Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhada ruského letadla: Nikdo už nepochybuje, že šlo o teroristický útok Islámského státu. A ty krvelačné hyeny, co nenávidí Rusko…, píše blogger

07.11.2015
Záhada ruského letadla: Nikdo už nepochybuje, že šlo o teroristický útok Islámského státu. A ty krvelačné hyeny, co nenávidí Rusko…, píše blogger

Foto: Youtube, repro

Popisek: Trosky ruského letounu

Velká Británie se přiklání k verzi o útoku Islámského státu na ruské letadlo, britská zpravodajská služba zachytila totiž komunikaci, která naznačila zorganizování velkého teroristického útoku v oblasti Sinajského poloostrova. Pravděpodobnost, že byla na palubě ruského stroje bomba, připustil i americký prezident Barack Obama.

Právě toto odhalení přimělo premiéra Davida Camerona, aby veřejně promluvil o pravděpodobnosti pumového atentátu. Napsal to na svém webu britský list The Daily Telegraph.  Britský ministr zahraničí Philip Hammond považuje za „velmi pravděpodobné“, že na ruské letadlo spáchala atentát odnož radikální skupiny Islámský stát (IS), působící na Sinajském poloostrově. V troskách letadla, které se minulý týden zřítilo nad severem poloostrova, zemřelo 224 lidí. Stroj patřil ruské společnosti Kogalymavia, která dnes zastavila lety všech svých airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu. Británie a Irsko zastavily ve středu odlety svých letadel z letoviska Šarm aš-Šajch, odkud letadlo v sobotu startovalo, a Británie na letiště poslala své experty.

O možnosti, že byl na letadlo spáchán pumový atentát, poprvé otevřeně hovořily ve středu Británie a Spojené státy. Egypt ale oficiálně ještě vyšetřování neukončil a jeho ministr zahraničí Samí Šukrí řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena. Právě dnes přitom zahajuje návštěvu Británie egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Je velmi pravděpodobné, že za pádem letadla je opravdu IS

Hammond na dotaz, zda si myslí, že je za havárií IS, odpověděl: „Sinajská skupina IS se přihlásila k odpovědnosti za pád ruského letadla hned po havárii. Prověřili jsme všechny dostupné informace včetně tohoto oznámení a dospěli jsme k závěru, že je to velmi pravděpodobné.“

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil rozhodnutí Británie zastavit lety ze Šarm aš-Šajchu za projev nesouhlasu Londýna s ruskými vojenskými akcemi v Sýrii. „Existuje geopolitický nesouhlas s ruskými akcemi v Sýrii,“ citovala ho agentura RIA Novosti.

Egypt je oznámením Londýna překvapený

Egypt od samého začátku trvá na tom, že je předčasné spekulovat o příčině neštěstí, dokud nebude ukončeno vyšetřování. Ministr Šukrí stanici CNN řekl, že je překvapen oznámením Londýna, že za pádem letadla je bomba. „Musí se to zjistit vyšetřováním a nelze přijímat opatření, která mohou mít nepříznivé dopady. Mnoho Egypťanů je zcela závislých na cestovním ruchu,“ řekl ministr. Prezident Sísí má dnes jednat s britským premiérem Davidem Cameronem.

Na výsledek vyšetřování chce vyčkat například i Německo. Tamní ministerstvo zahraničí zatím žádné bezpečnostní upozornění pro turisty ani cestující do Egypta nevydalo. Německé aerolinky proto lety do Šarm aš-Šajchu vypravují i nadále. Největší německá letecká společnost Lufthansa však stále udržuje v platnosti své rozhodnutí z počátku týdne, že se její letadla při dálkových cestách vyhýbají přeletu Sinajského poloostrova.

Na palubě ruského airbusu bylo 224 lidí. Ruská společnost Kogalymavia bezprostředně po havárii tvrdila, že letoun byl ve výborném technickém stavu. Ve čtvrtek ale ruský Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor oznámil, že společnost zastaví provoz všech svých airbusů a stroje projdou dodatečnou kontrolou. Úřad nařídil zastavit lety této společnosti už v neděli, ale Kogalymavia tehdy sdělila, že žádné nařízení k ní nedorazilo.

Podle zpravodajců USA stojí za pádem ruského letadla teroristé

Sobotní pád ruského dopravního letadla v Egyptě způsobila podle amerických zpravodajských zdrojů nejspíš bomba, kterou do stroje umístili radikálové z organizace Islámský stát (IS) nebo z některé skupiny blízké IS. Uvedla to už ve středu televize CNN, která se odvolává na nejmenované americké činitele.

Zdroj CNN upozornil, že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. „Rozhodně ale panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle," citovala amerického činitele televize. Jeho vývody se údajně opírají o zpravodajské poznatky získané před sobotní katastrofou na Sinajském poloostrově, ale i po ní. Spojené státy prý neměly před pádem letadla spolehlivé ani ověřené informace o konkrétní hrozbě. Před incidentem ale "docházelo na Sinaji k aktivitě, která vyvolala naší pozornost," uvedl zdroj CNN.

Experti nejprve musejí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí

Jiný představitel amerických úřadů televizní stanici řekl, že zpravodajské informace týkající se Islámského státu jsou částečně založeny na sledování vnitřní komunikace teroristů. Tyto informace jsou odlišné od těch, jež teroristická organizace veřejně prezentuje ve zprávách o odpovědnosti za provedené útoky.

Ruská agentura TASS před dvěma dny uvedla, že katastrofu letadla, při níž zahynulo 224 lidí, způsobil výbuch jednoho z motorů. Odvolává se přitom na zprávy egyptských vyšetřovatelů, publikované v místním tisku. Dosavadní poznatky ale prý nenaznačují, že by havárie byla výsledkem teroristického útoku. Explozi údajně potvrdily záznamy z černých skříněk. Co výbuch způsobilo, bude předmětem dalšího vyšetřování.

Experti nejprve musejí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí a předměty a fragmenty letadla, které dopadly na zem. Musejí zjistit, zda nesou stopy výbušniny, nebo zda exploze byla důsledkem technického selhání. Rozbor technických parametrů letu podle ruské agentury svědčí o tom, že letoun padal velmi rychle.

„Analýza dat dokládá mohutný výbuch, okamžitý výpadek všech motorů, vzplanutí části trupu a rozpad letounu ještě ve vzduchu," cituje TASS informaci egyptských vyšetřovatelů.

Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je prý poškozená

Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí, který se na zjišťování příčin tragédie rovněž podílí,  oznámil problémy při analýze hlasových záznamů v černých skříňkách. Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je podle německého úřadu poškozená a dešifrovat její obsah se zatím nedaří.

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byly na místě pádu letadla nalezeny dokumenty a předměty, které "mají význam pro vyšetřování okolností nehody," uvedla agentura Interfax. Další podrobnosti Markin agentuře nesdělil.

Letecký publicista: Ruský letoun měl bombu na palubě

Letecký publicista Ladislav Keller byl hostem úterní Kauzy dne na Rádiu Impuls. Hovořil o tragédii ruského letounu nad egyptskou Sinají, kde zemřeli všichni cestující i posádka.

„Indicie naznačují, že šlo o bombu na palubě. Tenhle fenomén už tady dlouho nebyl. Naposledy se objevil podobný případ v roce 2004 v Moskvě. S velkou pravděpodobností to bude podobný případ. Vyšetřování ukazuje, že v zadní části trupu jsou ohnuté plechy zevnitř ven,“ poznamenal publicista.

Je jasné, že se letadlo rozpadlo už ve vzduchu, a je absolutně vyloučeno, aby se letadlo rozpadlo samo od sebe. Nicméně bude ještě dlouho trvat, než se dozvíme závěry z vyšetřování. Jak v Egyptě, tak v Rusku jsou velká bezpečnostní opatření, ale ukazuje se, že ani sebelepší ochrana nemusí fungovat stoprocentně.

Takové hyeny. Kdo má rád Rusko, ať raději nečte…

Až v hyenismus se u některých Čechů dostala nenávist k Rusům, silně živená propagandou televize a novin. Na svém blogu na serveru iDnes.cz to tvrdí překladatel, publicista a básník Ondřej Mrázek. Zaujalo jej totiž to, že pod zprávami o pádu ruského letadla nad Sinajským poloostrovem, který si vyžádal 224 obětí, se objevily nenávistné protiruské příspěvky.

Podle Mrázka se u nás nenávist k Rusům dostala do stadia,  že mutuje v těžkou chorobu jménem hyenismus. „Hyeny mezi námi se radují ze smrti lidí, s nimiž se zřítilo letadlo na cestě z dovolené. Jsou chvíle, kdy se stydím za to, že jsem Čech,“ píše Mrázek na svém blogu.

A svěřil se s tím, že když se po pár hodinách po vydání zprávy o pádu letadla podíval do diskuze pod článek, otřásl se hnusem. „Rozum mi nebere, jak může někomu přinášet radost smrt a utrpení ostatních. Kolik cynismu v sobě musí mít někdo, kdo pod tak tragickou zprávu napíše třeba větu 'Fuj, kdyby spadlo české letadlo, tak rusofilové nebudou tak bečet'. Nebo kdo schovává svůj hyenismus za rádoby černý humor a naťuká: Nepodařený sebevražedný útok na Izrael?“ ptá se Mrázek.

Stýská si též, že „mezi odpornými hyenami, smějícími se těm 224 lidem, kteří byli ještě v půl deváté ráno naživu, se najdou i morální učitelé a hlasatelé jediné správné cesty zblbnutí propagandou z televize a novin, kteří krvelačně volají: ´Boží trest za okupaci Krymu a Ukrajiny!´ Je tohle normální? To jsme opravdu my, Češi? Opravdu nám tak vygumovali mozky? Jsme tak trapní a blbí, nebo jen navedení?“ ptá se. Podle Mrázka jde v tomto případě o nejpodlejší formu náboženského fanatismu.

Mrázek se domnívá, že tímto způsobem si zakomplexovaní jedinci lížou své duševní rány a tetelí se slastí pod ochranou anonymity. „Jenomže ta nenávist k někomu jen proto, že se narodil jinde než my a mluví jinou řečí, je přítomná všude kolem. Tudy vede cesta ani ne do pekel, ale s odpuštěním do hoven,“ dodal Mrázek.

JXD: Putin bojovníky Islámského státu zmasakruje

Tím, že teroristé z Islámského státu s největší pravděpodobností položili bombu do ruského civilního letadla, které pak spadlo nad Sinajským poloostrovem, učinili islámští radikálové základní strategickou chybu. Ta v důsledku povede ke konci IS, soudí komentátor Jiří X. Doležal, který se o tom rozepsal na serveru Reflex.cz.

Doležal připomíná, jak Rusko v minulosti zatočilo s teroristy v případě jejich útoku buď na moskevské divadlo Dubrovka, nebo na školu v Beslanu. „Ruské úřady na místě přistoupily k tradičně ruskému řešení: Bez ohledu na civilní oběti teroristy na místě pozabíjely,“ připomíná Doležal.

Poslední útok IS na ruské letadlo podle něj s největší pravděpodobností vyvolá podobnou reakci. „Nezapomínejme, že jde o největší leteckou katastrofu v dějinách ruského létání. Lze tedy očekávat, že Putin se pomstí – tak, jak má Rusko ve zvyku,“ míní publicista.

A rovnou přidává předpověď toho, co prý bude následovat. Podle něj v řádu dní zahájí ruská armáda masivní letecký a raketový útok na území Islámského státu, který bude veden zcela bezohledně k civilistům, a tudíž bude i mnohem účinnější než spojenecké bombardování.

„A věřím, že – čistě pro posílení mezinárodní prestiže – Putin bojovníky Islámského státu zmasakruje,“ dodal Jiří X. Doležal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace