Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Díky pohádkové roli se stala sexsymbolem a prožila příval slávy. Jenže legendární Angelika nedokázala zvládnout ani kariéru, ani své lásky... Tajnosti Hollywoodu

07.10.2015
Díky pohádkové roli se stala sexsymbolem a prožila příval slávy. Jenže legendární Angelika nedokázala zvládnout ani kariéru, ani své lásky... Tajnosti Hollywoodu

Foto: archiv

Popisek: Krásná Francouzka Michele Mercier je naproti tomu dokonalým příkladem herečky, které se už nikdy nepodařilo překročit stín své hrdinky, krásné a zbožňované Angeliky

Díky slavné romantické sérii ji v 60. letech zbožňoval celý svět. Nádherná Angelika se stala jejím největším štěstím, současně ale i celoživotním prokletím. Stejně jako její hrdinka měla smůlu v lásce a rovněž musela zvládnout a vyrovnat se s nesmírně složitými životními peripetiemi.

Hereckých legend, které zažily naprosté ztotožnění se svou rolí, není zase tak mnoho a přenést se přes takovéto osudové role je téměř ojedinělé. Dokázal to například Sean Connery, ačkoli i on zůstává pro většinu lidí navždy především Jamesem Bondem. Krásná Francouzka Michele Mercier je naproti tomu dokonalým příkladem herečky, které se už nikdy nepodařilo stín své hrdinky překročit. Ještě před tím, než se v pouhých pětadvaceti letech setkala s Angelikou a navždy uvízla ve své zlaté klícce, stačila hrát v šestadvaceti filmech legendárních režisérů. Na tyto role se však pozapomnělo.

Odmalička chtěla být baletkou, k filmu se dostala pouze shodou náhod

Odmalička chtěla být baletkou, k filmu se dostala pouze shodou náhod

Baletka s hlavou plnou plánů

Jocelyne Yvonne Renée Mercierse narodila 1. ledna 1939 ve francouzském Niceve velmi dobře situované rodině,  jako nejstarší ze tří dcer francouzského lékárníka a temperamentní Italky. Odmalička přála stát se tanečnicí as rodiče to zprvu považovali za dětský rozmar, Michele se ale nenechala odbýt a nakonec dosáhla svého. A tak chodila pilně do baletu a už v osmi letech dostala první roličku v Opera de Nice. Ve škole byla premiantkou a perfektní postavou a dlouhýma nohama jakoby byla pro baletní scény přímo předurčena.

K filmu se dostala díky sérii několika náhod. Když legendární Maurice Chevalier natáčel v roce 1954 v Nice film J’avais 7 filles (Měl jsem 7 dcer) a jedna z tanečnic onemocněla, objevila se tehdy patnáctiletá Michele a malou roli převzala. Už tenkrát jí byl předpovídán obrovský úspěch. Nakonec ho ale nedosáhla v tanci. V sedmnácti odjela s velkými plány a odhodláním do Paříže, aby tančila ve spolku Ballets de la tour Eiffel, dala však na radu moudrých přátel a současně se přihlásila i na hodiny herectví ke slavné Solange Sicard. Krátce nato debutovala na divadle, ovšem nikoli v rodné Francii, nýbrž v Londýně. Po návratu se představila na pařížských jevištích, stále ale ještě jako tanečnice.

V roce 1960 s legendárním Charlesem Aznavourem v romantickém dramatu Střílejte na pianistu

V roce 1960 s legendárním Charlesem Aznavourem v romantickém dramatu Střílejte na pianistu

V Hollywoodu byl moc velký nával

Zatímco pro ostatní lidi se tenkrát odehrávalo všechno důležité v Paříži, pro Michele bylo osudové rodné Nice. Během prázdnin u rodičů se v lékárně setkala s režisérem Denisem de La Patelliérem, jenž ji okamžitě obsadil do role komorné Jeanne ve své Retour de manivelle (Pomsta z hrobu). Hvězdou filmu byla Michele Morgan, podle níž si Jocelyne Yvonne Renée změnila jméno na Michele. A tak trochu i na památku mladší sestry, která zemřela v pěti letech na břišní tyfus.

S novým jménem pro herečku začal výhradně filmový život. Ještě v roce 1957 dostala hlavní roli v příběhu Donnez-moi ma chance (Dejte mi šanci). V roce 1959 sice podlehla lákání Hollywoodu, rychle však pochopila, že se tam pere o místo na slunci příliš mnoho krásek, a tak se brzy vrátila do Evropy a vzápětí se stala jednou z nejžádanějších hereček italských produkcí. Na přelomu 50. a 60. let patřila k nejobsazovanějším a nejoblíbenějším francouzským herečkám, bez níž se neobešel žádný důležitý večírek. Po legendární Angelice jsme ji u nás ale mohli vidět už jenom jednou, ve snímku Hlas divočiny z roku 1972, v němž si zahrála s Charltonem Hestonem.

S partnerem z Angeliky Robertem Hosseinem

S partnerem z Angeliky Robertem Hosseinem

Angelika – role psaná ‘na tělo‘

Když francouzští producenti v roce 1963 rozhodli, že zfilmují román s názvem Angelika, začalo horečné hledání hlavní představitelky. Tvůrci chtěli Brigitte Bardot, ta ale odmítla. Další adeptkou se stala Catherine Deneuve, ale podle režiséra byla příliš nevýrazná. Jane Fonda zase mluvila francouzsky s americkým přízvukem, a tak nakonec vyhlásili konkurz. Michele už v té době měla na kontě pětadvacet filmů, takže ji uráželo, že musí na casting jako nějaká začátečnice. Nakonec se ale posadila na chodbu plnou adeptek, špatná nálada, podpořená úmorným čekáním, v ní ale zažehla nefalšovaný vztek. Když na ni konečně přišla řada a měla zahrát výbuch vzteku, předvedla takovou etudu, že komisi doslova uchvátila.

Scénář se sice hned na počátku odchýlil od literární předlohy a plnou parou směřoval k povrchnímu využití schématu komerčně úspěšných projektů, obsahujících nezbytnou dávku napětí, řadu akčních scén, násilí a samozřejmě erotiku, nicméně byl velice silný a určitým způsobem neobvyklý. Michele byla ve své roli tak výjimečná zřejmě proto, že jí byla filmová Angelika upravena ‘na tělo‘ a odpovídala jejím dosavadním postavám. Herečka v podstatě hrála samu sebe. Filmová série o krásné markýze a jejím záhadném manželovi, hraběti Jeoffrey de Peyracovi, jí vynesla slávu, pohádkové honoráře i pověst jednoho ze sexsymbolů 60. let minulého století. Romantický příběh, odehrávající se na pozadí jednoho z nejslavnějších období francouzské historie, na dvoře Ludvíka XIV., natočil na motivy románu manželů Anne a Serge Golonových úspěšný režisér, scenárista a producent Bernard Borderie. „Angelika znamená v mém životě jednu z nejvýznamnějších kapitol. Tato role mě udělala. Možná jsme si tak podobné, možná byla tak vášnivá právě díky mé interpretaci. Těžko říct… Od té doby jsem sice hrála mnoho jiných postav, když ale přišla řeč na mou kariéru, vždy se mluvilo jedině o Angelice,“ říká Michele.

S prvním manželem André Smagghem

S prvním manželem André Smagghem

Doživotní renta pro alkoholika

Pokud jde o Michelin milostný život, jakoby si herečka vzala ze své hrdinky příklad. Již na počátku kariéry poznala pomocného režiséra André Smagghe, do nějž se zamilovala stejně bláznivě jako její Angelika do Jeoffreye. Vzali se 5. srpna 1961 a okouzlená novomanželka propadla natolik romantice, že svému miláčkovi dokonce říkala Williame. Připomínal jí totiž hollywoodskou legendu Williama Holdena, kterého bezmezně zbožňovala. Po boku populární krásky však Smagghe psychicky strádal. Ponižovalo ho, že ho manželka příjmy i slávou mnohonásobně převyšuje, a ani její oddaná péče nedokázala tragický vývoj jejich vztahu zvrátit.

Smagghe stále častěji léčil své mindráky se skleničkou v ruce, až se alkohol stal jeho pánem. Zhoršovaly se tím i jeho psychické problémy, až nakonec skončil v psychiatrické léčebně. Když lékaři Michele oznámili, že se její manžel už nikdy z léčebny nedostane, dala se s ním v roce 1967 rozvést. Byla stále ještě mladá, krásná a chtěla žít. Na svého Williama ale nikdy nezapomněla a pravidelně mu posílala až do jeho smrti velkorysou částku jako rentu.

S druhým manželem Claudem Bourillotem

S druhým manželem Claudem Bourillotem

Milostné karamboly

Po několikaletém vztahu se v roce 1970 provdala za bývalého automobilového závodníka a politika Clauda Bourillota, který jí ale za několik let připravil další hořké zklamání. Jednoho dne zmizel se všemi jejími šperky a penězi a zanechal ji naprosto bez prostředků. Po druhém rozvodu doslova utekla před Angelikou do Hollywoodu, kde pracovala jako produkční, a strávila tam téměř čtyři roky. Zoufalá a opuštěná se Michele vrátila v roce 1976 na francouzská jeviště a náhoda jí vzápětí přivedla do cesty další lásku. Při hostování v Ženevě se seznámila s úspěšným byznysmenem rumunského původu Adrienem Jancou, který byl vdovec a sám vychovával dvě malé děti. Už zase zamilovaná kráska se rozhodla hodit kvůli němu kariéru za hlavu a pečovat o rodinu. Po pouhých dvou letech však přišla další krutá rána. O osm let mladší partner podlehl rakovině, a protože nebyli oddáni, zůstala herečka zcela bez prostředků.

S byznysmenem Adrienem Jancou, který zemřel krátce před svatbou

S byznysmenem Adrienem Jancou, který zemřel krátce před svatbou

„Možná jsem v roli Angeliky prožila příliš mnoho štěstí a na opravdový život už nezbylo,“ rozjímala později nad svým osudem. Trn z paty jí vytrhl italský obdivovatel, princ Nicola Bocompagni-Ludovisi, který ji zbožňoval jako Angeliku. Odjela s ním do Říma, za dva roky ji však zamilovanost přešla a vrátila se do Cannes. Nicola ji sice požádal o ruku, ale Michele nakonec svatbu zrušila. „Pochopila jsem, že je zamilovaný víc do Angeliky než do mě,“ posteskla si.

S italským princem Nicolou Bocompagni-Ludovisi

S italským princem Nicolou Bocompagni-Ludovisi

Zbyly jí jen dluhy

Mimo oficiální vztahy prožila ještě řadu krátkých aférek a pomíjivých milostných vzplanutí. Jedno z nich prý měla s partnerem z Angeliky Robertem Hosseinem, herecký kolega Vittorio Gassman se ji zase podle jejích slov dokonce pokusil znásilnit. A údajně jí nadbíhal i známý svůdník a politik Silvio Berlusconi. Filmovou kariéru sice ukončila relativně brzy, v pouhých čtyřiatřiceti letech, žít z Angelikyse jí ale ještě nějaký čas docela úspěšně dařilo. V roce 1987 vydala autobiografii Angélique a cour perdu (Angelika bez srdce), která ji finančně konečně postavila znovu na nohy. Díky úspěchu knihy dokonce založila vlastní vydavatelství, které vydalo v roce 1995 luxusní publikaci s fotografiemi ze slavné filmové série. O rok později vyšla další životopisná kniha Angéliquement Votre (Vaše Angelika) a vzápětí Michele postihla další katastrofa. Její společník ji okradl a kdysi obdivované krásce zbyly jen oči pro pláč a obrovské dluhy.

Michele na pražském Plese v Opeře v roce 2010

Michele na pražském Plese v Opeře v roce 2010

Chudé a osamělé herečce zbyla jen jediná možnost – pokusit se o comeback. Přestěhovala se do Cannes a v roce 1998 natočila celovečerní film La Rumbera. V roce 2002 vydala další autobiografii Je ne suis pas Angélique (Nejsem Angelika). O rok později konečně na chvíli zase zakotvila před kamerou, objevila ve vedlejší roli jako Noemi v romantickém seriálu italské televize Canale 5 Il Bello delle donne. Od té doby se na ní zatím štěstí neusmálo. Žije velmi skromně, stále ještě splácí staré dluhy a čeká na další filmovou nabídku. „Když jsem byla mladší, měla jsem víc štěstí, rozhodně se však nevzdávám,“ říká. „Na světě jsou přece i jiné show, nejen film.“

Psali jsme:

Slečna drsňák si neumí vybrat správné šaty ani chlapa. Osudová odmítnutí a prohry nádherné Sandry Bullock. Tajnosti Hollywoodu

Matka se vydávala za jeho starší sestru, jako partner je naprosto nepřijatelný. Co Jack Nicholson skrývá za svými výstřednostmi a proč se po něm najednou slehla zem. Tajnosti Hollywoodu

Slavného „Brouka“ McCartneryho lovila marně, o velkou lásku ji připravila rakovina. Od té doby jenom dře, aby uživila rodinu. Tajnosti Hollywoodu

V padesáti si troufla na Playboy a v šestašedesáti se popáté vdala za muže, který mohl být jejím vnukem. Nejlepším receptem na super postavu a dokonalou pleť je prý sex, tvrdí největší seriálová mrcha

Sexuální skandál století: Slavný režisér vyměnil partnerku za její šestnáctiletou dceru. Tajnosti Hollywoodu

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace