Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Davidu Rathovi to opět nevyšlo. Z basy ho nepustí

02.05.2013
Davidu Rathovi to opět nevyšlo. Z basy ho nepustí

Autor: Dan Materna, MAFRA, Profimedia.cz

Popisek: 14. května tomu bude rok, co byl David Rath vzat do vazby.

David Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott, tři obvinění z kauzy exhejtmana Davida Ratha brány vazební věznice ani tentokrát neopustí. Soudce se bojí, že trojice uteče nebo bude pokračovat v trestné činnosti.

Brzy tomu bude rok, co spadla klec a snad nejznámější trojka, která se již stala symbolem korupce v ČR, ze dne na den skončila za mřížemi vazební věznice. Davida Ratha policejní komando zadrželo jednoho květnového večera před vilou Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun, teleskopický obušek a střelnou zbraň. Uvnitř domu pak byla zatčena Kateřina Pancová a její partner Petr Kott. Následovala důkladná prohlídka, při které bylo nalezeno dalších třicet milionů. Všichni skončili ve vazební věznici.


David Rath, který se nazývá obětí režimu, o propuštění z vazby usiloval už dvakrát. Loni v srpnu bylo podmíněno čtrnácti milionovou kaucí, která se Rathovým advokátům ovšem zdála přemrštěná. Státní zástupce proti rozhodnutí podal stížnost, které bylo vyhověno. Pro setrvání ve vazbě byly shledány dva ze tří stále se opakujících důvodů: hrozba pokračování v trestné činnosti a hrozba útěku. Stejnými důvody argumentoval i na začátku dubna, kdy se státnímu zástupci nezamlouvalo, že by bývalý hejtman mohl být propuštěn na kauci ve výši dvou milionů.


Soudce nepřesvědčil

Tentokrát ovšem jednání neprobíhalo na popud obžalovaných, nýbrž kvůli zákonu, který stanovuje, že do třiceti dnů od podání obžaloby, kterou státní zástupce Petr Jirát podal 5. dubna, se musí uskutečnit vazební zasedání. Jako první soud rozhodl v případě exposlance Kotta, který soudu místo kauce nabídnul slib, že se bude zdržovat v Česku, a že se nebude vyhýbat soudním jednáním. Soud ovšem nepřesvědčil. Státní zástupce Petr Jirát argumentoval tím, že skutečně hrozí obava, že by mohl uprchnout. Stejný verdikt pak čekal i bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, za kterou se měli zaručit „důvěryhodní lidé“ a o propuštění žádala z rodinných důvodů. David Rath, který na řadu přišel jako poslední, přes dvě hodiny opakoval svou výpověď z přípravného řízení, jako jediný využil práva posledního slova a jako jediný za své propuštění nabídl peněžitou kauci. Soudce ovšem nepřesvědčil ani on, byť u něj shledal jen jeden důvod pro udělení vazby, a to možnost útěku.


Žádali přes 48 milionů korun

Kauza se týká výběrových řízení ve Středočeském kraji, konkrétně zakázky na opravu buštěhradského zámku a soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice. Policie Ratha, Pancovou a Kotta viní z přijetí milionových úplatků a dalších korupčních trestných činů.  Kott a Pancová podle žalobce na úplatcích žádali přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38 milionů. Zatímco Rath vinu odmítá a jeho právníci tvrdí, že se manipulovalo se spisem, Kott ani Pancová se dosud ke kauze nevyjádřili. Z odposlechů každopádně vyplývá, že obvinění mají peníze uložené v zahraničí. „Víme o tom, že je v ČR nemají, a proto předpokládáme, že by mohly být někde v cizině," dodal Jirát.


Pokud bude trojice usvědčena, hrozí ji až dvanáct let za mřížemi. Zcela jistě velmi sledovaný proces by měl začít v létě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace