Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V dětství přišel o oko, živil se jako kuchař a legendární baloňák si koupil sám. Podivné životní zvraty inspektora Columba Petera Falka. A kdo byla paní Columbová? Tajnosti Hollywoodu

15.10.2015
V dětství přišel o oko, živil se jako kuchař a legendární baloňák si koupil sám. Podivné životní zvraty inspektora Columba Petera Falka. A kdo byla paní Columbová? Tajnosti Hollywoodu

Foto: bbc.co.uk

Popisek: Ošuntělá vizáž, vyhaslý doutník, příšerný auťák, pes prapodivné rasy a paní Columbová, kterou nikdo nikdy neviděl. To byl inspektor Columbo, životní role legendárního Petera Falka

Svým malým soukromým peklem si legendární hollywoodský herec prošel již v raném dětství. Pak se stal perfektním účetním a z jeho rozhodnutí stát se hercem neměl doma nikdo ani trochu radost.

Jen málokomu se při vyslovení jeho jména nevybaví šibalsky se usmívající poručík Columbo v obnošeném baloňáku a s vyhaslým doutníkem v koutku úst.Podrbe se rozpačitě za uchem a prohlásí: „Jó, teď jsem si vzpomněl, měl bych ještě jednu otázku…“ Dokud nezazněla poprvé z televize tato věta, svět Petera Falka téměř neznal, přestože měl za sebou dvě nominace na Oscara. První dostal v roce 1961 za postavu Abe Relese v detektivce Vražda, s.r.o., druhá přišla o rok později díky komedii Plná kapsa zázraků. Navíc byl velmi úspěšný v divadle. Skutečnou slávu mu však přinesl až ošuntělý a všemi mastmi mazaný inspektor.

Pilný student Peter Falk

Pilný student Peter Falk

Nádor ho připravil o oko

Narodil se 16. září 1927 v New Yorku a svým malým soukromým peklem si prošel už v dětství. Ve třech letech mu zjistili nádor na oku, a proto měl to pravé, které neustále mírně mhouřil, skleněné. Se svým handicapem se ale naučil tak skvěle „pracovat“, že si toho diváci neměli šanci všimnout. Podle jeho vzezření zpravidla lidé soudili, že je Ital, všechno ale bylo jinak. Po otci byl Peter Falk ruský Žid, matka byla polská Židovka s příměsí maďarské a české krve a jeho pradědečkem byl světoznámý maďarský spisovatel a politik Miksa Falk, který zemřel v roce 1908. Přestože studoval, živil se také jako kuchař na obchodní zaoceánské lodi, na níž se plavil osmnáct měsíců. Po maturitě v roce 1945 studoval sociální, hospodářské a politické vědy na New School for Social Research v New Yorku a na Syracuse University.

V druhé řadě případů inspektora Columba, která měla premiéru v roce 1973

V druhé řadě případů inspektora Columba, která měla premiéru v roce 1973

Šikovný účetní

Po absolutoriu v roce 1953 nastoupil do zaměstnání jako finanční expert Státního úřadu pro rozpočet v Connecticutu. Začalo ho však přitahovat divadlo, a tak nejprve navštěvoval herecké kurzy Evy Le Gallienne v connecticutském White Barn Theatre. Nejprve účinkoval v souboru Mark Twain Maskers. Jeho rozhodnutí dát se na herectví nebylo doma přijato právě s nadšením. „Budeš si muset každý den malovat obličej a staneš se bláznem až do konce svého života,“ řekl mu otec. O synově budoucnosti měl zcela odlišnou představu a Peter se také zpočátku poctivě snažil ji naplnit a oficiálně se stal hercem až v devětadvaceti letech, kdy se také přestěhoval do New York City a dále se herecky rozvíjel u Jacka Landaua a Sanforda Meisnera.

Inspektor Columbo se stal jeho životní rolí, ty ostatní ustoupily do pozadí

Inspektor Columbo se stal jeho životní rolí, ty ostatní ustoupily do pozadí

Oscary, které upadly v zapomnění

V roce 1956 debutoval v mimobroadwayské inscenaci Moliérova Dona Juana a pak již přišly první úspěchy na Broadwayi. K filmu vedla jeho cesta přes epizodní role tuláků, zlodějů a gangsterů. Nejinak tomu bylo i v první výraznější úloze, kde ztvárnil zabijáka Abe Relese v kriminálce Vražda, s.r.o., za nějž byl poprvé nominován na Oscara. Další nominace následovala hned příští rok. Na tyto snímky si však v souvislosti s ním dnes už sotva někdo vzpomene. Těžištěm jeho úspěchu se stala televize, kde se zapsal do diváckého povědomí v mnoha zábavných pořadech a seriálech. Nejoblíbenější postavou ale byl poručík Columbo.

S první manželkou Alyce, maminkou Madelyn a dcerami Catherine a Jackie

S první manželkou Alyce, maminkou Madelyn a dcerami Catherine a Jackie

Zahrabal v almaře

Když se v roce 1967 připravovalo natáčení prvního Columba, nedělala si s ním produkce příliš vrásky. „To je můj kabát! Stylisti mi řekli, ať si na natáčení vezmu věci ze svého šatníku,“ přiznal herec a dodal: „Vybral jsem to nejumolousanější sako a řekl někomu ze štábu, ať ho obarví na špinavou hnědou. A ve skříni jsem našel taky starý baloňák. Stejné to bylo s autem. Potřeboval jsem auťák, kterým bych zaparkoval před studiem. Do oka mi padl příšerně ošklivý peugeot.“ Na rozdíl od mnoha kolegů, kteří se panicky brání jakémukoliv ‘zaškatulkování‘, byl Peter Falk se svým Columbem velmi spokojen. „Já toho chlapíka mi-lu-ju!!“ jásal. „Přáním každého herce je hrát postavu, která vás baví natolik, že se nemůžete dočkat dalšího natáčení.“ AS to se mu také splnilo – další a další úspěšné epizody byly natáčeny až do roku 2003 a hlavnímu představiteli přinesly ceny Emmy za rok 1972, 1975, 1976 a 1990. Některé epizody Falk i režíroval, na film ale nezanevřel a souběžně stanul před kamerou i v řadě úspěšných celovečerních filmů.

S druhou manželkou Sherou

S druhou manželkou Sherou

Vzal si sexy zajíce

Pokud jde o ženy, byl Peter odjakživa spíš plachý, a když už se zamiloval, vždycky mu to dost dlouho vydrželo. Poprvé se oženil až v roce 1960, když už se naplno věnoval herectví. Vzal si spolužačku z univerzity v Syrakusách Alyce Mayo a spolu adoptovali dcery Katherine a Jacqueline. Tatínkova sláva je natolik okouzlila, že si Katherine později dokonce založila soukromou detektivní kancelář. V době, kdy šla Columbova hvězda vzhůru, zbývalo Falkovi pro rodinu stále méně času. Narůstající domácí spory vyvrcholily v roce 1976 rozvodem, herec však dlouho sám nezůstal. Již o rok později mu osud přihrál do cesty herečku Sheeru Danese, s níž stanul před kamerou ve filmu Columbo: Smrt ve sklence vína, a 7. prosince 1977 si o dvaadvacet let mladší plavovlasý sexsymbol vzal. Jeho druhé manželství sice zůstalo bezdětné, neustále zaneprázdněnému herci to ale ani trochu nevadilo. „Mám tu nejbáječnější ženu na světě, a navíc vypadá spíš jako moje vnučka,“ říkával. Naposledy stanul před kamerou ve dvaaosmdesáti letech v komedii American Cowslip, to už se ale u něj začala postupně projevovat stařecká demence, takže po tomto snímku s herectvím definitivně skončil. Zemřel v kruhu rodiny ve čtvrtek 23. června 2011 ve svém domě v Beverly Hills.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace