Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A zase se porvali… Více o problémech s uprchlíky v Německu píše vlivný der Spiegel. Násilí vzrůstá, výjimkou nejsou ani znásilnění, nejen žen, dokonce dětí

09.10.2015
A zase se porvali… Více o problémech s uprchlíky v Německu píše vlivný der Spiegel. Násilí vzrůstá, výjimkou nejsou ani znásilnění, nejen žen, dokonce dětí

Autor: Der Spiegel, repro

Popisek: Uprchlická ubytovna v Suhlu

Německý týdeník Spiegel informuje o narůstajícím násilí v mnoha německých uprchlických táborech. Místní úřady jsou přetížené a kapacity současných i nově vytvořených uprchlických center jsou nedostačující. Banální konflikty mezi jednotlivci často narůstají do hromadných rvaček a výjimkou nejsou ani četné případy znásilnění žen i dětí.

Na konci září vypukl spor mezi pákistánskými a albánskými uprchlíky v táboře na letišti v Caldenu. Vše začalo ve frontě na jídlo, kdy mladý Albánec předběhl mimo jiné i osmdesátiletého Pákistánce. Starší muž později přišel albánskému mladíkovi vyčinit a ten jej v reakci na to udeřil do obličeje. Ostraha je od sebe sice odtrhla, ale o tři hodiny později do prostoru vniklo padesát až šedesát rozzuřených Pákistánců a vyhrožovalo mladíkovi inzultací. I tento konflikt se podařilo policii vyřešit. Dalšímu výbuchu násilí však již zabránit nedokázali. Při večeři se na místo přihnalo asi tři sta Albánců a mnozí z nich zaútočili na Pákistánce. Házeli na ně dřevěné lavice a používali pepřový sprej. Hromadné bitky se podle údajů policie zúčastnilo asi 350 uprchlíků z celkových 1 500, kteří přebývají v tomto uprchlickém táboře. Zraněno bylo 14 lidí, o dva týdny později v důsledku obdobného incidentu dokonce 60.

K dalším konfliktům došlo podle zjištění Spiegelu v poslední době také v ubytovnách a uprchlických táborech v Ellwangenu, Suhlu, Bramschenu, Trieru, Heidenau, Drážďanech a Lipsku. V uprchlickém hostelu v bavorském Königsbrunnu dokonce policie našla u uprchlíků podomácku vyrobené mačety. „V bývalém výstavním sálu v Sinsheimu, který byl přeměněn na uprchlickou ubytovnu, mezi sebou začalo na začátku září bojovat asi 300 žadatelů o azyl. Policejní zpráva uvádí, že bezpečnostní stráže nakonec z místa vystrašené utekly poté, co na ně jeden z násilníků vytáhl nůž. Za měsíc srpen zase hlásí spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, že byla do uprchlických ubytoven povolána téměř tisíckrát. Šéf německé policejní unie Rainer Wendt vzhledem k výše uvedeným statistikám říká, že úřady čelí největším problémům v poválečných dějinách,“ píše německý týdeník.

Oddělit podle národnosti a náboženství?

Mnozí policisté nyní volají po tom, aby se uprchlíci v táborech oddělovali podle národnosti a náboženství. Podle ministra vnitra Porýní-Falc Rogera Lewentze je však něco takového v praxi téměř nemožné uskutečnit. Stížnosti však směřují především na přeplněnost současných uprchlických zařízení, která je zjevná prakticky po celém Německu. Proces přijímání uprchlíků z kapacitních důvodů vázne a i přes dvanáctihodinové směny nejsou úředníci a dobrovolníci schopni každodenní příval nových uprchlíků zvládat. „Ve vzduchu je cítit hodně napětí a agrese,“ cituje Spiegel nejmenovaného úředníka. V Lipsku například přebývají uprchlíci také ve veletržním areálu. Provizorním domovem se pro 700 uprchlíků stala i 144 metrů dlouhá veletržní hala, kde vedle sebe bydlí Syřané, Iráčané, Afghánci, Pákistánci a další národnosti. Dlouho se zdálo, že tady vše funguje bez problémů. Kvůli incidentu mezi afghánským chlapcem a syrskou dívkou však proti sobě začalo náhle bojovat na 200 Syřanů a Afghánců.

Humanitární pracovníci označují příčiny většiny sporů za víceméně banální. Nejčastěji propukají ve frontách při čekání na jídlo. V Trieru se však příčinou násilných nepokojů stal i jeden vstřelený gól syrského týmu proti týmu složeného z Albánců. Zasahovat při incidentu muselo sedmdesát policistů. „Odborníci se domnívají, že v nadcházejících měsících budou patrně následovat další výbuchy násilí v německých uprchlických táborech. Důvodem je již samotný fakt, že do země přichází tak obrovský počet lidí. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra v minulém týdnu přicestovalo denně do Německa osm tisíc až deset tisíc uprchlíků. K narůstajícímu napětí však nutně přispívá také odmítnutí žádosti o azyl. V Caldenu se do hromadné rvačky zapojilo právě mnoho z neúspěšných žadatelů o azyl. Roste také počet útoků na ženy a děti se sexuálním podtextem. V polovině srpna byly hlášeny první případy znásilnění z Giessenu, ale postupně se začaly objevovat prakticky ve všech uprchlických táborech v zemi,“ uvádí Spiegel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace