Svrab, larvy v plicích, červy v břiše... Co všechno nám mohou „nadělit“ imigranti, kteří neznají ani základní hygienické návyky? Lékaři bijí na poplach
12.10.2015
Autor: Youtube, repro
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
V posledních dnech se množí zprávy z různých částí Evropy o tom, že mnoho imigrantů si s sebou, krom jiných nemocí, přiváží do Evropy také svrab a další parazity. Evropa, která dnes intenzivně bojuje s parazity přenosnými z domácích mazlíčků, se postupně připravuje na šíření parazitů nových. Lékaři za hranicemi na tento problém upozorňují už léta, teď však bijí na poplach.
Počet nových běženců v Evropě se blíží k jednomu milionu. Jiné hygienické podmínky v zemích původu, nedostatečná prevence a diagnostika a nulová hygiena během migrace. To jsou hlavní příčiny, proč se nemoci a parazité velmi snadno šíří právě v centrech pro identifikaci. Tam se však zastaví pouhý zlomek běženců. Cílová země je až Německo. Italský lékař v Bolzanu varuje: „ U železničního nádraží v Bolzanu přespává asi stovka ilegálů, kteří nedodržují vůbec žádná hygienická pravidla. Ne všechny případy svrabu a dalších nemocí se nám podaří včas odhalit a léčit. Pomoc dobrovolníků nestačí. Navíc právě oni, stejně jako policisté, se mohou velmi snadno sami nakazit a stát se dalšími přenašeči.“
Rychlá diagnostika není možná
Velkým problémem je dlouhá inkubační doba a diagnostika. Nákaza může trvat měsíce až roky. Příznaky si normální člověk zaměňuje za příznaky běžných nemocí. V Evropě, která se potýká s přemnoženými parazity u čtyř lidí z pěti, pak riziko těžkých komplikací u běžných obyvatel měst stále stoupá. Válečné konflikty vedou ke kolapsům zdravotnictví včetně očkování. Lékaři uvádějí, že by v každém případě měli běženci strávit několik týdnů v karanténním zařízení a podrobit se standardnímu podrobnému vyšetření včetně rentgenu plic a vyšetření tělesných tekutin. Samozřejmostí je jejich doočkování na úroveň naší populace podle věku a dalších faktorů. Bohužel při takovém množství uprchlíků je to nemožné.
Neřešení přemnožených parazitů zkracuje život
Imigranti přicházejí bez jakékoliv zdravotní dokumentace. Některé larvy přežívají v prostoru až tři roky. V sedačkách, kobercích, dekách... „Normální člověk nemá ani tušení, kde se nakazil a jak dlouho mu parazité ničí zdraví,“ uvádí odborný server antiparazitikum.cz, který se problematikou a testováním obranně-preventivních přípravků dlouhodobě zabývá. Parazité mají výjimečnou schopnost maskování. V určitých periodách však na sebe viditelně upozorňují. Časté pokašlávání, kručení v břiše a alergie mohou znamenat larvy v plicích či červy v břiše. Nepřirozená častá odpolední ochablost a únava, bolest kloubů, častá nachlazení, nechuť a nevůle. Odčervení dnes vyhledává čím dál více lidí.
Zdroje nákazy a mikroskopických larev
V ČR je ročně diagnostikováno 700 případů nakažení člověka škrkavkou psí. Toxoplasmou od koček onemocní až 80 procent obyvatel Německa. „Lidé by měli více myslet na to, jak a s kým se mazlí a s kým se mazlí potom. A nejde pouze o domácí mazlíčky,“ uvádí Petr Pěnkava z vývojového centra přírodních doplňků řady Wurm-Ex. Problémem Evropy nejsou pouze čím dál častější hotely „Pets Friendly“, tedy ubytovací zařízení, v nichž se můžeme za poplatek bez problémů ubytovat i se svými domácími mazlíčky, ale také přehnaný kontakt s nimi. Především kontaktem ústy se přenáší nejen toxoplasma. Například tuberkulóza se u nás začíná objevovat i u očkovaných osob. WHO na problémy opakovaně upozorňuje. Dostatečná hygiena mnoho neřeší. Larvy se přenášejí nejen kontaktem s jinými lidmi, mazlíčky a chovnými zvířaty, ale jsou také na kořenové zelenině atd., a přemnožení parazité stojí za mnoha vleklými zdravotními problémy.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Redaktor KL