Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Krajské investice pod dohledem. Hejtman pozval odborníky

06.05.2013
Krajské investice pod dohledem. Hejtman pozval odborníky

Autor: Středočeský kraj

Popisek: Nový Odbor investic bude pořádat soutěže na dodavatele a dohlížet na to, aby realizace projektu řádně proběhla, vysvětlil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Pochybením, která provázejí regionální projekty, chce středočeské hejtmanství zabránit prostřednictvím nového Odboru investic. Jeho úkolem bude dohlížet na krajské stavby a zodpovídat za jejich důslednou kontrolu. Nedávná kontrola totiž ukázala, že tomu tak vždycky není.

Více než musel kraj například zaplatil za rozhlednu Čížovka, kladenským cyklostezkám je vytýkán nekvalitní povrch a v hledáčku policie je samotný vznik leteckého muzea v Mladé Boleslavy, jehož projekt měl skončit, když na něj kraj nedostal dotaci. Ne všechny zakázky zkrátka v kraji vyšly na výbornou a tomu by nový odbor do budoucna měl zabránit.

Systém doposavad fungoval tak, že na konkrétní projekty dohlíželi úředníci z příslušných odborů, pod jejichž kompetenci stavby patřily, ale kteří investicím mnohdy nerozuměli. "Nemají vždy vzdělání a neměli vždy potřebnou odbornost na řešení dané investice," přiznal ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina. A jsou to právě úředníci, na jejichž hlavy mnoho pochybení v investičních projektech padá. A tomu by podle vedení Středočeského kraje měl být konec.

Odpovědnost v rukou specialistů

V novém odboru, který bude mimo jiné pořádat soutěže na dodavatele, budou soustředěni výhradně odborníci – stavaři, kteří nejenže budou na kontrolu investic řádně připraveni, především ale za „své“ projekty ponesou odpovědnost. „Investiční akci si převezmou ihned po jejím vysoutěžení a dohlédnou na to, aby realizace projektu proběhla řádně,“ vysvětlil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák, který si od změny slibuje, že na každou stavbu budou dohlížet úředníci, kteří ji skutečně budou rozumět. „Za rekonstrukci školy již nebude zodpovídat bývalý učitel, ale stavební inženýr,“ doplnil hejtman Josef Řihák.

Nové oddělení, jejichž šéfa úřad momentálně hledá ve výběrovém řízení, zaměstná deset až dvanáct lidí. Podle hejtmana Řiháka je důležitá skutečnost, že nově přijatá organizační změna nebude znamenat navýšení počtu úředníků krajského úřadu. „Do nového odboru budou přesunuti odborníci, kteří měli až dosud realizaci staveb na starosti v jiných odborech.“ Co tedy konkrétně bude v popisu jejich práce? "Jednání s projektanty, se stavební firmou, účast na kontrolních dnech, aby byl dodržen harmonogram, aby nedocházelo k přečerpávání rozpočtu," dodal novinářům Martin Šidlo.

Opozice vznik nového odboru v podstatě vítá s dodatkem, že si kraj bude muset ohlídat, aby ten, kdo na novém odboru bude pracovat byl neúplatný. A to je v české kotlině docela těžký úkol.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace