Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Davidu Rathovi to opět nevyšlo. Z basy ho nepustí

02.05.2013
Davidu Rathovi to opět nevyšlo. Z basy ho nepustí

Foto: Dan Materna, MAFRA, Profimedia.cz

Popisek: 14. května tomu bude rok, co byl David Rath vzat do vazby.

David Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott, tři obvinění z kauzy exhejtmana Davida Ratha brány vazební věznice ani tentokrát neopustí. Soudce se bojí, že trojice uteče nebo bude pokračovat v trestné činnosti.

Brzy tomu bude rok, co spadla klec a snad nejznámější trojka, která se již stala symbolem korupce v ČR, ze dne na den skončila za mřížemi vazební věznice. Davida Ratha policejní komando zadrželo jednoho květnového večera před vilou Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun, teleskopický obušek a střelnou zbraň. Uvnitř domu pak byla zatčena Kateřina Pancová a její partner Petr Kott. Následovala důkladná prohlídka, při které bylo nalezeno dalších třicet milionů. Všichni skončili ve vazební věznici.


David Rath, který se nazývá obětí režimu, o propuštění z vazby usiloval už dvakrát. Loni v srpnu bylo podmíněno čtrnácti milionovou kaucí, která se Rathovým advokátům ovšem zdála přemrštěná. Státní zástupce proti rozhodnutí podal stížnost, které bylo vyhověno. Pro setrvání ve vazbě byly shledány dva ze tří stále se opakujících důvodů: hrozba pokračování v trestné činnosti a hrozba útěku. Stejnými důvody argumentoval i na začátku dubna, kdy se státnímu zástupci nezamlouvalo, že by bývalý hejtman mohl být propuštěn na kauci ve výši dvou milionů.


Soudce nepřesvědčil

Tentokrát ovšem jednání neprobíhalo na popud obžalovaných, nýbrž kvůli zákonu, který stanovuje, že do třiceti dnů od podání obžaloby, kterou státní zástupce Petr Jirát podal 5. dubna, se musí uskutečnit vazební zasedání. Jako první soud rozhodl v případě exposlance Kotta, který soudu místo kauce nabídnul slib, že se bude zdržovat v Česku, a že se nebude vyhýbat soudním jednáním. Soud ovšem nepřesvědčil. Státní zástupce Petr Jirát argumentoval tím, že skutečně hrozí obava, že by mohl uprchnout. Stejný verdikt pak čekal i bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, za kterou se měli zaručit „důvěryhodní lidé“ a o propuštění žádala z rodinných důvodů. David Rath, který na řadu přišel jako poslední, přes dvě hodiny opakoval svou výpověď z přípravného řízení, jako jediný využil práva posledního slova a jako jediný za své propuštění nabídl peněžitou kauci. Soudce ovšem nepřesvědčil ani on, byť u něj shledal jen jeden důvod pro udělení vazby, a to možnost útěku.


Žádali přes 48 milionů korun

Kauza se týká výběrových řízení ve Středočeském kraji, konkrétně zakázky na opravu buštěhradského zámku a soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice. Policie Ratha, Pancovou a Kotta viní z přijetí milionových úplatků a dalších korupčních trestných činů.  Kott a Pancová podle žalobce na úplatcích žádali přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38 milionů. Zatímco Rath vinu odmítá a jeho právníci tvrdí, že se manipulovalo se spisem, Kott ani Pancová se dosud ke kauze nevyjádřili. Z odposlechů každopádně vyplývá, že obvinění mají peníze uložené v zahraničí. „Víme o tom, že je v ČR nemají, a proto předpokládáme, že by mohly být někde v cizině," dodal Jirát.


Pokud bude trojice usvědčena, hrozí ji až dvanáct let za mřížemi. Zcela jistě velmi sledovaný proces by měl začít v létě.