Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mládenci od koziček s kalašnikovy zničí svět. Sýrie hrozí velkým střetem velmocí, takhle začal i Vietnam, bojí se komentátor. A vstup Ruska do války byl jak ze špionážního filmu

03.10.2015
Mládenci od koziček s kalašnikovy zničí svět. Sýrie hrozí velkým střetem velmocí, takhle začal i Vietnam, bojí se komentátor. A vstup Ruska do války byl jak ze špionážního filmu

Foto: Youtube, repro

Popisek: Do syrského konfliktu vstoupilo razantně Rusko.

Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii přivádí celý svět zpátky do studené války, píše známý komentátor Jiří X. Doležal na webové stránce časopisu Reflex. „Včera po sobě začali, jako ve Vietnamu, střílet ruští piloti se syrskými rebely vycvičenými a vyzbrojenými Američany,“ upozorňuje publicista. A vyjadřuje obavu, aby celá záležitost neskončila válkou velmocí.

Podle Doležala má ruská zahraniční politika jedno pravidlo: „Za jakýmkoliv rozhodnutím, a za těmi humanistickými zvlášť, je nějaká levárna,“ myslí si. Tento svůj názor dokládá tím, že jakmile začala ruská letadla shazovat bomby, ruská propaganda začala chrlit lži o tom, jak se Rusko zapojilo do boje proti IS.

Ovšem podle toho, co z daného místa referovaly agentury, byla skutečnost poněkud odlišná. Ruské bombardování zasáhlo především cíle v okolí (prakticky válkou zničeného) města Homs, které neovládají bojovníci tzv. Islámského státu, ale takzvaní povstalci. „Je to nesourodá skupina jednotek, které spojuje především odpor k Asadovi. Ke spolupráci se Západem a k džihádu se různé jednotky stavějí různě, pořád jde ale o lidi, s nimiž se v rámci a mezích krajových zvyklostí dá mluvit, rozhodně to nejsou hrdlořezové z IS,“ tvrdí Doležal.

Ruští piloti bombardují bojovníky vycvičené Amerikou

Podle jeho názoru nasazením bombardérů řízených ruskými piloty se situace posunula dál a svět se začíná blížit situaci, jaká byla za vietnamské války. „Ruští piloti totiž od včerejška bombardují bojovníky vycvičené a vyzbrojené Amerikou a, jak třeba potvrdil americký senátor McCain, bojovníky, kteří jsou v neustálém kontaktu s americkou armádou a CIA. Takže – ruský bombardér pozvaný Asadem bombarduje člověka, který po něm střílí americkým stingerem pod metodickým dohledem amerických instruktorů,“ píše Doležal s tím, že to je situace, která zavání novou eskalací napětí mezi velmocemi a možná i jejich konfliktem.

Své zamyšlení Doležal uzavírá varováním, že pokud bude celá situace eskalovat tímto nebezpečným směrem, existuje reálná hrozba, že „blízkovýchodní mládenci od koziček a s kalašnikovy“ přivedou svět do války velmocí.

Rusové ovládli Sýrii, teď si tam prý mohou dělat prakticky cokoliv, píše americký server

Americký internetový server Daily Beast rozebírá účast ruských ozbrojených sil v občanské válce v Sýrii. Podle expertů je nyní vyloučeno, aby byl svržen prezident Asad, což od začátku avizují Spojené státy. Rusové jsou prý v takové pozici, že si do čela země mohou dosadit „svého“ diktátora.

Ruským prezidentem nařízené letecké údery v Sýrii podle amerického serveru snížily šance Spojených států na odstranění Asada z prezidentského úřadu. „Moskva tak Washingtonu vzkázala, že pokud bude i nadále trvat na jeho odstranění, bude se muset vypořádat nejprve s ní. „Situace se změnila,“ cituje Daily Beast vyjádření nejmenovaného úředníka z amerického ministerstva obrany. Povstalecké skupiny, jež dostávají zbraně od Spojených států, si nyní stěžují, že Rusové bombardovali jejich pozice, což potvrzují také samotné americké úřady. Mnozí nyní poukazují na to, že kdyby se Spojené státy a Rusko předem dohodly na přesných podmínkách, bylo možné tomuto útoku předejít.

4 miliardy amerických dolarů a 7100 leteckých úderů

Dle zjištění Daily Beast letecké údery skutečně probíhaly v místech, která ovládají syrští povstalci, a nikoli Islámský stát. „Vše nasvědčuje tomu, že bombardování proběhlo v místech, která ISIS neovládá,“ připustil na tiskové konferenci také ministr obrany Ash Carter. Jeden z amerických představitelů údajně internetovému serveru sdělil, že bombardování nutí USA jednat s Ruskem. „Z vojenského hlediska budeme sledovat ruské údery a jejich dopad na průběh války. Z diplomatického hlediska je nutné Rusku vyhradit místo u vyjednávacího stolu.“ Jak Daily Beast uvádí, mnoho úředníků z ministerstva obrany je očividně frustrovaných z toho, že by Rusko mohlo promluvit do konečného výsledku války. Především s ohledem na investované téměř 4 miliardy dolarů a 7100 leteckých úderů.

Experti konstatují, že volání Obamovy administrativy po odstoupení Asada z prezidentské funkce je minimálně v krátkodobém horizontu bezpředmětné. „Pro Spojené státy je nyní skutečně nemožné usilovat o Asadův odchod. Nemůžete mít za zády Syřanů Rusy, a přitom útočit na Asadův režim. Něco takového by mohlo způsobit přímý konflikt s Rusy,“ cituje internetový server analytika Christophera Harmera z washingtonského Institutu pro studium války. Rusové tak nyní fakticky získali ve věci Asadova případného odchodu faktické veto. „Mohou si teď nyní klidně vybrat vlastního diktátora,“ poukazuje další vysoký úředník z ministerstva obrany.

Vstup Ruska do syrské války připomínal špionážní filmy

Nějaká užší vojenská spolupráce mezi USA a Ruskem zatím není na pořadu dne, byť politici obou zemí podobný scénář v posledních dnech naznačovali. „Letecké údery ruských sil na pozice amerických spojenců z řad syrské opozice něco takového prakticky vylučují,“ tvrdí bývalý americký velvyslanec na Ukrajině a Clintonův poradce pro Rusko Steven Pifer. Vstup Ruska do syrské války byl dle hodnocení expertů odvážný, dramatický a připomínal špionážní filmy. Američtí představitelé v Bagdádu dostali zprávu, že jim ruský „tříhvězdičkový“ generál brzy sdělí důležitou zprávu. V devět hodin ráno lokálního času pak informoval velvyslanectví, že budou zahájeny letecké údery a jen o hodinu později se tak skutečně stalo.

Ve vzduchu se v souvislosti s ruským angažmá v Sýrii vznáší mnoho otázek. „Co se stane, až bude některý ze stovek ruských vojáků zabit po bombovém útoku či přímo v akci? Kolik peněz jsou ochotni Rusové investovat do udržení Asadova režimu? A pokud se rozhodnou náhle zemi opustit, bude schopen syrský prezident něco takového ustát?“ táže se Daily Beast v závěru svého textu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace