Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celý svět truchlí: Le monde est Paris. Merci, stojí v twitterové zprávě Pařížanky. Účet „evropského jedenáctého září“? 128 mrtvých, tři stovky zraněných… Zatím

14.11.2015
Celý svět truchlí: Le monde est Paris. Merci, stojí v twitterové zprávě Pařížanky.  Účet „evropského jedenáctého září“? 128 mrtvých, tři stovky zraněných… Zatím

Foto: Youtube, repro

Popisek: Snímek z nejhoršího místa, koncertní síně Baclan, kde teroristé pálili do davu účastníků metalového koncertu

AKTUALIZOVÁNO Paříž se v pátek večer stala terčem celkem šesti teroristických útoků. Byly vedeny současně v bezprostřední blízkosti v desátém a jedenáctém obvodu. Kromě klubů a restaurací, kde probíhaly tradiční páteční zábavy, byl napaden také fotbalový stadion, kde před desetitisíci diváků hrál francouzský národní tým přátelák s Německem a kterého se zúčastnil i prezident. A rovněž koncertní síň Bataclan, kde se střílelo jak na střelnici…

Při atentátech v Paříži zemřelo nejméně 127 lidí. Americká stanice CNN původně hovořila dokonce až o 153 mrtvých. Další desítky stále bojují o život v nemocnicích. Mrtvých je také všech osm útočníků, policie ale zastřelila jen jednoho z nich. Sedm se odpálilo při sebevražedných atentátech. V sobotu se k útokům přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Ačkoli bilance obětí není konečná, už nyní je jasné, že jde o jeden z nejhorších teroristických útoků v Evropě.

První útoky se měly odehrát kolem restaurace La Cambodge. Útočníci střílející před restaurací měli při střelbě křičet Alláhu Akbar. Jeden ze svědků novinářům sdělil, že slyšel přibližně sto výstřelů. Útoky proběhly v desátém a jedenáctém pařížském obvodě, nacházejících se ve vnitřní Paříži před městským okruhem. Zpravodaj ČT prý nikdy neslyšel, že by tyto obvody byly problémové, v blízkosti je však osmnáctý obvod, považovaný za no go zónu, kam nechodí ani policisté.

Na národním fotbalovém stadionu hrála francouzská reprezentace přátelské utkání s Německem, přihlížel mu i prezident Fracois Hollande. V prostorách stadionu měly zaznít dva výbuchy. Prezident byl včas evakuován. V bezprostřední blízkosti je i koncertní síň Bataclan, kde se také střílelo, dokonce zde došlo k nejhoršímu útoku s nejvíce mrtvými. Bezpečnostní expert Marian Brzybohatý pro Českou televizi uvedl, že útoky jsou zcela jasně koordinované. Francouzské autority původně odmítaly hovořit o terorismu, v pátek krátce před třiadvacátou hodinou však jeden z poslanců připustil, že pravděpodobně jde o koordinovaný teroristický útok.

Francouzský prezident Hollande vyhlásil v zemi výjimečný stav. Zpřísněna jsou i kontroly na hranicích, prezident dokonce mluvil o jejich uzavření. Zároveň bylo povoláno 1500 vojáků, kteří mají pomoci se zajištění bezpečnosti a pomoci s vypátráním zbylých útočníků. „Vláda mobilizovala všechny dostupné ozbrojené síly s cílem neutralizovat teroristy a zajistit bezpečnost všech potenciálně ohrožených oblastí. Požádal jsem taky armádu o přítomnost v širší oblasti Paříže, aby vojáci zabránili dalším útokům. Mým druhým rozhodnutím je uzavření hranic. Musíme si být jisti, že se do země nevydají další násilníci s takovým motivem a zároveň, že budou na útěku zadrženi pachatelé těch útoků,“ řekl prezident Hollande. Francouzské úřady vyzvaly obyvatele Paříže, aby neopouštěli své domovy. Aerolinky American Airlines pozastavily lety do francouzské metropole.

Opera v Sydney, One World Trade Center v New Yorku… V barvách francouzské trikolóry

Města na celém světě se snaží projevit solidaritu s Francií, ochromenou pátečními teroristickými útoky. Mnohde se v noci objevily budovy nasvícené v barvách francouzské trikolory a do dálky tak dávaly najevo soucítění s Francouzi.

New York osvítil modře, bíle a červeně nejvyšší budovu Spojených států One World Trade Center, která vznikla na místě někdejších „dvojčat" Světového obchodního střediska, jež zničili teroristé při atentátech v roce 2001. V troskách tehdy zemřelo 2752 lidí. Spirála vysoká 124 metrů na střeše One World Trade Center bude svítit do noci ve francouzských barvách i v následujících dnech.

K podobnému kroku sáhla Opera v Sydney, do dálky svítí francouzskými barvami od pátečního večera věž v kanadském Calgary i televizní věž v Torontu. Za 120 obětí atentátů v Paříži se dnes budou v Sydney konat mše ve dvou katedrálách. Premiér Mike Baird také požádal, aby byla francouzská vlajka vyvěšena na mostě v přístavu. Na radnici v San Francisku vyvěsili francouzskou vlajku a prosvítili celou budovu barvami francouzské trikolory. Podobně byl osvícen třeba hotel Omni v Dallasu. Francouzské barvy se objevily i na tak vzdálených místech jako Mexiko.

Naopak na znamení smutku zhasla v noci Eiffelovka a na pařížském náměstí Republiky začali lidé rozsvěcovat první svíčky na památku 120 obětí útoků.

Krvavá lázeň na matelovém koncertě v Bataclanu

Nejtragičtějším ze série šesti atentátů, jimž v noci v Paříži podlehlo přinejmenším 126 lidí, se stal útok v koncertní hale Bataclan, kde právě hrála americká rocková skupina Eagles of the Death Metal. Podle dosavadních informací zůstalo na místě asi 80 mrtvých. Francouzská média incident popisují jako „krvavou lázeň".

„Jeden člověk byl na zemi, další byl zraněn do nohy, další na krku. Záchranáři se mu snažili pomoci, ale mezitím zemřel. A pak se zase začalo střílet. Vběhl jsem do první uličky a běžel jsem a běžel jsem a vběhl jsem do prvního otevřeného baru," vyprávěl agentuře AFP třicátník, který chtěl zůstat v anonymitě. Další z hudebních fanoušků z Bataclanu Benoît Werner řekl, že viděl jednoho z útočníků z pěti metrů. „Vypadal úplně obyčejně, jen měl kalašnikov. Lehli jsme si do uličky mezi sedadly a plížili se pryč," řekl Werner, který byl na balkóně a podařilo se mu vyváznout živému. "Bylo to úplně neskutečné, když jsme vyšli ze sálu, viděli jsme mrtvoly," řekl AFP.

Podle francouzských médií se podařilo z Bataclanu asi 60 lidem uniknout tak, že se jeden po druhém dostali na střechu budovy.

Prezidenta odvezla ochranka

Další z teroristických útoků se odehrál u stadionu Stade de France, kde se právě hrál zápas Francie-Německo. Když se ozvaly exploze, diváci sebou škubli, ale nechápali ještě závažnost toho, co se děje.

Prezidenta odvezla ochranka, nad stadionem kroužil vrtulník. Zápas pokračoval, i když okolí stadionu bylo uzavřeno. Po zápase byli vystrašení diváci na ploše, sledovali své telefony a snažili se vyhnout panice, informoval deník Le Figaro. „Asi 25 minut po začátku jsme slyšeli exploze. Normálně se pokračovalo. Myslel jsem, že to je vtip," řekl 37letý Ludovic Klein z Limoges, který byl na zápase s desetiletým synem. "Evakuace proběhla v klidu," dodal.

Je to jako za války, řekl mladík z ulice de Charonne

V ulici de Charonne, dalším místě útoku, se ozvaly tři nebo čtyři dávky, pak jednotlivé výstřely. „Všude byla krev, na zemi lidé... Nevím, jestli byli mrtví, jsem ještě v šoku," řekl jeden z kolemjdoucích. Obyvatel ulice zveřejnil na Twitteru snímek pořízený z okna jeho bytu. Na zemi jsou vidět mrtvá těla zakrytá prostěradly. „Šel jsem si něco koupit a viděl jsem s hrůzou těla na chodníku. Lidé z oken házeli prostěradla, aby je mohli zakrýt... Je to jako za války," uvedl podle Le Figaro mladík, který bydlí vedle ulice de Charonne.

Dva zaměstnanci restaurace s rychlým občerstvením McDonald's na rohu ulic de la Fontaine-au-Roi a Faubourg-du-Temple vyprávějí, že ke střelbě došlo hned vedle bufetu. Na zemi byli prý mrtví lidé, slzy, křik, panika. Zaměstnanci utekli do prvního patra. Podle nich útok trval nejvýš minutu a půl. „Byl jsem naproti v řeckém bufetu, když přišel muž a začal střílet na lidi na zahrádce restaurace," řekl další svědek. „Vešel do vedlejšího baru a když vyšel, viděl jsem na zemi mrtvá těla... Zasaženi byli i dva lidé v autě," dodal.

Britský list The Guardian mluvil s britským psychoterapeutem Markem Colcloughem, který byl také svědkem útoku v ulicie de la Fontaine. „Byl to levák a střílel v dávkách po třech až čtyřech výstřelech. zcela záměrně, profesionálně. Zastřelil tři nebo čtyři lidi na židličkách před restaurací. Viděli jsme, jak padli k zemi. Pak se otočil a střelil do jednoho auta. Pak vešel do restaurace. Otočil se doleva a doprava a pak začal střílet. V tu chvíli jsme padli k zemi. Bylo to 15, možná 20 výstřelů. Pak všechno ztichlo," řekl.

V sobotu se k hrůznému masakru přihlásil Islámský stát

K útokům, které ochromily v pátek v noci Paříž, se v sobotu přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Ta zároveň krátce po útocích zveřejnila video, ve kterém hrozí Francii. Krátce předtím, než se IS přihlásil k útokům, označil tuto teroristickou organizaci za viníka také francouzský prezident François Hollande.

Prezident označil útoky, při nichž zemřelo nejméně 127 lidí a desítky dalších z dvou stovek zraněných bojují o život, za akt války. „To, co se stalo včera (v pátek), je válečný akt, který byl spáchán teroristickou armádou DAIŠ (IS). Byl připraven, zorganizován, naplánován v cizině s pomocí zevnitř, což se objasní při vyšetřování," řekl Hollande.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Anička Vančová