Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V devíti cigarety a alkohol, ve dvanácti kokain. Proč nedá holywoodská „železná lady“ bez cvokaře ani ránu a co má se Spielbergem? Tajnosti Hollywoodu

30.10.2015
V devíti cigarety a alkohol, ve dvanácti kokain. Proč nedá holywoodská „železná lady“ bez cvokaře ani ránu a co má se Spielbergem? Tajnosti Hollywoodu

Autor: theguardian.com

Popisek: Slavná vyvrhelka Drew Barrymore je od čtrnácti let odkázána pouze sama na sebe a dokázala zvítězit nad alkoholem i drogami. Není divu, že jí v Hollywoodu přezdívají železná lady.

Matka z ní chtěla mít dětskou hvězdu a povedlo se. Jenže ji svou nezodpovědností málem zabila. Díky komu se slavná herečka vyhrabala z nejhoršího bahna a proč byla uznána plnoletou již ve čtrnácti letech.

Před kamerou je stoprocentní profesionálka, velí prosperující producentské firmě, a přesto si dokázala uchovat neodolatelný úsměv a vřelost, kterou okouzlila svět jako dětská hvězda. Málokdo ale ví, že ji navzdory úspěchům stále ještě občas přepadají záchvaty nezvladatelné úzkosti. „Doktoři říkají, že je to jenom moje představa,“ říká. „Když se mi ale svírá krk, točí hlava, nemůžu popadnout dech, je mi vedro a na omdlení a mám pocit, že umřu, to si jenom namlouvám?“

Sedmiletá Drew v E.T.-Mimozemšťanovi, čtvrtém nejúspěšnějším filmu všech dob

Vyšla dětská hvězda: Sedmiletá Drew v E.T.-Mimozemšťanovi, čtvrtém nejúspěšnějším filmu všech dob

Rodina se špatnou pověstí

Drew Blyth Barrymore se narodila 22. února 1975 v kalifornském Culver City a její předkové jí vybudovali pro vstup do světa showbyznysu opravdu mimořádně pevné základy. Je vnučkou hollywoodské legendy 20. století Johna Barrymore, který stanul naposledy před kamerou ještě ve čtyřiaosmdesáti letech, a neméně slavné Dolores Costello, jejíž rodiče patřili k hvězdám němého filmu. Bohatou filmografií se mohou pochlubit i její matka Jaid a otec John Drew, který v listopadu 2004 zemřel. O své neuvěřitelně silné vůli přesvědčila již mnohokrát. V sedmi letech se stala živitelkou celé rodiny a všichni na ni ochotně naložili povinnosti, pod nimiž by se zhroutil nejeden dospělák. Bylo veřejným tajemstvím, že se v její rodině dědí nejen talent, ale také sklon k alkoholismu. „Naše rodina měla v Hollywoodu tu nejhorší pověst,“ připouští Drew.

Třináctiletá Drew s matkou a manažerkou Jaid

Osmiletá Drew s matkou a manažerkou Jaid

Od sedmi let živila rodinu

Na její kariéře začala nepříliš úspěšná matka Jaid pracovat velmi brzy, v první reklamě se Drew objevila v pouhých devíti měsících. Jaid ochotně zapomněla na svoji hereckou profesi a stala se dceřinou manažerkou. Drew prožila před kamerami prakticky celé dětství. První roli dostala ve třech letech v romanci Suddenly, Love, o dva roky později v hororu Mutace a v sedmi se zúčastnila konkurzu na roli Carol Ann v hororu Poltergeist. Sice neuspěla, ale díky tomu ji objevil Steven Spielberg, který ji nechal ztvárnit roztomilou Gertie ve čtvrtém nejúspěšnějším filmu všech dob E.T.-Mimozemšťan.

S otcem Johnem Drew Barrymorem

Hrdý otec John Drew Barrymore s vycházející dětskou hvězdou

Slavný režisér ji tak okouzlil, že ho požádala, zda by se nestal jejím kmotrem. A Spielberg souhlasil. Mimo jiné se stala i do té doby nejmladším hostem populární show Saturday Night Live. Měla tehdy falešné přední zuby, které měly zakrýt prázdnotu po právě vypadaných mléčných, jenže se jí s nimi špatně mluvilo, a tak je prostě vyplivla a pohodila na stolek před konsternovaného moderátora Johnnyho Carsona, kterého po celou dobu vyváděla z míry. Byla totiž nejen úžasně pohotová a vtipná, ale navíc s ním koketovala jako dospělá.

Desetiletá Drew na večírku

Desetiletá Drew na večírku

V devíti chodila po mejdanech

V pouhých devíti letech zakotvila v seznamu dvanácti nejnadějnějších hereckých talentů na světě, současně ale odstartoval její strmý pád. Málokdo v té době tušil, že je její otec John násilník a alkoholik, a matka Jaid, která se narodila v roce 1946 v Německu ve sběrném táboře pro maďarské uprchlíky, zůstala věčným dítětem, kterému pojem rodičovská zodpovědnost vůbec nic neříkala. Právě v té době se rodiče rozvedli a Jaid teprve devítiletou holčičku vzala do nechvalně proslulého newyorského klubu Studio 54, který byl synonymem nevázanosti a zkaženosti. Drew se tam poprvé setkala s drogami a poprvé ji také mladí muži zvali na taneční parket. Pak už chodila s partou matčiných přátel večer ven až pětkrát týdně. Není divu, že to její stále ještě dětská duše nemohla zvládnout. V devíti začala pít a kouřit, v deseti sáhla po marihuaně a ve dvanácti po kokainu.

V roce 1996 v hororu Vřískot

V roce 1996 v hororu Vřískot

Matka ji šoupla do ústavu

První pokus o léčení dopadl špatně, naopak vyvrcholil pokusem o sebevraždu. Matka, která si s její výchovou do té doby vůbec nelámala hlavu, si s ní nevěděla rady, a tak ji ve třinácti letech poslala do ústavu, v němž se Drew léčila ze závislosti na alkoholu a drogách. „Byla jsem vyděšená, kam jsem se to dostala. Opravdu jsem se bála, že tam umřu. Nejhorší bylo zjištění, že jsem opravdu úplně sama… Bylo to hrozné. Zlobila jsem se na celý svět. Pak jsem se jednou sama sebe zeptala: Na co jsi vlastně naštvaná? Ten vztek jsem ze sebe dostala. Rodiče tam nebyli, no a co? Koho to zajímá? Spousta lidí nemá rodiče. Byli prostě pryč a nemohli za mě nic udělat, musela jsem to zvládnout já,“ prozradila v rozhovoru pro britský deník The Guardian a dodala: „Trvalo to rok a půl, ale potřebovala jsem to. Potřebovala jsem tuhle šílenou disciplínu. Můj život nebyl normální, potřebovala jsem tuhle hroznou změnu.“

S prvním manželem Jeremy Thomasem

S prvním manželem Jeremy Thomasem

Tvrdá škola života

Přes trable a závislosti nakonec Drew projevila obrovskou dávku zdravého rozumu, pudu sebezáchovy a silné vůle, bez níž by se po šikmé ploše sotva vyškrábala zpátky. „Byla to pro mě důležitá zkušenost. Sice nesmírně pokořující, ale velmi mě zklidnila. Asi to bylo nutné, protože jsem se tam naučila respektovat druhé. Co mě měli naučit rodiče, to za ně nakonec udělal život. Sice jsem k tomuto poznání přišla velmi odlišným způsobem než druzí, ale pořád jsem to já,“ zhodnotila Drew nejkrušnější období svého raného mládí. Nakonec to byla právě tato výchovná instituce, která navrhla její trvalé oddělení od matky, a tak ji v pouhých čtrnácti letech úřady prohlásily za plnoletou. Sice musela nadále nést za své činy plnou odpovědnost, mělo to ale i výhodu – už nemusela rodičům odevzdávat veškeré výdělky. „Nebyli tak špatní. Jenom nikdy neměli mít děti,“ prohlásila velkoryse na jejich obhajobu.

Trailer k úspěšné komedii z roku 1999 Nepolíbená

Těžký comeback vyvrhele

Zpočátku si přivydělávala čištěním toalet, pak jako servírka v bistru, a její návrat před kameru nebyl vůbec snadný. Čtrnáctiletá, zcela nezávislá a samostatná dívka s více než divokou minulostí byla totiž všeobecně považována za vyvrhele Hollywoodu. Možná to pociťovala jako velkou nespravedlnost, nic ji ale nezastavilo. Rozhodně se neukolébávala v říši snů a nadějí, cílevědomě si šla za svým cílem. „Táta mi jednou řekl, že naděje je matkou deformity, a tak od života zásadně nic neočekávám. Očekávání mě vždycky dostala do potíží. Mnohem lepší je bojovat,“ prozradila. A tak vytrvale chodila na castingy, jenže režiséři se většinou báli ji obsadit. Vytrvalost se ale vyplatila a hollywoodské embargo nakonec trvalo pouhé tři roky.

V roce 2000 s Cameron Diaz a Lucy Liu v akční komedii Charlieho andílci

V roce 2000 s Cameron Diaz a Lucy Liu v akční komedii Charlieho andílci

Ani v nejtěžších chvílích však svého kmotra Stevena Spielberga nepožádala o pomoc. „Nechtěla jsem, aby mě takhle viděl. Mohla jsem k němu jít, měla jsem u něj dveře vždy otevřené,“ prohlásila. Když ale vyvedla něco, s čím nesouhlasil, dal jí to vždycky najevo. Například poté co v devatenácti letech pózovala pro Playboy, poslal jí obrovskou deku s vizitkou, na níž bylo napsáno: Zakrýt!

Na stránkách pánského magazínu Playboy

Na stránkách pánského magazínu Playboy

Kráska dvou tváří

Brzy ji zase uživily honoráře, významně ji však ovlivnila až role v pohádkové romanci Věčný příběh, kterou natočil v roce 1998 režisér Andy Tennant. „Jeho poselství, že každý může zachránit sám sebe, změnilo můj život navždycky,“ přiznala slavná hvězda, která se stále nemůže zbavit pocitu, že je celý život na všechno sama. Zatímco před kamerou ztvárňovala něžné, oddané a křehké květinky, v životě musela být tvrdá a nekompromisní. Její ‘dvojí tvář‘ také způsobila rozpad dvou manželství. Její první manžel, o dvanáct let starší barman Jeremy Thomas, do kterého se zamilovala v devatenácti, ani hvězda hudebního kanálu MTV Tom Green, za nějž se provdala v šestadvaceti, totiž nečekali, když si brali pohádkovou vílu, že se doma vzápětí promění v „železnou lady“.

S druhým manželem Tomem Greenem

S druhým manželem Tomem Greenem

Opuštěná milionářka

Zatímco navenek Drew nesla samotu hrdě, v soukromí se neobešla bez pomoci psychoanalytika. Toužila mít děti a partnera, o kterého by se mohla opřít, současně ale nebyla schopna vědomě svěřit svou budoucnost do rukou druhého. Šla z role do role a stejně rychle procházel jejím životem i zástup mužů. Byli mezi nimi mimo jiné i kytarista skupiny Hole Eric Erlandson, slavný moderátor Jamie Walters, hollywoodský milionář Brandon Davis či bubeník skupiny Strokes Fabrizio Moretti. V roce 2010 začala chodit s uměleckým konzultantem Willem Koppelmannem a zdá se, že už tentokrát opravdu našla to, co hledala. Potřetí se vdávala v šestém měsíci těhotenství v roce 2012, v září porodila dceru Olive a loni v dubnu k ní přibyl ještě syn Frankie. Už je to jedenáct let, co její otec zemřel jako zcela opuštěný narkoman. A matce, o níž mluví jen velmi zřídka, ve své biografii vzkázala: „Děkuji. Jsem tak ráda na této planetě.“

Za Willa Koppelmanna je provdaná tři roky a má s ním dvě děti

Za Willa Koppelmanna je provdaná tři roky a má s ním dvě děti

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace