Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policejní šikana řidičů, radary na přehledných úsecích... Novely přestupkového zákona se nebojíme, máme pár triků v rukávu, tvrdí firmy, pojišťující proti pokutám

13.10.2015
Policejní šikana řidičů, radary na přehledných úsecích... Novely přestupkového zákona se nebojíme, máme pár triků v rukávu, tvrdí firmy, pojišťující proti pokutám

Autor: internet

Popisek: Policejní radar v Kralupech, ilustrační foto

Takzvaná novela zákona o přestupcích, která již 14 dní platí, podle expertů pouze šikanuje slušné řidiče. Kdo bude chtít přestupek obejít, cestu si vždy najde, upozorňují právníci firem, které řidičům nabízí zastupování ve správním řízení. Právě tyto firmy byly jedním z důvodů, proč novela zákona vůbec vznikala. Některé firmy, prodávající „pojištění proti pokutám“, na novelu reagují výrazným zdražením svých služeb, většina z nich ale své služby nabízí dále.

Novela zákona má podle zákonodárců posílit roli správních orgánů. Zavádí delší lhůty k projednání přestupků, vyšší sankce za jednotlivé prohřešky a rozšiřuje možnosti vyvíjení nátlaku na řidiče. To vše zřejmě s cílem zvýšení počtu udělených pokut a snaha o snížení počtu řidičů, kteří ve správním řízení záměrně kličkují a vyhýbají se jak zaplacení pokuty, tak i případnému udělení bodů či odebrání řidičského oprávnění.

Zastrašit řidiče?

„Znění zákona se snaží zastrašit řidiče, kteří chtějí hájit svá práva před státní represí ve správním řízení. Určitá ustanovení jsou však podle našeho názoru protiústavní a naprosto ignorují některé základní principy právního státu,“ upozorňuje Michal Pavlata ze společnosti Drtičpokut.cz. Podle Pavlaty i přesto nebude pro zkušené právníky problém nabízet řidičům ochranu proti pokutám i nadále. „Podle politiků je taktika firem bojujících s pokutami pouze zdržovat správní řízení, proto roční lhůtu na projednání přestupku prodloužili na dva roky. To nám ale vůbec nevadí, protože promlčení přestupku je pouze jednou z mnoha cest, jak projednání přestupku zabránit,“ uvádí Pavlata.

Psali jsme:

Poslanec Jandák je v šoku. V Česku totiž existuje firma, která umí zachránit i velké průseráře na silnici. Ta tvrdí: Nic nepodepisujte, řidičák nedávejte z ruky

Firmy zaměřující se na správní řízení totiž vychází především ze všech možností, které jim přestupkový zákon a především pak správní řád nabízí. Tedy zejména pravomoc se odvolávat ke nadřízeným úřadům, případně k soudům. „Využíváme také chyb, nedbalosti a nezákonných postupů úředníků, stejně tak jako chyb samotných policejních hlídek, které při kontrolách často nedodržují zákon. A samozřejmě máme v záloze také několik triků, jak projednání přestupku protáhnout,“ líčí s  úsměvem Pavlata.

Prý policejní šikana, tvrdí firmy

„Naštěstí ještě stále žijeme v právním státě, takže budeme za naše klienty bojovat i nadále. Naopak je o naše služby mnohem vyšší zájem, protože stoupá nevole řidičů k šikanózním postupům úřadů umísťujících například stacionární radary na přehledné a bezpečné úseky,“ dodává Michal Pavlata. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace