Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A zase se porvali… Více o problémech s uprchlíky v Německu píše vlivný der Spiegel. Násilí vzrůstá, výjimkou nejsou ani znásilnění, nejen žen, dokonce dětí

09.10.2015
A zase se porvali… Více o problémech s uprchlíky v Německu píše vlivný der Spiegel. Násilí vzrůstá, výjimkou nejsou ani znásilnění, nejen žen, dokonce dětí

Foto: Der Spiegel, repro

Popisek: Uprchlická ubytovna v Suhlu

Německý týdeník Spiegel informuje o narůstajícím násilí v mnoha německých uprchlických táborech. Místní úřady jsou přetížené a kapacity současných i nově vytvořených uprchlických center jsou nedostačující. Banální konflikty mezi jednotlivci často narůstají do hromadných rvaček a výjimkou nejsou ani četné případy znásilnění žen i dětí.

Na konci září vypukl spor mezi pákistánskými a albánskými uprchlíky v táboře na letišti v Caldenu. Vše začalo ve frontě na jídlo, kdy mladý Albánec předběhl mimo jiné i osmdesátiletého Pákistánce. Starší muž později přišel albánskému mladíkovi vyčinit a ten jej v reakci na to udeřil do obličeje. Ostraha je od sebe sice odtrhla, ale o tři hodiny později do prostoru vniklo padesát až šedesát rozzuřených Pákistánců a vyhrožovalo mladíkovi inzultací. I tento konflikt se podařilo policii vyřešit. Dalšímu výbuchu násilí však již zabránit nedokázali. Při večeři se na místo přihnalo asi tři sta Albánců a mnozí z nich zaútočili na Pákistánce. Házeli na ně dřevěné lavice a používali pepřový sprej. Hromadné bitky se podle údajů policie zúčastnilo asi 350 uprchlíků z celkových 1 500, kteří přebývají v tomto uprchlickém táboře. Zraněno bylo 14 lidí, o dva týdny později v důsledku obdobného incidentu dokonce 60.

K dalším konfliktům došlo podle zjištění Spiegelu v poslední době také v ubytovnách a uprchlických táborech v Ellwangenu, Suhlu, Bramschenu, Trieru, Heidenau, Drážďanech a Lipsku. V uprchlickém hostelu v bavorském Königsbrunnu dokonce policie našla u uprchlíků podomácku vyrobené mačety. „V bývalém výstavním sálu v Sinsheimu, který byl přeměněn na uprchlickou ubytovnu, mezi sebou začalo na začátku září bojovat asi 300 žadatelů o azyl. Policejní zpráva uvádí, že bezpečnostní stráže nakonec z místa vystrašené utekly poté, co na ně jeden z násilníků vytáhl nůž. Za měsíc srpen zase hlásí spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, že byla do uprchlických ubytoven povolána téměř tisíckrát. Šéf německé policejní unie Rainer Wendt vzhledem k výše uvedeným statistikám říká, že úřady čelí největším problémům v poválečných dějinách,“ píše německý týdeník.

Oddělit podle národnosti a náboženství?

Mnozí policisté nyní volají po tom, aby se uprchlíci v táborech oddělovali podle národnosti a náboženství. Podle ministra vnitra Porýní-Falc Rogera Lewentze je však něco takového v praxi téměř nemožné uskutečnit. Stížnosti však směřují především na přeplněnost současných uprchlických zařízení, která je zjevná prakticky po celém Německu. Proces přijímání uprchlíků z kapacitních důvodů vázne a i přes dvanáctihodinové směny nejsou úředníci a dobrovolníci schopni každodenní příval nových uprchlíků zvládat. „Ve vzduchu je cítit hodně napětí a agrese,“ cituje Spiegel nejmenovaného úředníka. V Lipsku například přebývají uprchlíci také ve veletržním areálu. Provizorním domovem se pro 700 uprchlíků stala i 144 metrů dlouhá veletržní hala, kde vedle sebe bydlí Syřané, Iráčané, Afghánci, Pákistánci a další národnosti. Dlouho se zdálo, že tady vše funguje bez problémů. Kvůli incidentu mezi afghánským chlapcem a syrskou dívkou však proti sobě začalo náhle bojovat na 200 Syřanů a Afghánců.

Humanitární pracovníci označují příčiny většiny sporů za víceméně banální. Nejčastěji propukají ve frontách při čekání na jídlo. V Trieru se však příčinou násilných nepokojů stal i jeden vstřelený gól syrského týmu proti týmu složeného z Albánců. Zasahovat při incidentu muselo sedmdesát policistů. „Odborníci se domnívají, že v nadcházejících měsících budou patrně následovat další výbuchy násilí v německých uprchlických táborech. Důvodem je již samotný fakt, že do země přichází tak obrovský počet lidí. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra v minulém týdnu přicestovalo denně do Německa osm tisíc až deset tisíc uprchlíků. K narůstajícímu napětí však nutně přispívá také odmítnutí žádosti o azyl. V Caldenu se do hromadné rvačky zapojilo právě mnoho z neúspěšných žadatelů o azyl. Roste také počet útoků na ženy a děti se sexuálním podtextem. V polovině srpna byly hlášeny první případy znásilnění z Giessenu, ale postupně se začaly objevovat prakticky ve všech uprchlických táborech v zemi,“ uvádí Spiegel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace