Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěli jsme jim pomoci, a tohle máme za to? Šokované německé město, kde se porvaly stovky uprchlíků… Píše Washington Post

08.10.2015
Chtěli jsme jim pomoci, a tohle máme za to? Šokované německé město, kde se porvaly stovky uprchlíků… Píše Washington Post

Foto: Youtube, repro

Popisek: Uprchlické protesty v Německu, ilustrační foto

Německé město Calden otevřelo své brány uprchlíkům. Dobrovolní hasiči jim postavili na letišti stanové městečko, nyní je v něm na 1400 běženců. Píše o tom server Washington Post.com. Obyvatelé jsou však vůči přijetí uprchlíků nejednotní, a to zejména po incidentu, který se odehrál předminulou neděli. A v saských Drážďanech se na názory místních dotazovali i z iDnes.cz, žádné nadšení z uprchlíků tam nepanuje…

V neděli totiž v Caldenu, městečku ve středu Německa s třemi tisíci obyvateli, došlo k chaosu, kdy se v obchodní zóně poprali 19tiletý Albánec a 43letý Pákistánec. Po chvíli bylo v bitce zapojeno 300 uprchlíků. O obnovení pořádku následně muselo usilovat více než 50 policistů, tři z nich byli dokonce hospitalizováni. 

Po těchto zkušenostech nejsou němečtí obyvatelé uprchlíkům nakloněni tolik, co dříve. „Když začali přicházet, viděl jsem lidi, co potřebují pomoc. Tak jsem samozřejmě začal pomáhat,“ řekl listu Washington Post místní obyvatel Harry Kloska. Teď však prý svůj názor změnil. „Nejsem si jist, že budeme schopni pomoci tolika lidem z tolika různých zemí,“ říká.

Ve středu v noci navíc vypukly násilné střety i v uprchlickém centru v severním Hamburku. I když policisté říkají, že k nárůstu celkové kriminality nedošlo, nervózní obyvatelé začali zamykat v noci dveře a bojí se o své děti.

Němci řekli české novinářce, co si myslí, něco trochu jiného než Merkelová

Ještě hůře než oficiální průzkum dvou německých novin dopadlo dotazování novinářky a její kamarádky obyvatel saských Drážďan, jaký je jejich názor na přijímání uprchlíků. Píše o tom ústecká mutace serveru iDnes.cz.

„Bude občanská válka, tohle jinak dopadnout nemůže,“ svěřila se mladá studentka Nadin. Naopak student Steffen pomáhající uprchlíkům v táborech z imigrantů strach nemá. „Nejsou to žádní zločinci, ale strašně vděční lidé, kteří utíkají před válkou,“ říká.

Česká novinářka přiznává, že zjistit názor Sasů na uprchlíky nebylo v ulicích Drážďan vůbec jednoduché. Většina lidí podle němčiny poznala, že česká redaktorka je cizinec, a mlčela jako hrob. Trochu se rozmluvili jen ti, kteří uprchlíky podporují. Získat důvěru lidí musela redaktorce pomoci její německá kamarádka z Drážďan. I tak ale lidé, kteří se nakonec rozhodli se svým názorem svěřit, si chtěli být jisti, že nebude zveřejněno jejich celé jméno a text opravdu vyjde jen v Česku.

Nelíbí se mi to. V Německu máme vlastní problémy

„Politici říkají, že tohle chceme, ale to není pravda. Je to problém, který stojí miliardy, a budou to platit lidé, kterých se nikdo na názor neptal,“ řekl spíš šeptem jeden z mužů ochranky tábora pro běžence na Gützkowstrasse.

„Nelíbí se mi to. V Německu máme vlastní problémy. Třeba tři miliony lidí bez práce. A všichni, kteří přijdou, kvůli rychlé integraci práci dostanou. A co Němci?! Vždyť vy uprchlíky také nechcete. Stejně jako Švýcarsko, Austrálie... Mám každý den větší strach, žena se večer bojí chodit parkem, mně rozbili okno u mercedesu,“ zlobí se Gustav.

39 % Sasů si prý myslí, že další uprchlíky už přijímat nelze

Server uvádí, že podle průzkumu společnosti UNIQA pro Sächsische Zeitung a Leipziger Volkszeitung, v němž odpovídalo více než 1300 respondentů a byly porovnávány názory Sasů a celé země, si 41 procent lidí z východu myslí, že Německo je bohaté, tolerantní a může se postarat o ještě více uprchlíků. V celé spolkové republice si totéž myslí celkem 51 procent lidí.

Že další uprchlíky už přijmout nelze, si myslí 39 procent Sasů. Opak uvedlo 32 procent. Podle 61 procent by se měli přijímat pouze ti, kteří jsou ochotni se přizpůsobit nové zemi a kultuře, 76 procent souhlasí s tím, že dál nelze pokračovat stejným tempem přijímat uprchlíky a je potřeba zpřísnit pravidla.

Lidem se nic neříká

„S běženci soucítím. Ale vláda ani místní na ty statisíce lidí nebyli připraveni, se vším se začalo strašně pozdě. Lidem se nic neříká, nevysvětluje. Dodnes nikdo neobjasnil, co se vlastně děje. Proč se dalo tolik lidí do pohybu a co bude dál. Kdy a jak tohle skončí?“ ptala se starší dáma, která ani za nic nechtěla říci jméno. Nechce prý problémy.

„Měli bychom to ale dělat jinak a tolik běženců do země vůbec nepustit. Vždyť se nesnesou ani sami mezi sebou, v táborech se napadají tyčemi i noži. Pak se mají ještě přizpůsobit cizí zemi? To nikdy nemůže fungovat. Asi nebude klasická válka národů, ale válka kultur určitě,“ svěřila se paní Ingeborg.

Různé kultury si nikdy neporozumí, to nejde vyřešit

„Máte tolik vlastních lidí bez práce, bezdomovce, malé důchody a do toho přijdou tisíce cizinců. Ty různé kultury si nikdy neporozumí, to nejde vyřešit,“ dodala její kamarádka Ursula.

Závěrem server přiznává, že jeho malý průzkum dopadl ještě hůř než ten, který přinesly saské deníky. Z třinácti oslovených lidí bylo proti dalšímu přijímání uprchlíků devět lidí, pro jen čtyři. A to včetně redaktorčiny německé kamarádky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace