Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Samé škrty a splácení, které má trvat snad věky. Řecký exministr varuje, Německa už mají v Evropě plné zuby, a nejde jen o Athény. Také vzpomíná na hnusný nátlak v Bruselu

26.10.2015
Samé škrty a splácení, které má trvat snad věky. Řecký exministr varuje, Německa už mají  v Evropě plné zuby, a nejde jen o Athény. Také vzpomíná na hnusný nátlak v Bruselu

Autor: ČT

Popisek: Někdejší řecký ministr financí Janis Varufakis

Někdejší řecký ministr financí Janis Varufakis varuje, že ekonomická situace v eurozóně rozhodně není klidnější poté, co se podařilo dalšími ostrými podmínkami zkrotit Řecko. „Na zadní" se prý ale staví už i Itálie. Tamní premiér Matteo Renzi totiž podle řeckého exministra financí ví, kam jeho zemi zavede německý tlak na škrty.

„Renzi se dostal velmi blízko ke zdemolování fiskálních pravidel, alespoň slovně, které tak dlouho hájilo Německo," píše Varufakis. Italský premiér totiž pohrozil, že nebude brát na vědomí kritiku EU, především Německa, pokud se snese na jeho hlavu za připravovaný rozpočet. Podle někdejšího šéfa řecké státní kasy si je totiž vědom, kam ho zavedou škrty požadované především Německem. Text Varufakis uveřejnil na serveru project-syndicate.org.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble by rád dostal pod kontrolu rozpočty členských zemí eurozóny. Výměnou za to dostane Francie či Itálie možnost čerpat více peněz např. na tvorbu pracovních míst. Rozpočty by napříště měla kontrolovat skupina ministrů financí eurozóny v čele s předsedou. Ve Francii takový plán zřejmě narazí, protože tamní elity jen těžko snesou ztrátu byť jen části své suverenity.

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron si postěžoval, že "kalvinisté" ze severu Evropy volají stále jen po škrtech a po splácení dluhů, které má trvat snad na věky. Schäubleho zřejmě neuspokojí sebepřísnější fiskální plány, nikdy se zřejmě neodhodlá k tomu, aby Francii pomohl se stabilizací rozpočtu.

Varufakis: Od počátku chtěli jediné - zničit nás

Někdejší řecký ministr financí Janis Varufakis nechal obyčejné smrtelníky nahlédnout pod pokličku jednání vysokých politických představitelů Evropské unie a obsáhle zavzpomínal na jednání v Bruselu. Viděl prý na vlastní oči mstivou tvář EU. Dozvěděl se prý, že volby prý nemohou vést ke změně dohodnutých memorand, a v jistých chvílích měl slzy v očích. Zmínil také „zkorumpované sdělovací prostředky“.

Varufakis v úvodu prohlašuje, že Syriza chtěla skončit s politikou tupých škrtů. To neznamená, že by odmítala potřebné reformy, jen je chtěla dělat s posvěcením občanů. Strana prý chtěla ozdravit řecké finance, a to i s pomocí restrukturalizace řeckého dluhu, která je podle Varufakise nezbytná. To vše s přihlédnutím k zájmům všech států EU. Ubezpečoval o tom prý i německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.

„U lidí, kteří vládnou Evropskou unií, nevyvolal však žádný náš ušlechtilý záměr bohužel sebemenší zájem. Tuto trpkou zkušenost jsme učinili v průběhu vyjednávání, které pak následovalo po dobu dalších pěti měsíců,“ konstatoval Varufakis v textu pro Le Monde diplomatique č. 737 ze srpna 2015, přeložil Petr Uhl. Český překlad přinesl Deník referendum.

Z EU se ozval křik, že politika úspor a škrtů musí pokračovat, pokud Řecko stojí o další finanční pomoc. Čerstvě zvolená řecká vláda tak byla podle exministra financí vydírána. „To přece nejde, aby volby mohly cokoliv měnit!“ prohlásil podle Varufakise prý Schäuble. Řecké vládě prý bylo opakovaně vyhrožováno, že dojde na uzavření bank, pokud se helénská vláda nezaváže dodržovat memorandum podepsané předchozí vládou. A právě to Tsipras a spol. odmítali.

„Věřitelé se veřejně tvářili, že chtějí jen získat své peníze a že si přejí, aby se v Řecku uskutečnily reformy. Ve skutečnosti měli ale jediný cíl – ponížit naši vládu a přinutit nás ke kapitulaci, a to i kdyby to pro věřitelské státy definitivně znamenalo ztrátu jejich peněz nebo kdyby to vyústilo v neúspěch reformního programu, o jehož oprávněnosti jsme jako jediní ještě mohli Řeky přesvědčit,“ pokračoval Varufakis.

Občas jsem měl i slzy v očích

Nová řecká vláda prý nedostala prostor k prověření skutečného ekonomického stavu země a už po nich věřitelé chtěli návrh důchodové reformy. Jakékoli návrhy ale prý rychle házeli do koše a ptali se na privatizaci státního majetku. Takto se prý přeskakovalo z tématu na téma. Aby toho nebylo málo, tlak prý byl vyvíjen i na státy, které byly ochotny návrhům řecké vlády naslouchat. V určitých chvílích při jednání měl Varufakis až slzy v očích.

Vše vyvrcholilo ultimátem a řeckým referendem, v němž Řekové řekli věřitelům NE. „Po několika dnech, přes uzavření bank a přes dobře sehranou mediální kampaň založenou na strašení, k níž se v Řecku uchýlily zkorumpované sdělovací prostředky, řekl řecký lid své silné a hlasité ne. Na schůzi předsedů vlád zemí eurozóny, která pak následovala, byl předseda řecké vlády Tsipras donucen přijmout dohodu, kterou nelze nazvat jinak než kapitulací. A co bylo tou zbraní, jež ho k tomu přinutila? Byla to perspektiva, byť protiprávní, že Řecko bude vypuzeno z eurozóny,“ doplnil řecký exministr financí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace