Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Magda Vášáryová opět zaútočila na Čechy a dostala co proto. Rozzuření lidé ji častují slavnou větou doktora Štrosmajera

19.10.2015
Magda Vášáryová opět zaútočila na Čechy a dostala co proto. Rozzuření lidé ji častují slavnou větou doktora Štrosmajera

Foto: novinka.pl

Popisek: Magda Vášáryová zřejmě definitivně ztratila paměť. Mimo jiné pozapomněla i na skutečnost, že zatímco Čechy a Morava byly za druhé světové války obsazeny hitlerovským Německem, Slovenský štát stál na straně Třetí říše a nepohodlné vlastní občany likvidoval sám.

Časy, kdy ji český národ zbožňoval jako krásnou paničku z Postřižin, jsou zřejmě definitivně ty tam. Opakovaně, s těžko uvěřitelnou mírou arogance a nespravedlnosti, zaútočila bývalá slovenská herečka a nyní nepříliš úspěšná politička Magda Vášáryová nejen na Česko, ale i celou střední Evropu. Dopustila se však přitom fatální ztráty paměti. Reakce na její šokující útoky jsou tak bouřlivé, že některá internetová média raději pozastavila diskusní fóra. Přesto se na jiných hromadí stovky odmítavých a nezřídka i velmi nelichotivých reakcí.

O co vám jde?

Vášáryová pobouřila mnoho českých občanů již loni, v interview ČT 24, kde se prezentovala jako velká zastánkyně členství v Evropské uniei. V okamžiku, kdy přišlo na přetřes, se začala vyjadřovat o Česku velmi odtažitě: „My, Slováci, dnes na mou duši nerozumíme, o co vám jde. My jsme v eurozóně, vy píšete neustále, v novinách to čteme, že eurozóna už se zase rozpadá, že to nemá budoucnost. Já nevím, kam chcete patřit.“ Pochvalovala si také to, že mají Slováci euro: „To znamená, že se nemusíme bát, co bude s forintem, a co ne, vy ano, ale my ne. My máme v kapse druhou nejsilnější měnu světa. My skoro stoprocentně podporujeme bankovní unii, vy jste samozřejmě zase někde úplně jinde, “ rozohnila se.

Ztratila paměť?

To byl však jen slabý odvar toho, co na adresu Čechů řekla v poslední době, především kvůli uprchlické krizi v Evropě. Bylo by možné samozřejmě respektovat její názory, kdyby se ovšem nedopouštěla fatální ztráty paměti a nepoužívala pouze ty argumenty, které se jí hodí. Je například naprosto skandální, když hovoří o tom, že střední Evropa je nebezpečná, adoruje Německo a Angelu Merkelovou, ale nás obviňuje, že jsme hajlovali a za pár let jsme křičeli „Pověste Horákovou!“. Sebevědomá poslankyně patrně zapomněla, kde se nejvíc hajlovalo a kdo věšel lidi ve velkém. Nebylo to náhodou ponejvíc v Německu, které nyní tak uznává? Nebo historické přehmaty platí pouze pro nás a Němcům se nacistické peklo prominulo? Tuší vůbec tato politička, léta žijící ve světě vyvolených, co si opravdu myslí velká část německého národa? Nebo snad dobře ví, že v této zemi vládne strach říkat svoje názory, větší než za totality u nás?

Znásilněné babičky

A nejenže trpí ztrátou paměti, ale zjevně také nedostatkem informací. Tento týden se „proslavila“ další neuvěřitelnou větou, když se pohoršovala, že je v Evropě vyvolávána hysterie. Jako příklad uvedla, že se babičky na vsi zcela vážně bojí, že je znásilní běženci. Podlehly prý manipulaci a znásilnění jim rozhodně nehrozí. Možná by se měla obdivované Angely Merkelové zeptat, kolik žen všech věkových kategorií již bylo imigranty znásilněno v Německu, poslední takový případ se stal nedávno v Drážďanech. Angelu Merkelovou považuje za člověka, vycházejícího z křesťanských hodnot, protože to je dcera pastora. Ale jaksi pozapomněla, že byla svazačkou FDJ, taktéž v totalitní zemi, kterou nyní Česku a východní Evropě připomíná jako příčinu postojů zdejších obyvatel. Navíc Merkelová sama tento týden uznala, že se musí brát oprávněné obavy Němců z uprchlíků vážně.

Vy krávo nebeská!

Není možné reprodukovat názory většiny čtenářů na do nebe volající výroky této slovenské političky. Někteří lidé si alespoň ulevili prostřednictvím slavného výroku doktora Štrosmajera a na webech jí posílají vzkaz: „Vy krávo nebeská!“ Vzdělané publikum ji zase poučuje z nedávných dějin Evropy. Doslova k nepříčetnosti přivedla mnoho kritiků právě její věta, že my jsme hajlovali a Němci jsou morálními vítězi dneška. Jiní jí připomínají, že právě kvůli hajlování mají Němci dodnes máslo na hlavě, a proto se chovají tak, aby odčinili alespoň část viny za to, že nacisté vyhladili miliony lidí. Další pak dávají lekce z islámu. Je zajímavé, že se v diskusích objevuje také mnoho příspěvků ze Slovenska, které Vášáryové připomínají její politické přešlapy a různá faux pas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace