Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A zase se porvali… Více o problémech s uprchlíky v Německu píše vlivný der Spiegel. Násilí vzrůstá, výjimkou nejsou ani znásilnění, nejen žen, dokonce dětí

09.10.2015
A zase se porvali… Více o problémech s uprchlíky v Německu píše vlivný der Spiegel. Násilí vzrůstá, výjimkou nejsou ani znásilnění, nejen žen, dokonce dětí

Autor: Der Spiegel, repro

Popisek: Uprchlická ubytovna v Suhlu

Německý týdeník Spiegel informuje o narůstajícím násilí v mnoha německých uprchlických táborech. Místní úřady jsou přetížené a kapacity současných i nově vytvořených uprchlických center jsou nedostačující. Banální konflikty mezi jednotlivci často narůstají do hromadných rvaček a výjimkou nejsou ani četné případy znásilnění žen i dětí.

Na konci září vypukl spor mezi pákistánskými a albánskými uprchlíky v táboře na letišti v Caldenu. Vše začalo ve frontě na jídlo, kdy mladý Albánec předběhl mimo jiné i osmdesátiletého Pákistánce. Starší muž později přišel albánskému mladíkovi vyčinit a ten jej v reakci na to udeřil do obličeje. Ostraha je od sebe sice odtrhla, ale o tři hodiny později do prostoru vniklo padesát až šedesát rozzuřených Pákistánců a vyhrožovalo mladíkovi inzultací. I tento konflikt se podařilo policii vyřešit. Dalšímu výbuchu násilí však již zabránit nedokázali. Při večeři se na místo přihnalo asi tři sta Albánců a mnozí z nich zaútočili na Pákistánce. Házeli na ně dřevěné lavice a používali pepřový sprej. Hromadné bitky se podle údajů policie zúčastnilo asi 350 uprchlíků z celkových 1 500, kteří přebývají v tomto uprchlickém táboře. Zraněno bylo 14 lidí, o dva týdny později v důsledku obdobného incidentu dokonce 60.

K dalším konfliktům došlo podle zjištění Spiegelu v poslední době také v ubytovnách a uprchlických táborech v Ellwangenu, Suhlu, Bramschenu, Trieru, Heidenau, Drážďanech a Lipsku. V uprchlickém hostelu v bavorském Königsbrunnu dokonce policie našla u uprchlíků podomácku vyrobené mačety. „V bývalém výstavním sálu v Sinsheimu, který byl přeměněn na uprchlickou ubytovnu, mezi sebou začalo na začátku září bojovat asi 300 žadatelů o azyl. Policejní zpráva uvádí, že bezpečnostní stráže nakonec z místa vystrašené utekly poté, co na ně jeden z násilníků vytáhl nůž. Za měsíc srpen zase hlásí spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, že byla do uprchlických ubytoven povolána téměř tisíckrát. Šéf německé policejní unie Rainer Wendt vzhledem k výše uvedeným statistikám říká, že úřady čelí největším problémům v poválečných dějinách,“ píše německý týdeník.

Oddělit podle národnosti a náboženství?

Mnozí policisté nyní volají po tom, aby se uprchlíci v táborech oddělovali podle národnosti a náboženství. Podle ministra vnitra Porýní-Falc Rogera Lewentze je však něco takového v praxi téměř nemožné uskutečnit. Stížnosti však směřují především na přeplněnost současných uprchlických zařízení, která je zjevná prakticky po celém Německu. Proces přijímání uprchlíků z kapacitních důvodů vázne a i přes dvanáctihodinové směny nejsou úředníci a dobrovolníci schopni každodenní příval nových uprchlíků zvládat. „Ve vzduchu je cítit hodně napětí a agrese,“ cituje Spiegel nejmenovaného úředníka. V Lipsku například přebývají uprchlíci také ve veletržním areálu. Provizorním domovem se pro 700 uprchlíků stala i 144 metrů dlouhá veletržní hala, kde vedle sebe bydlí Syřané, Iráčané, Afghánci, Pákistánci a další národnosti. Dlouho se zdálo, že tady vše funguje bez problémů. Kvůli incidentu mezi afghánským chlapcem a syrskou dívkou však proti sobě začalo náhle bojovat na 200 Syřanů a Afghánců.

Humanitární pracovníci označují příčiny většiny sporů za víceméně banální. Nejčastěji propukají ve frontách při čekání na jídlo. V Trieru se však příčinou násilných nepokojů stal i jeden vstřelený gól syrského týmu proti týmu složeného z Albánců. Zasahovat při incidentu muselo sedmdesát policistů. „Odborníci se domnívají, že v nadcházejících měsících budou patrně následovat další výbuchy násilí v německých uprchlických táborech. Důvodem je již samotný fakt, že do země přichází tak obrovský počet lidí. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra v minulém týdnu přicestovalo denně do Německa osm tisíc až deset tisíc uprchlíků. K narůstajícímu napětí však nutně přispívá také odmítnutí žádosti o azyl. V Caldenu se do hromadné rvačky zapojilo právě mnoho z neúspěšných žadatelů o azyl. Roste také počet útoků na ženy a děti se sexuálním podtextem. V polovině srpna byly hlášeny první případy znásilnění z Giessenu, ale postupně se začaly objevovat prakticky ve všech uprchlických táborech v zemi,“ uvádí Spiegel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace