Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teror v Paříži. Je to otázka víry a proti víře se bojovat nedá, tvrdí psycholog. My Češi jsme i ve srovnání s jinými křesťanskými zeměmi mnohem dál, namítá arabista

25.11.2015
Teror v Paříži. Je to otázka víry a proti víře se bojovat nedá, tvrdí psycholog. My Češi jsme i ve srovnání s jinými křesťanskými zeměmi mnohem dál, namítá arabista

Foto: repro

Popisek: Ilustrační foto

Po událostech v Paříži vystoupili v České televizi primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Jiří Brančík a arabista Petr Pelikán, kteří hovořili o islámských teroristech. Vznikla zajímavá diskuze, v níž spolu experti ne vždy souhlasili.

Podle psychologa Jiřího Brančíka nelze hledat za útoky na fotbalovém zápase nebo rockovém koncertě zdůvodnění typu někdo mi ublížil, tak se jdu pomstít. „Je v tom víra. Tito lidé prostě věří v to, že je třeba bojovat proti jinému způsobu života a prosazovat svoje. Nehledají nějaké zdůvodnění, že se stalo něco, na co je nutné reagovat,“ uvedl Brančík s tím, že tento útok nebyl něčím motivován a byl naopak plánován dlouho dopředu. „Takže motivace je nenávist,“ vysvětlil a dodal, že je naprostý omyl se dívat na takové lidi jako na psychicky nemocné.

Podle něj totiž není psychicky narušený člověk v drtivé většině případů nebezpečný, i když se s tím také občas potýkáme, ale v případě teroristů to není ani záležitost osobnostní. „Je to záležitost kořenů, ve kterých ti lidé vyrůstali. Je to otázkou víry a proti víře se nikdy bojovat nedá,“ konstatoval psycholog s jistotou a podotkl, že teroristé jsou lidé frustrovaní. „Dlouhou dobu jsou frustrováni z toho, že nesmějí to a to a že nesmějí o ničem pochybovat,“ vysvětlil Brančík, podle kterého si náš věřící může klást otázky, co je správné a co není. „Oni tohle nemůžou a pak to jdou vybít jediným způsobem, který je možný,“ vysvětlil primář Vojenské nemocnice Brno příčinu teroristů.

Rozčiluje mě, když někdo řekne, že nic nehrozí

To nicméně zpochybnil islamolog Petr Pelikán, podle něhož jsou radikální islamisté radikální, protože se k tomu rozhodli. „Ti, kteří jsou ve Francii, se mohou dobrovolně rozhodnout a odejít, ale oni nepochybují dobrovolně,“ zdůraznil Pelikán.

Brančík dále poznamenal, že trauma z takovýchto útoků zůstane v mnoha lidech navždy, a to ať už jde o příbuzné oběti nebo o ty, kteří to přežijí. „Je to dlouhodobé. U některých lidí je to časem sníženo, jiní musejí být v péči odborníků napořád,“ vysvětlil psycholog a konstatoval, že to má ale dopad na nás na všechny. „Nyní žijeme v určité míře strachu. Rozčiluje mě, když někdo řekne, že nic nehrozí. Podle mě hrozí a dotyční představitelé země by se měli postavit tomuto problému čelem a měli by říct: Lidé, uděláme to a to, abyste byli v bezpečí,“ vyzval psycholog k činu vládnoucí garnituru.

Muslim, který pije alkohol, ví, že jedná v rozporu s islámem

Pelikán následně v televizi vysvětlil, že neexistuje žádná souvislost s českým křesťanstvím, které je v zásadě sarkastické, liberální a tolerantní, a s islámem. „My se snažíme hledat nějaké paralely skrze vlastní životní zkušenost. To v islámu neexistuje. I z našeho hlediska nejliberálnější směry jsou ve srovnání s naším moderním sekularistickým křesťanstvím zcela rigidní a fanatické,“ vysvětlil Pelikán s tím, že my jako Češi jsme i ve srovnání s jinými zeměmi s křesťanskými kořeny skutečně mnohem dál a naším pohledem urážíme i mnohé křesťanské státy jinde.

„Sekularistický islám už nebude islám, protože islám ze své podstaty nemůže být sekulární,“ uvedl dále Pelikán s tím, že například žádný muslim, který pije alkohol, nikdy neřekne, že jedná podle islámu, protože ví, že se dopouští něčeho, co není v souladu s islámem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace