Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Devět tisíc dolarů denně na ruku. To je prý ale málo, v tomhle bysnysu je už moc lidí, stěžuje si turecký převaděč. Kdo na uprchlících vydělává a kolik? Z toho až přechází zrak

05.11.2015
Devět tisíc dolarů denně na ruku. To je prý ale málo, v tomhle bysnysu je už moc lidí, stěžuje si turecký převaděč. Kdo na uprchlících vydělává a kolik? Z toho až přechází zrak

Foto: Hans Štembera

Popisek: Novinářka Petra Procházková je vždycky tam, kde se něco děje

Redaktorka Lidových novin Petra Procházková se vypravila do Turecka, sledovat na pobřeží naloďování běženců, mířících již několik měsíců po statisících do Evropy. Přináší příběh syrské rodiny, která jí vykládá, že v Evropě bude OK, a poté sleduje, jak se stovky dalších naloďují. Od jednoho z převaděčů kromě toho získala neobyčejně zajímavé informace o výdělcích v tomto zvláštním byznysu. Svoji reportáž publikovala na webu Lidovky.cz.

„Syria, Syria," zašeptala prý Procházkové hlava, která vykoukla ze křoví. Muže v béžové čepici následují ze křoví dvě mladé ženy, jedna s miminkem v náručí, shrbená babička a dalších sedm lidí. Nad sráz nad pláží je prý přivezl převaděč v bílém mikrobusu. Po kamenitém srázu sestoupili k moři, kde ale zjistili, že se kvůli počasí nedá odplout.

Procházková pak líčí jejich peripetie, od útěku z města, obsazeného Islámským státem, po to, jak se ženě s dítětem udělalo špatně. Oba prý mají skelný pohled a jsou očividně nemocní. Procházková jim představí Českou republiku jmény „Pavel Nedvěd“ a „Petr Čech“ a hned si tím prý získá jejich důvěru. Začal se na ni prý usmívat i negramotný Afghánec, který také patřil ke skupině vylezlé ze křoví.

Během hodiny a půl sedmnáct člunů

Nocovat prý budou muset pod širákem, protože poslední peníze mají na převoz. Ostrov Lesbos, jejich vysněná meta, je prý asi hodinu plavby, ze srázu na něj je vidět. „Tam OK,“ ujišťuje otec syrské rodiny.

Zatímco tato skupina měla toho dne smůlu, jiným se prý plavba povedla. Pro představu: Na nijak frekventované cestě ze zapadlého městečka Behram Procházková napočítala během hodiny a půl sedmnáct člunů. Na každém z nich se plaví přibližně 50 (ale maximum je až 80) běženců. Z toho si lze udělat představu, jaký je zde provoz.

Za každého převezeného tisíc dolarů

Převaděči z nich mají tučné zisky. Za každého převezeného kasírují tisíc dolarů, slevy se nedávají. Do člunu se jich vejde 50-80 a může se i několikrát za den otočit - cesta z Turecka na řecký ostrov Lesbos trvá za příznivých okolností asi hodinu. Další příplatky jsou za poskytnutí vesty a existuje dokonce balíček „all inclusive“, i s občerstvením. Pokud jde o náklady převaděčů, pořádný člun s motorem se dá pořídit za osm tisíc dolarů. Podřadné čínské výrobky i za polovinu, ale u nich je zase takřka jistota potopení.

Převaděči sami s novináři odmítají mluvit, obvykle na ně prý ukazují mezinárodně srozumitelné gesto podříznutého krku. Procházková však pohovořila s jedním z nich, kterého představila, že je „z bývalé Jugoslávie", a poté našla jistého německého Turka, který si stěžoval, že do akce převezení běženců musí být kvůli logistické náročnosti zapojeno příliš mnoho lidí, takže jeho denní výdělek „na ruku“ je prý jenom osm až devět tisíc dolarů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová