Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ty opravdové hrůzy prý čekají na děti imigrantů paradoxně až v Evropě. Sexuální násilí, obchod s bílým masem, „dárci orgánů“. Třináctiletou znásilnili imigranti přímo v táboře

03.11.2015
Ty opravdové hrůzy prý čekají na děti imigrantů paradoxně až v Evropě. Sexuální násilí, obchod s bílým masem, „dárci orgánů“. Třináctiletou znásilnili imigranti přímo v táboře

Foto: huffingtonpost.com

Popisek: Afghánská dívka s mladší sestrou. Mladé ženy a děti se stávají oběťmi násilí i v uprchlických táborech. Často velmi drastické případy se úřady snaží tajit. Ilustrační foto

Drastické záběry na zubožené děti imigrantů jsou oblíbeným tématem médií. O hrůzách, které je čekají až na evropském kontinentu, se ale nemluví. Nejspíš proto, že je to už opravdu hodně silná káva.

Web švédského deníku The Local, který vydává zprávy v angličtině, informoval, že více než tisíc mladistvých, převážně dětí, kteří letos dorazili jako uprchlíci do Švédska, již zmizelo ze zařízení pro uchazeče o azyl ve švédském Trelleborgu. Upozorňuje na to na blog.idnes.cz Karel Wágner. „Nejméně polovina z 1900 mladistvých odešla bez našeho souhlasu. Nevíme, kde jsou. Nemáme možnost, jak jim zabránit v odchodu. Nemůžeme ve dne v noci stát u jejich lůžek,“ reagovala na dotazy novinářů starostka Agneta Sjölund. Přitom úřady očekávají, že do konce letošního roku dorazí do Švédska zhruba 12 000 dětí bez doprovodu dospělých. Co s nimi ale bude dál a kolik z nich se beze stopy ztratí? Na tuto otázku nedokážou odpovědět policisté ani zaměstnanci evropských úřadů a organizací, které se mají o dětské uprchlíky starat.

Sexuální násilí je tabu?

Nedávno se provalilo, že třináctiletá muslimská dívka, která s matkou utíkala do Evropy před „kulturou sexuálního násilí“ ve své zemi, byla znásilněna imigranty v uprchlickém táboře v německém Detmoldu. Stalo se to v červnu a policie případ tajila. Poté co se provalil, tamní policejní šéf Bernd Flake to zdůvodnil ochranou identity oběti. „Budeme pokračovat v dané politice (tedy neinformování veřejnosti – pozn. red.) při každém zločinu, spáchaném imigranty v těchto zařízeních,“ prohlásil. S takovou ‘politickou korektností‘ se ale zahraniční novináři ani organizace ochránců lidských práv nechtějí smířit.

Nejhorší situace je údajně v uprchlickém táboře v Giessenu, kde žije na americké základně zhruba 5000 běženců a kde podle obhájců lidských práv dochází k častému znásilňování žen a dětí. Podle investigativních novinářů je však tato praxe ve skutečnosti rozšířena po celém Německu, přičemž úřady o všech případech záměrně mlčí., upozorňuje Wágner a cituje aktivistky z organizace Women for Women Refugee, které žádaly o nápravu hesenské ministerstvo sociálních věcí. „Je bohužel skutečností, že ženy a děti jsou naprosto nechráněné. Tato situace nahrává mužům, kteří považují ženy za svůj majetek a zacházejí s nimi doslova jako s lovnou zvěří. Následkem toho je hlášen nespočet případů znásilnění, sexuálního zneužívání a vynucené prostituce. Rozhodně přitom nejde o ojedinělé incidenty,“ konstatují.

Policie v Giessenu podle zveřejněných prohlášení připouští, že se „pravděpodobně děje mnoho případů sexuálního zneužívání“, které ani nejsou nahlášeny. „Víme o tom, že se tam znásilňuje,“ prohlásila dokonce pro místní noviny radní Astrid Eibelsheauser. Situace prý ‘zaskočila‘ i federálního komisaře Johannes-Wilhelma Roeriga, zabývajícího se ochranou dětí před sexuálním zneužíváním. „Jsem skutečně hluboce znepokojen tím, čemu musí děti v uprchlických táborech čelit. Nejsou tam před tímto nebezpečím zdaleka chráněny tak, jak by tomu mělo být,“ nechal se slyšet.

Rozmáhá se výnosný byznys – obchod s lidmi

Podle britského deníku Daily Mail již soud usvědčil skupinu slovenských Romů dokonce z obchodování s lidmi. Do země lákali ženy, nutili je k prostituci a následně je prodávali mužům, usilujícím o získání občanství Evropské unie. Kupci byli nejčastěji z Indie a Pákistánu a policie se začala o toto ‘podnikání‘ zajímat až poté, co jeden z pákistánských kupců zakoupenou mladou ženu znásilnil tak brutálně, že téměř vykrvácela. „Máme k dispozici mimo jiné zprávy, že děti obchodníkům s lidmi platí sexem, aby přežily a mohly pokračovat ve svém útěku,“ oznámila mluvčí UNHCR Melissa Fleming. Děje se to prý, když jim dojdou peníze nebo jim byly cestou ukradeny. K násilí ale nedochází pouze v uprchlických táborech, ale také na železničních a autobusových zastávkách či v parcích.

Poslanci dolní komory nizozemského parlamentu jsou v současné době šokováni zprávami o dětských nevěstách a jejich velkém počtu v Nizozemí. V případě imigrantů jsou totiž sňatky s dětmi tolerovány, například když je svazek zaregistrován v zemi původu. Stává se ale, že si migrant cestou vybere pomocí smartphonu dětskou nevěstu a úředníkům pak tvrdí, že si ji vzal podle kmenových zvyklostí. Aktuální čísla nejsou oficiálně zveřejňována, podle Ineke van Winden z Centra proti obchodu s dětmi a obchodu s lidmi (CKM) se ale počet dětských nevěst, přicházejících do Nizozemí, proti loňsku nejméně ztrojnásobil.

Navíc se kolem azylových táborů často potloukají muslimové, kteří hledají mezi nezletilými imigrantkami ‘nevěstu‘. Ve skutečnosti ale někteří hledají jen další oběť pro dětskou prostituci, a v takovém případě se to týká i chlapců. Šéf frakce sociálních demokratů (PvdA) Richard Joling v nizozemském parlamentu označil počty dětských nevěst za šokující a rozhořčeně prohlásil: „Jako vláda tak přiznáváme, že tyto dívky jsou sexuálně zneužívány. Považuji to za velmi zavrženíhodné.“

Končí děti ve spárech obchodníků s orgány?

Záhadné mizení dětských imigrantů není nic nového. Karel Wágner připomíná, že se o této problematice psalo i u nás dokonce již v roce 2002. V článku, dostupném na serveru Českého rozhlasu, tenkrát Markéta Mikušková z úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky uvedla, že od ledna 1999 do června 2001 bylo v České republice zadrženo a přijato do azylové procedury 752 dětí a z tohoto počtu jich následně 635 zmizelo. „Prostě ty děti se nepodaří dohledat nejenom na našem území, ale ani v zahraničí, to znamená v Německu, Rakousku, sousedních zemích,“ konstatovala.

„Setkali jsme se například konkrétně s příkladem z Rumunska, kde byly vráceny děti, protože se živily kriminální činností ve Francii. A vlastně při návratu se zjistilo, že ten, kdo je vyslal na cestu a kdo spoléhal na to, že mu přinesou peníze, byla právě jejich maminka. Potom jsou ty horší možnosti, že jsou děti obchodovány zejména za účelem prostituce, méně často pak pornografie. A neexistují sice důkazy, ale existuje možnost, že můžou být obchodovány pro orgány,“ dodala Miklušková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace