Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Člověk, kterého dobře znám a který nikdy nevydržel dlouho pracovat, byl mezi prvními, co skočili na gumový člun. Drsné svědectví o uprchlících od dívky ze Sýrie

11.11.2015
Člověk, kterého dobře znám a který nikdy nevydržel dlouho pracovat, byl mezi prvními, co skočili na gumový člun. Drsné svědectví o uprchlících od dívky ze Sýrie

Foto: Youtube, repro

Popisek: Syrská dívka, ilustrační foto

Mezi uprchlíky mířícími do Evropy se informace šíří téměř bleskově, a to především proto, že si běženci vyměňují informace na sociální síti Facebook, přičemž tamtéž přidávají své příspěvky i pašeráci, kteří kupříkladu apelují na obyvatele Blízkého východu, aby si pospíšili, pokud chtějí dorazit do EU před nástupem podzimního nepříznivého počasí pro plavbu. Žena narozená v Sýrii blíže popisuje, jak to chodí.

Server Svobodné fórum.cz uveřejnil dopis Syřanky, jejíž identitu drží v tajnosti, aby nebyl ohrožen její život. Není totiž důležité, kdo dopis napsal, ale spíše to, co obsahuje. Mimo jiné v něm najdeme i odkaz na stránky na sociální síti Facebook, kde si běženci, ale i pašeráci vyměňují informace. O cenách za cestu do Evropy, kontaktní telefonní čísla i informace o počasí, jaké panuje na cestách z Turecka do Řecka. Najdeme tam také vzkazy rodinných příslušníků, kteří doufají, že jejich šťastnější příbuzní dorazili na místo určení.

Syřanka doplnila své svědectví konkrétními příběhy lidí, o kterých slyšela, a které imigrantům příliš velkou čest nedělají. Doslechla se prý například o Syřanovi, který mohl zůstat v Abú Dhabí, ale odešel raději do Švédska, protože si zjistil, že tam jsou zadarmo školy, lékař a další služby, za které se v Abú Dhabí tvrdě platí.

„Další člověk ze Sýrie, kterého dobře znám a který je velmi líný a nikdy nevydržel v Sýrii déle pracovat, byl mezi prvními, který skočil na gumový člun směřující do Řecka a pak jel do Holandska. Těší se, že bude dostávat peníze za nic a  nyní plánuje, že do Holandska přestěhuje i svou ženu a čtyři děti,“ líčí.

Mají peníze, ale žijí z dávek

A pokračuje: „Další moje známá bohatá rodina tří sester  se dostala do Velké Británie již před několika lety s falešnými pasy. Mají peníze, ale žijí z dávek. Až dostanou občanství Spojeného království, tak se chystají odejít do Dubaje, takže opět nulový přínos pro zemi, která je přijala,“ píše s tím, že to považuje za hanebné.

„Také jste si všimli, jak tako ´azylová migrace‘ není organizována záchrannými humanitárními organizacemi? Jen obchodníky s lidmi. Posílám Vám zde odkazy na jejich facebookové stránky, kde informují lidi, jak se nelegálně nechat propašovat do Evropy, kolik komu zaplatit atd. Na Facebooku existuje více než 50 takových skupin! Většina skupin je nyní již uzavřená, což znamená, že nemůžete vidět, co se na nich už publikovalo, pakliže nejste členem takové skupiny. Ale našla jsem některé, které jsou zatím otevřené,“ píše Syřanka.

Před válkou prý Sýrie byla relativně bohatou a klidnou sekulární zemí, kde se lidem v podstatě dobře žilo. Válka všechno změnila. Problém ale je, že do Evropy většinou nemíří Syřané, ale jiní Arabové ze zemí, kde vůbec žádná válka neprobíhá. Lidé odcházejí např. ze Spojených arabských emirátů do Švédska, neboť si umějí spočítat, že na severu Evropy budou mít kupříkladu lékaře zdarma, což ve své zemi nemají.  

Další skupiny, ale uzavřené, si prý čtenáři mohou sami najít, pokud do vyhledávání napíšou arabský výraz pro migraci či uprchlíka. Autorka dopisu proto přidala i malý slovníček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace