Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zajímavá zjištění vyplývají z exkluzívního výzkumu pro televizi Nova o vládou připravovaném absolutním zákazu kouření, který zpracovala agentura Phoenix Research

05.10.2015
Zajímavá zjištění vyplývají z exkluzívního výzkumu pro televizi Nova o vládou připravovaném absolutním zákazu kouření, který zpracovala agentura Phoenix Research

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Úplný zákaz kouření cigaret, včetně elektronických, ve všech restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech s výjimkou vyhrazených prostor v podobě, v jaké ho v červnu letošního roku přijala vláda, podporuje totiž podle autorů tohoto průzkumu jen 37 procent respondentů. Tedy jen o málo více než třetina dotázaných. Přitom ministerstvo zdravotnictví, které tento zákon navrhuje, se opírá ve svých studiích o daleko větší souhlas veřejnosti s takovým zákazem kouření. Průzkum byl proveden on-line metodou ve dnech 1.9. - 11.9 2015 na vzorku 1018 dotázaných.

Mírně řečeno rozporuplná jsou ale i další ministerská čísla zveřejněná s návrhem absolutního zákazu kouření ještě před tímto výzkumem veřejného mínění. Podle ministerstva zdravotnictví mají podporovat přijetí tohoto zákona například ekonomické aspekty. „Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," uvedl v této souvislosti ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

 

Ponechme stranou odhad nákladů na léčení vinou nemocnosti invalidity a smrti. Mnoho renomovaných lékařů už uvedlo fakt, že se dá jen těžko určit, kdy škodí jen nikotin a kdy i ostatní vlivy života a jiných nemocí. Ale proč pětiprocentní snížení spotřeby tabáku a pokles příjmu státu o 2,1 miliardy korun, srovnává Ministerstvo zdravotnictví s užíváním legálních a nelegálních drog, kam zřejmě zařadilo i tabák, s celkovou úsporou 5,5 miliardy korun ročně. Každé srovnávání lze zpochybnit, proč ale Ministerstvo zdravotnictví sčítá léčení kuřáků a narkomanů?

 

Více než nový zákon tím tak nechtěně podporuje výsledky průzkumu názorů veřejnosti. Navrhovaný protikuřácký zákon spíše nikomu nechybí a podporuje ho jen třetina obyvatelstva. Na otázku zda by uvi´tali zmeˇnu protikurˇa´cke´ho za´kona tak, aby si majitele´ restauraci´, baru° a diskote´k mohli svobodneˇ rozhodnout o tom, zda se v jejich zarˇi´zeni´ bude, nebo nebude kourˇit?, pak kladně odpovídá 65 procent respondentů.

 

V restauracích, kde se vaří, a na dalších veřejných místech se nesmí kouřit podle platného zákona už dnes a tam, kde restauratéři a kavárníci, nechtěli přijít o své zákazníky – kuřáky, museli pro ně vystavět oddělené prostory. Proč tedy nový široký a komplikovaný návrh zákona?

 

Ve zmiňovaném průzkum veřejného mínění pro televizi Nova dostávali respondenti také otázku, „Kolik zařízení (restaurací, barů, diskoték a podobně), by podle nich mohlo zaniknout v důsledku úplného za´kazu kouření?“. Skoro 90 procent tázaných odpovědělo, že neví.

 

Opět zřejmě kvalifikovanější odpověď, než předpoklady ministerstva zdravotnictví, které se podle zahraničních zkušeností krachů některých hospod a restaurací vůbec nebojí. Nerozlišují přitom restaurace, kam se chodí na jídlo a typicky české hospody, kam se chodí za kamarády a kamarádkami na kus řeči, na pivo, panáka a cigaretu. Budoucnost právě takových typicky českých hospod je návrhem nového protikuřáckého zákona přímo ohrožena a budoucnost značně nejistá.

Nejednoznačné zkušenosti ze zahraničí 

A zkušenosti ze zahraničí? Určitě ne jednoznačné. Absolutní zákazy kouření jsou už zpochybňovány v mnoha takto postižených zemích. Například v Dánsku, Holandsku a Španělsku. Je například humorné procházet se po centru Barcelony a sledovat skupiny kuřáků, které si dopřávají své cigarety před restauracemi uprostřed proudícího davu místních a turistů. 

To předpokládá a má z toho strach i jedna nájemkyně bytu uprostřed Prahy Denisa K. Okna má hned nad vchodem do jedné vyhlášené restaurace. „Zatím mi sousedství s restaurací, kromě občasného hluku nevadí. Bydlím v centru, tak s tím mám počítat. Ale kouř v bytě mi bude vadit daleko více. Dnes je s restaurace odváděn vzduchotechnikou nad střechy domů, ale co až návštěvníci začnou kouřit před barem, protože uvnitř jim to zákon zakáže. Okno si tak asi už nikdy neotevřu…,“ píše Denisa K. Mnoho dalších rozumných důvodů, proč je absolutní zákaz kouření nesmysl, lze nalézt na Facebooku na stránkách komunit jako například Zákaz zákazů, Právo volby, Chceme kouřit v hospodách i v roce 2016 a dalších.    

Zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace