Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nabídli nám 540 eur, to je prostě málo. V táboře jsou jen dvě jídla denně, zákaz vycházení… Vypráví uprchlík o Německu pro britský deník The Telegraph

29.10.2015
Nabídli nám 540 eur, to je prostě málo. V táboře jsou jen dvě jídla denně, zákaz vycházení… Vypráví uprchlík o Německu pro britský deník The Telegraph

Autor: The Telegraph, repro

Popisek: Nawaf Alias se synem

Do Evropy stále proudí tisíce uprchlíků z Blízkého východu a Afriky, pro které kýžený cíl představuje především „ráj“ v Německu. Někteří z těch, kteří do své vysněné země dorazili, však již ze svého snění vystřízlivěli a chtějí zpátky domů. Nejsou spokojeni s podmínkami ve zdejších uprchlických táborech. Minulý týden se například do kurdské části Iráku vrátilo z Německa padesát Kurdů, informuje britský The Telegraph.

Než se irácký Kurd Momamed Aziz Qadir dostal do vysněného Německa, stálo ho to velké úsilí. Nejdříve šel osm hodin pěšky do Turecka a poté strávil dvacet hodin na páchnoucím nákladním voze. Nyní se ale vrací zpět do své rodné země. On a s ním mnozí další uprchlíci, kteří budou dle svých slov raději čelit nebezpečím v Iráku než pobývat v uprchlickém táboře v Evropě. „Když jsem poprvé vstoupil do tábora, byl jsem šokován. Cítil jsem se jako občan druhé kategorie, kterého nikdo nerespektuje,“ vypráví čtyřiadvacetiletý Qadir. Že jeho postoj není mezi uprchlíky ojedinělý, potvrzují také údaje uprchlických agentur. Zpátky domů se údajně vrací tisíce Syřanů, Iráčanů a Afghánců.

Z kurdské oblasti v Iráku od loňského roku odešlo podle iráckých úřadů asi 25 000 obyvatel. Například minulý týden se do hlavního města regionu Erbilu vrátilo padesát Kurdů z Německa. Kurdský mladík Qadir strávil dva a půl měsíce v uprchlickém táboře na předměstí Berlína. Snil o tom, že si v Německu otevře pizzerii a vydělá dostatek peněz, z nichž část bude moci posílat své rodině v Erbilu. Počítal také s tím, že se v Německu ožení a bude v této zemi vychovávat své děti. Z Turecka na Balkán se vezl v chladícím nákladním voze. „Sotva jsme se tam vešli. Měli jsme všichni kolena skrčená u hrudi. Stěží se tam dalo dýchat. Byl to skutečně nelidský způsob přepravy,“ dělí se s o nepříjemné zkušenosti s redaktory britského deníku.

Můj syn byl smutný a vystrašený

Ale ani po příchodu do uprchlického tábora v Německu si prý příliš nepolepšil, protože podmínky se zde v důsledku nepolevující migrační vlny razantně zhoršily. Příděl potravin pro zdejší obyvatele se snížil na dvě jídla denně a byl vydán zákaz vycházení. „Situace v táboře se opravdu značně zhoršila a já si říkal, že lépe mi bude v mé rodné zemi,“ říká kurdský mladík, jenž se aspoň má kam vrátit. To další navrátilec, pětatřicetiletý jezíd  Nawaf Alias, takové štěstí nemá. Po návratu z Německa nyní přebývá poblíž kurdského města Dohuk v uprchlickém táboře v jednom nuzném stanu. Jeho vesnici totiž obsadil Islámský stát a znemožnil mu tak návrat. Převaděčům zaplatil 20 000 dolarů, aby jej dostali do Německa.

„Německá vláda nabídla mně a mému synovi 540 eur, ale to bylo prostě málo. Můj syn byl smutný a vystrašený, protože tam neměl přátele ani příbuzné. Zdejší komunita nás přivítala zpět. Přátelé k nám chodí na návštěvu, dají si pivo a cigaretu a společně poklábosíme. Vše se prostě vrátilo do starých kolejí,“ říká smířeným hlasem muž, který vyměnil bezpečí v Německu za nejistotu ve své vlastní zemi, která se utápí v teroru. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace