichat a Alibert, na terase kambodžské restaurace Le Petit Cambodge; zahynulo nejméně 12 lidí

21:29 – střelba v Rue de Charonne si vyžádala 19 lidských životů

21:30 – dochází k druhé explozi u stadionu

21:38 – další střelba v Rue de Charonne

21:43 – na slavném bulváru Voltaire se odpálil sebevražedný atentátník

21:49 – vypuká masakr v klubu Bataclan, kde se právě koná koncert americké metalové skupiny; vzápětí následují výbuchy

21:53 – třetí výbuch u stadionu

22:00 – střelba na Rue de la Fontaine-au-Roi; v pizzerii La Casa Nostra zůstalo na místě nejméně pět mrtvých

Útočily tři týmy teroristů, všichni útočníci měli na tělech připnuty pásy s výbušninami, připravenými k odpálení. Nejhorší byl zřejmě útok v sále Bataclan, do nějž vtrhli tři ozbrojenci. Chvíli drželi lidi v šachu, pak do nich začali pálit. Vzápětí vzali v očekávání policejního zásahu několik rukojmí. Během zásahu policisté jednoho z útočníků zastřelili, ostatní se odpálili připravenou náloží. Na místě zemřelo 89 lidí. Od počátku byly zpravodajské služby přesvědčeny, že za útoky stojí Islámský stát, který se k nim také již v sobotu dopoledne oficiálně přihlásil. Útok zřejmě souvisel s tím, že Francie oznámila zahájení leteckých útoků na pozice IS a začala stěhovat do blízkosti letadlovou loď. V řadách IS slouží hodně Francouzů a Belgičanů. Jedním ze zabitých atentátníků byl třicetiletý Francouz, pocházející z jižních předměstí Paříže, který měl z minulosti trestní záznamy a od roku 2010 ho tajné služby registrovaly jako islámského extremistu. U dalších zabitých útočníků byly nalezeny tři cizí pasy, jeden egyptský a dva syrské. Není zatím potvrzené, že útočili nositelé těchto pasů.

Video z masakru v pařížské restauraci, které zveřejnil britský deník Daily Mail

Další události den po dni

14. listopadu
Francouzský prezident Hollande označil útoky za válečný akt, vyhlásil třídenní smutek k uctění obětí a zvýšil bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň. Rovněž oficiálně oznámil, že atentáty spáchal IS.  Kvůli zvýšenému riziku byla zvýšena bezpečnostní opatření prakticky v celé Evropě. V Paříži byly oficiálně uzavřeny školy, přerušen provoz metra a zrušeny všechny plánované společenské a kulturní akce. Večer bylo krátce uzavřeno okolí luxusního hotelu Pullman nedaleko Eiffelovy věže, podle policie ale šlo o falešný poplach. Belgická policie zatkla v bruselské čtvrti Molenbeek v souvislosti s útoky několik lidí.

V Bruselu byl přerušen provoz metra, uzavřely se muzea a galerie, zrušena byla řada sportovních či kulturních akcí. Bezpečnostní opatření posílily i instituce EU, které ve městě sídlí.

15. listopadu
Francouzští vyšetřovatelé zjistili totožnost prvních tří atentátníků – jednalo se o francouzské občany, z nichž dva žili v Bruselu. Jedním z nich byl devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai. Byl identifikován podle prstu, nalezeného v klubu Bataclan. Sedm lidí z jeho okolí bylao zatčeno. Policie vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, šestadvacetiletém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi, jehož bratr Brahim se odpálil u stadionu. Na bruselském předměstí Molenbeek bylo zadrženo pět lidí, jedním z nich byl bratr muže, který vypůjčil auto, jež nechali atentátníci před Bataclanem. Současně francouzské letectvo bombardovalo baštu IS ve městě Rakka na východě Sýrie a v bombardování pozic IS pokračovalo i v následujících dnech. Izraelská špionážní služba oznámila, že existuje „jasná operační spojitost“ mezi útoky v Paříži, předcházejícími sebevražednými bombovými atentáty v libanonském Bejrútu a pádem ruského letadla na Sinaji.

16. listopadu
Francouzský prezident Hollande oznámil, že kvůli vytvoření široké koalice proti IS se sejde s Barackem Obamou a Vladimirem Putinem a že v rámci boje proti extremismu plánuje změny ústavy. Zveřejněny byly informace, že za útoky stojí Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud a že francouzská prokuratura již zná totožnost dalšího atentátníka. Belgická prokuratura obvinila z terorismu dva muže, kteří přiznali, že vyzvedli v sobotu ráno ve Francii hledaného Salaha Abdeslama, podíl na teroristických útocích ale odmítli.

V Bruselu zůstaly uzavřeny všechny školy včetně vysokých.

17. listopadu
Francie požádala EU, aby poprvé v historii aktivovala článek, který ostatní členy zavazuje všemi prostředky napadené zemi pomoci. Tuto pomoc státy jednomyslně přislíbily. Přípravné fotbalové utkání mezi Anglií a Francií v londýnském Wembley se proměnilo v poctu obětem útoků, plánovaná přípravná utkání v Belgii a Německu ale byla z bezpečnostních důvodů zrušena.

18. listopadu
Během uplynulých tří nocí francouzská policie provedla 414 razií, které vedly k zadržení 60 osob a 75 zbraní. Vláda oznámila, že chce prodloužit výjimečný stav v zemi na tři měsíce. Během zhruba sedmihodinové razie na pařížském předměstí Saint-Denis zneškodnila policie teroristickou buňku, která údajně byla připravena spáchat další útok. Zadržela osm lidí – sedm mužů a jednu ženu. Přinejmenším dva lidé při akci zahynuli. Úřady dokončily identifikaci všech 129 obětí pátečních teroristických útoků v Paříži. Z vojenské námořní základny v jihofrancouzském Toulonu vyplula letadlová loď Charles de Gaulle, byla se zapojila ve východním Středomoří do bojů proti IS.

19. listopadu
Pařížská prokuratura oznámila, že při akci na pařížském předměstí Saint-Denis byl předchozího dne zabit údajný hlavní organizátor útoků Abdelhamid Abaaoud. Druhým mrtvým byla jeho sestřenice, která se odpálila. Později vyšlo najevo, že se žena nejspíš stala další nedobrovolnou obětí islámského řádění. Před explozí podle svědků volala o pomoc a odborníci zjistili, že nálož na jejím těle odpálil na dálku někdo jiný. Francouzské Národní shromáždění schválilo prodloužení výjimečného stavu ve Francii o tři měsíce.

20. listopadu
Britský deník Daily Mail zveřejnil hororové záběry z bezpečnostních kamer z pařížské restaurace, v níž došlo 13. listopadu k útoku. Video ukázalo záběry ze tří různých kamer. Výjimečný stav v celé Francii byl prodloužen o tři měsíce. Na mimořádné schůzce v Bruselu se ministři vnitra a spravedlnosti členských zemí EU shodli na lepší ochraně vnějších hranic.

21. listopadu
Francouzská policie prodloužila zákaz manifestací v Paříži a jejím okolí do konce listopadu, tedy včetně zahajovacího dne konference OSN, která se bude konat od 30. listopadu do 11. prosince. Zahájení se má zúčastnit nejméně 138 hlav států a vlád včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky. Bylo rozhodnuto, že se konference bude konat za zpřísněných bezpečnostních opatření.

Francouzský premiér Manuel Valls prohlásil, že by teroristé mohli při útoku použít i chemické zbraně. Zvýšená bezpečnostní opatření byla přijata v souvislosti se zprávou o nevysvětlené krádeži v jedné pařížské nemocnici, z níž se ztratily ochranné obleky proti biologickému a chemickému ohrožení. Státní vodárenská společnost Eau de Paris zakázala přístup do šesti citlivých míst všem lidem kromě důležitých zaměstnanců a v pěti zásobárnách pitné vody zvýšila dávky chlóru, aby omezila nebezpečí případné kontaminace.

Podle oficiální zprávy se údajný terorista Salah Abdeslam schovává v Bruselu a zoufale se snaží dostat do Sýrie. V Paříži mezitím propustili sedm z osmi lidí, zatčených během razie na předměstí Saint-Denis.

Takhle si IS představuje pařížské 11. září

Propaganda IS i odvetné akce pokračují

Propaganda Islámského státu jede na internetu naplno, stále vydává jedno video za druhým. Obvykle na něm francouzsky nebo arabsky mluvící muži vyzývají své muslimské ‘bratry‘ ve Francii či kdekoli jinde, aby následovali příkladu kolegů, kteří vraždili v Paříži. Již 21. listopadu zveřejnili radikálové IS další děsivé video s názvem Paříž se zhroutila. Vyhrožují v něm zničením Eiffelovy věže, k čemuž si ‘vypůjčili‘ záběry z hollywoodského filmu G. I. Joe. V neděli 22. listopadu večer uzavřely belgické bezpečnostní síly několik ulic v centru Bruselu, zřejmě v souvislosti s teroristickou hrozbou. Jen krátce předtím vláda rozhodla, že čtvrtý, nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření v Bruselu bude prodloužen až do pondělí.

Ve středu 25. listopadu IS zařadil ve svém nejnovějším propagandistickém videu mezi své úhlavní nepřátele v ‘koalici ďáblů‘ i Českou republiku. Extremisté vyhrožují odvetnými opatřeními alianci šedesáti zemí, jejichž vlajky se v záznamu objevují. Snímek zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby. „Shromažďujte své spojence. Kujte proti nám pikle a neskýtejte nám čas k oddechu. Náš spojenec je ale největší. Je to Bůh a všechna sláva patří jemu,“ dodává v komentáři hlas, zjevně inspirovaný tónem, jímž bývají zpravidla představovány filmové novinky. Zvyšování počtu nepřátel prý bude v bojovnících IS jen znásobovat jejich víru.

Kapela Eagles of Death Metal, která hrála ve chvílích útoku v pařížské koncertní síni Bataclan, ve čtvrtek oznámila, že své vystoupení hodlá v pařížské metropoli zopakovat, přestože byli při útoku zabiti Brit Nick Alexander, který prodával její propagační předměty, a tři zástupci jejich hudebního vydavatelství. „Chci, abychom byli první skupina, která v Bataclanu bude hrát, až se znovu otevře. Naši přátelé tam přišli, aby viděli rock'n'roll, a zemřeli. Já tam chci jít a žít,“ prohlásil jeden ze zakladatelů skupiny Jesse Hughes.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace