Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Islámský stát právě zahájil operaci v Evropě. Lidé si budou muset vybrat, zda stojí o soukromí, nebo o život, říká bývalý šéf rozvědky

16.11.2015
Islámský stát právě zahájil operaci v Evropě. Lidé si budou muset vybrat, zda stojí o soukromí, nebo o život, říká bývalý šéf rozvědky

Autor: Youtube, repro

Popisek: Pieta za pařížský masakr

Někdejší šéf Slovenské informační služby Igor Cibula v rozhovoru pro server ParlamentnéListy.sk prohlásil, že útoku, jaký se odehrál v Paříži, lze jen těžko zabránit. Prakticky to není možné, pokud tajné služby nezískají informátora. Další možností je jen hromadný sběr dat o občanech a jejich vyhodnocování. Lidé si proto budou muset vybrat, zda stojí o soukromí, nebo o život.

V Paříži to mohlo být prý i tak, že někteří radikálové chtěli z Evropy vyrazit bojovat po boku Islámského státu do Sýrie, ale dostali vzkaz: Zůstaňte doma, využijeme vás jinak. Pokud útok spáchali občané EU, tajné služby je a priori nemusely považovat za nebezpečné. Západní zpravodajské služby mají jen omezené možnosti, jak odhalit chystaný útok. Lidé si proto budou muset vybrat, zda chtějí víc chránit své soukromí, nebo svůj život.

„Zpravodajské služby používají technické prostředky na monitorování komunikace potenciálních teroristů. K tomu slouží především hromadný sběr dat, proti kterému bojují lidsko-právní aktivisté a někteří liberální politici. Pro ně je hromadný sběr dat nepřípustným zasahováním do soukromí. Společnost si musí vybrat mezi ochranou soukromí a ochranou bezpečnosti, resp. lidského života,“ poznamenal Cibula.

Moskvo, pozor, varuje expert

Efektivnější je získat informátora přímo mezi radikály, jenže to není nijak snadné a vyžaduje to dlouhodobou práci. Bylo by to přitom velmi třeba, protože Islámský stát se nám snaží dát najevo, že není oslaben, že umí udeřit i tisíce kilometrů od Sýrie. Podobné útoky můžeme očekávat i v dalších velkých městech, možná v Moskvě. Cibula proto doufá, že je ruská tajná služba na tuto možnost připravená.

„Považuji poslední pařížskou operaci džihádistů za strategický krok, kterým začal Islámský stát operaci na evropském kontinentu. Nemusí být posledním teroristickým útokem. Podotýkám, že masakr v Paříži může stimulovat i další muslimské radikály, tzv. osamělé vlky,“ pronesl varovná slova Cibula.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace