Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velkolepá pohádka o Popelce skončila tragédií. Zabila krásnou a nešťastnou Grace Kelly opravdu její nejmladší dcera Stéphanie? Tajnosti Hollywoodu

16.11.2015
Velkolepá pohádka o Popelce skončila tragédií. Zabila krásnou a nešťastnou Grace Kelly opravdu její nejmladší dcera Stéphanie? Tajnosti Hollywoodu

Foto: fotonin.com

Popisek: I když sňatek byl monackého knížete Rainiera III. s hollywoodskou hvězdou Grace Kelly mesaliancí, všichni ji milovali. Ona však ve své zlaté kleci štěstí nenašla.

Nebýt obrovské tragédie, nejspíš by se v těchto dnech konala v Monaku velkolepá oslava jejích narozenin. Život krásné hollywoodské Popelky však předčasně ukončila tragická autonehoda. A šušká se, že ji zavinila její dcera Stéphanie.

Byla to jedna z největších tragédií, která zasáhla starobylý knížecí rod Grimaldi. Serpentinami ve skalách nad Monte Carlem se 13. září 1982, ráno krátce po deváté hodině, řítil Rover P6. Poslední zatáčku ale nezvládl. Vůz přeletěl přes krajnici a zřítil se ze srázu. Monacká kněžna Patricie neboli Grace ji zaplatila životem, její tehdy sedmnáctiletá princezna Stéphanie byla zraněna. Z polohy obou těl nebylo vůbec jasné, která z obou žen tenkrát vlastně řídila, šuškalo se, že se za volantem ‘zaučovala‘ dcera. Stéphanie však mlčí jako hrob, takže pravdu se nejspíš svět nikdy nedozví.

Vycházející hvězda s legendárním Garrym Cooperem ve filmu V pravé poledne

Vycházející hvězda s legendárním Garrym Cooperem ve slavném westernu V pravé poledne

Měla být sportovkyní

Její životní pouť je velmi často přirovnávána k chudé Popelce, která se nakonec provdala za bohatého prince. Křehká plavovláska Grace Patricia Kelly se narodila 12. listopadu 1929 v americké Filadelfii, v rodině irského přistěhovalce a trojnásobného olympijského vítěze ve veslování Johna Brendana Kellyho. Otec ji odmalička vedl k udržování dobré fyzické kondice, matka Němka zase k vytrvalosti. Margaret Katherine Majer totiž vyučovala tělesnou výchovu a stala se první ženskou trenérkou dívčího atletického sboru na Pensylvánské univerzitě. Jméno Grace dostala novorozená holčička po otcově sestře, která zemřela velmi mladá, a měla tři sourozence: starší sestru Margaret Katherine, staršího bratra Johna Brendana Jr. a nejmladší sestru Elizabeth Anne. Její strýc George Kelly byl známý herec, režisér a scenárista a byl to právě on, který v Grace již v raném dětství probudil velký sen stát se slavnou filmovou hvězdou.

Jednou z jejích lásek byl legendární Clark Gable, s nímž si zahrála ve filmu Mogambo. Nakonec se ale dohodli, že osmadvacetiletý věkový rozdíl je příliš velký.

Jednou z jejích lásek byl legendární Clark Gable, s nímž si zahrála ve filmu Mogambo. Nakonec se ale shodli,
že osmadvacetiletý věkový rozdíl je příliš velký.

Již během studia na Ravenhillově akademii, prestižní katolické škole pro dívky, se Grace věnovala s matkou a sestrami modelingu na místních společenských akcích. První hlavní roli dostala v roce 1942 v představení Don’t feed the Animals (Nekrmte zvířata) a i na vysoké škole se zajímala o herectví a byla vášnivou tanečnicí. Maturovala v roce 1947 na Stevensově škole a mimo jiné bylo v její ročence napsáno Stevensovo proroctví: „Slečna Grace P. Kelly – slavná hvězda pódia i obrazovky“.

S Williamem Holdenem ve filme Venkovské děvče – za tuto roli dostala Oscara

S Williamem Holdenem ve filmu Venkovské děvče – za tuto roli dostala Oscara

Cílevědomá studentka

Přihlásila se na Bennington College, ale nevzali ji kvůli špatným známkám z matematiky, a tak po pár měsících odjela do New Yorku, kde se pokusila prosadit v divadle. Rodiče z jejího rozhodnutí nebyli nadšeni, a tak si musela přivydělávat jako modelka a účinkovala i v několika reklamách a seriálech. Zapsala se na slavnou Americkou akademii dramatických umění a byla opravdu pilnou a cílevědomou studentkou. Například si nahrávala svůj hlas na magnetofon, aby vylepšila mluvený projev. V roce 1951 dostala první malou filmovou roli ve snímku Fourteen Hours, příběhu policisty, který se snaží zabránit sebevrahovi, aby skočil z římsy výškové budovy.

Jedním z jejích milenců byl i Oleg Cassini, dvorní návrhář někdejší americké první dámy Jackie Kennedy

Jedním z jejích milenců byl i Oleg Cassini, dvorní návrhář
někdejší americké první dámy Jackie Kennedy

První významnou příležitost jí dal o rok později producent Stanley Kramer ve slavném westernu V pravé poledne a v témže roce uzavřela sedmiletou smlouvu se studiem MGM, která jí zaručovala týdenní plat 850 dolarů, což v té době představovalo velmi slušný honorář. O pár měsíců později začalo v Nairobi natáčení slavného romantického dramatu Mogambo, o kterém později prohlásila: „Jsou tři důvody, proč jsem roli v tom filmu přijala, a sice John Ford, Clark Gable a fakt, že to byl placený výlet do Afriky. Kdyby se to natáčelo třeba v Arizoně, tak bych v tom nehrála.“ Role půvabné Lindy jí ale nakonec vynesla Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a první nominaci na Oscara ve stejné kategorii.

S monackým knížetem Rainierem se setkala ve Francii a svatba byla do roka a do dne

S monackým knížetem Rainierem se setkala ve Francii a svatba byla do roka a do dne

Hitchcockova dokonalá dáma

Po úspěchu Mogamba dostala roli v legendárním krimithrilleru Vražda na objednávku, což byla její první spolupráce s režisérem Alfredem Hitchcockem. Současně se údajně sblížila s představitelem hlavní mužské role Rayem Millandem, jenž byl ale v té době již dlouho ženatý, a tak Grace za tento film sklidila nejen nominaci na cenu BAFTA, ale také pořádnou porci pomluv. Během natáčení prý mluvila s Hitchcockem i o jeho dalším hororu Okno do dvora, přestože v té době ještě nebylo vůbec jasné, kdo v něm bude hrát. Nakonec dostala hlavní ženskou roli právě Grace a časopis Variety později ve velmi pochvalné recenzi uvedl, že chemie mezi ní a představitelem hlavní role Jamesem Stewartem fungovala dokonale. „Je dokonalá dáma. Elegantní, vzdělaná, neskutečně krásná, prostě prvotřídní. Zvenčí chladná, zevnitř plná ohně,“ prohlásil o ní Alfred Hitchcock.

Civilní sňatek se uskutečnil 18. dubna 1956, den před velkolepým církevním obřadem

Civilní sňatek se uskutečnil 18. dubna 1956, den před velkolepým církevním obřadem

Během jediného roku Grace natočila pět celovečerních filmů včetně hudebního dramatu George Seatona Venkovské děvče, i když to zpočátku vypadalo, že v něm hrát nebude, protože by musela točit pro konkurenční studio Paramount, z čehož nebyli v MGM ani trochu nadšení. Grace však o roli velmi stála a pohrozila, že se sbalí a nadobro odjede do New Yorku. A právě tato role jí nakonec vynesla Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a největší úspěch v její kariéře. Jediný, kdo z jejího úspěchu neměl radost, byl otec. Johna Kellyho staršího totiž úspěchy druhé nejstarší dcery nikdy moc nezajímaly a neměl rád ani její nápadníky, na nichž vždycky dokázal najít nějakou ‘podstatnou‘ vadu.

Při církevním obřadu v chrámu sv. Mikuláše

Při církevním obřadu v chrámu sv. Mikuláše

Originální svatební dar

S mnoha muži se na plátně líbala a o řadě z nich se šuškalo, že jsou jejími milenci. Poté co se vrátila z filmového festivalu v Cannes, kde vedla americkou delegaci, začalo natáčení romantické komedie The Swan, v níž si zahrála princeznu Alexandru, kterou rodina nutí, aby si vzala svého bratrance, korunního prince Alberta. V té době si již psala s monackým knížetem Rainierem III., s nímž se seznámila v dubnu 1955 během pobytu ve Francii, ani nápadník se šlechtickým titulem ale nebyl jejímu tatínkovi právě po chuti. Přesto ji zanedlouho monacký vládce požádal o ruku a Grace souhlasila. Premiéra filmu byla naplánována na den jejich svatby.

Oficiální svatební fotografie

Oficiální svatební fotografie

Velkolepého knížecího svatebního veselí se zúčastnilo na šest stovek hostů, mimo jiné i Cary Grant, David Niven, Ava Gardner, hotelový magnát Conrad Hilton či několik diplomatů a významných politiků, a v televizi obřad sledovalo zhruba 30 milionů lidí. Po svatbě přijala Grace titul Její Knížecí Jasnost Kněžna Monacká, většinou se ale o ní mluvilo prostě jako o monacké kněžně Grace. Svatba zároveň ukončila její hereckou kariéru, přičemž všech jedenáct celovečerních filmů, ve kterých hrála, bylo z rozhodnutí jejího manžela v Monaku zakázáno.

Svatební dort krájela Grace pomocí ženichova meče. Dílo monackých cukrářů mělo šest pater, měřilo 275 centimetrů a zdobily ho komplikované detaily, například cukrová replika princova paláce či scény z historie Monaka.

Svatební dort krájela Grace pomocí ženichova meče. Dílo monackých cukrářů mělo šest pater,
měřilo 275 centimetrů a zdobily ho komplikované detaily, například cukrová replika princova
paláce či scény z historie Monaka.

Etiketa ji nebavila

Grace velmi brzy pochopila, že panovnický život ve zlaté kleci, pod neustálým drobnohledem a podle přísných pravidel sešněrované dvorské etikety, není právě procházka rozkvetlou loukou. Naštěstí ji velmi brzy pohltily mateřské povinnosti, nejstarší dcera Caroline Louise Marguerite se narodila přesně devět měsíců a čtyři dny po svatbě. Narození prvního knížecího dítěte ohlásilo jednadvacet dělových salv, byl vyhlášen státní svátek a v celém knížectví bylo v ten den šampaňské zdarma. Po necelém roce se páru narodilo druhé dítě – konečně vytoužený následník trůnu, současný vládce Albert II. Na třetího potomka si musel panovnický pár počkat dalších sedm let, nejmladší princezna Stéphanie Marie Elisabeth přišla na svět až v roce 1965.

Grace po porodu následníka trůnu, prince Alberta

Grace po porodu následníka trůnu, prince Alberta

O tom, že krásná kněžna není manželovi věrná, se jen potichu šuškalo, zato o mimomanželských poměrech knížete Rainiera věděl celý svět. Tím víc ji monačtí občané milovali. Jenže Grace nesla manželovy zálety velmi těžce a to, o čem si lidé jenom šuškali za jejími zády, mělo bohužel viditelné následky. Kněžna totiž zapíjela žal alkoholem. Její krásná tvář zhrubla, kdysi štíhlounká postava se zaoblila, výraz očí se změnil na nepřítomný. Změnila šatník, začala nosit volná kimona, aby zamaskovala tělo, opuchlé vlivem alkoholu. Měla sice všechno, nač si vzpomněla, ve zlaté monacké kleci ale nebyla šťastná. Děti v pubertě byly haštěřivé, manžel se jí odcizil a Grace se všemožně snažila uniknout způsobu života, který ji nebavil. A tak se přestěhovala do Paříže, stala se módní ikonou, oblékali ji nejslavnější návrháři. A doma i ve společnosti se v její ruce stále častěji objevoval pohár šampaňského.

Módní ikona Grace s kabelkou Kelly, která byla pojmenována na její počest při svatbě s knížetem. Byla od Hermés, a představovala symbol kvality a high society

Módní ikona Grace s kabelkou Kelly, která byla pojmenována na její počest
při svatbě s knížetem. Byla od Hermés, a představovala symbol kvality
a high society (vyšší společnosti).

Osudná zatáčka

Podzim roku 1982 trávila kněžna ve venkovském sídle v Roc Agel. Trpěla bolestmi hlavy a sedmnáctiletá dcera Stéphanie se s ní stále hádala. Nakonec se 13. září rozhodly vrátit do Monaka. Když sjížděly serpentinami k Monte Carlu, jejich vůz dostal v zatáčce smyk a zřítil se ze skalnatého srázu. Obě sice nehodu přežily, Grace ale byla v bezvědomí a den po havárii dal ve 22:30 kníže Rainier III. souhlas s odpojením od přístrojů, protože zranění jeho ženy byla neslučitelná se životem. Šuškalo se, že usedla za volant opilá, podle lékařů ji ale údajně postihla mozková mrtvice. Tělo Grace bylo vystaveno v otevřené rakvi do 18. září, poté ji pohřbili v chrámu sv. Mikuláše, v němž se před šestadvaceti lety vdávala.

Grace s rodinou na dovolené koncem 70. let

Grace s rodinou na dovolené koncem 70. let

Dcera Stéphanie utrpěla při havárii četné zlomeniny žeber, krčních obratlů a klíční kosti a brzy se vyrojily domněnky, že v osudný okamžik řídila ona. Pozice těl v havarovaném voze sváděla k tvrzení, že mohla řídit kterákoli z nich. Četník a řidič kamionu, kteří byli očitými svědky neštěstí, tvrdili, že těsně před nehodou viděli za volantem Grace. Nicméně Sesto Lipio, který dorazil k havarovanému vozu jako první, prohlásil, že u volantu sténala bolestí Stéphanie. „Přísahám, že jsem neřídila,“ zapřísahala se opakovaně zraněná princezna. A tvrdí to dodnes.

Grace Kelly v roce 1982, krátce před svou smrtí

Grace Kelly v roce 1982, krátce před svou smrtí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace